UE upamiętni Helmuta Kohla

Helmut Kohl

Helmut Kohl, b. kanclerz Niemiec// Źródło: CDU

UE chce zorganizować ogólnounijną uroczystość upamiętniającą zmarłego w piątek b. kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Rozmowy są już prowadzone z jego rodziną i niemieckimi władzami.

 

W piątek 16 czerwca zmarł były kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Zapisał się on w historii Europy jako człowiek, który zjednoczył Niemcy Zachodnie i Wschodnie, kończąc pół wieku podziału tego kraju.

Helmut Kohl

Oprócz działań na rzecz niemieckiego zjednoczenia, Kohl prowadził również aktywną politykę europejską, popierając integrację całego kontynentu. Wspierał dalszy rozwój struktur unijnych, a wraz z francuskim prezydentem François Mitterandem był polityczną siłą napędową stojącą za stworzeniem unijnej waluty – euro.

Ponadto, był  osobą bliską obecnemu przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jean-Claude’owi Junckerowi. Juncker nazwał Kohla „samą esencją Europy” oraz określił go mianem swojego przyjaciela i mentora.

Pomysł Junckera

Zastępca rzecznika KE Nina Andreeva potwierdziła w sobotę, że Juncker chce, by cała UE oficjalnie upamiętniła kanclerza, który był jedną z trzech osób posiadających honorowe obywatelstwo Europy – obok dwójki Francuzów, Jacques’a Delorsa i Jeana Monneta. Byłoby to pierwsze unijne publiczne uhonorowanie zmarłego. Pomysł poparł już Manfred Weber, szef frakcji (odpowiednik klubu poselskiego) Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, do którego należy partia Kohla, Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna.

Rozmowy na ten temat prowadzone są z rodziną Kohla –żoną i dwójką jego dzieci – a także z niemieckimi władzami. Na razie nie jest znana data ani miejsce planowanej uroczystości.