Europejczycy chcą więcej kompetencji dla UE na polu walki z koronawirusem

Około dwóch trzecich respondentów (69 proc.) jest zdania, że UE powinna mieć większe kompetencje, aby radzić sobie z takimi kryzysami jak pandemia koronawirusa.

Około dwóch trzecich respondentów (69 proc.) jest zdania, że UE powinna mieć większe kompetencje, aby radzić sobie z takimi kryzysami jak pandemia koronawirusa. / Zdjęcie via flickr.com @ Global Panorama / Licencja (CC BY-SA 2.0)

Prawie 70 proc. obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej uważa, że UE powinna mieć więcej kompetencji w sprawie zwalczania pandemii koronawirusa.

 

 

Obywatele państw członkowskich UE są niezadowoleni ze sposobu, w jaki kraje członkowskie Wspólnoty radzą sobie z koronakryzysem. Prawie sześciu na dziesięciu badanych wytyka krajom członkowskim brak solidarności podczas pandemii.

Dlatego prawie trzy czwarte respondentów (69 proc.) nie miałoby nic przeciwko wobec wzmocnieniu kompetencji UE w zwalczaniu obecnego kryzysu.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Więcej kompetencji dla UE

Ze stwierdzeniem, że Unia powinna mieć większe kompetencje, aby radzić sobie z pandemią koronawirusa, nie zgadza się 22 proc. badanych. Najwięcej zwolenników takiego rozwiązania jest w Irlandii i Portugalii. Najmniej w Czechach i w Szwecji.

Wezwaniu do zwiększenia kompetencji UE towarzyszy niezadowolenie z braku solidarności między krajami członkowskimi. Niezadowolonych jest 57 proc. badanych, w tym 22 proc. jest bardzo niezadowolonych. Dobrze koordynacje działań między poszczególnymi państwami ocenia 34 proc. respondentów – najwięcej w Irlandii, Danii, Holandii i Portugalii.

Do najbardziej niezadowolonych należą obywatele tych państw członkowskich, które najmocniej ucierpiały w trakcie pandemii: Hiszpanii, Włoch, ale także Grecji. Tylko nieco bardziej zadowoleni od mieszkańców krajów Południa kontynentu są obywatele Austrii, Belgii i Szwecji.

Koronawirus: UE potrzebuje więcej środków na reagowanie w sytuacjach kryzysowych

Codzienny briefing z europejskich stolic – 15 maja. O ile więcej funduszy potrzebuje UE na reagowanie w sytuacjach kryzysowych?

Co wiadomo o działaniach Unii w trakcie pandemii?

W początkowej fazie obecnego kryzysu część rządów narodowych umniejszała działania podejmowane przez UE w walce z koronawirusem. Z badania zleconego przez PE wynika, że znalazło to odbicie w wypowiedziach respondentów. O ile trzech na czterech zapytanych potwierdziło, że mieli kontakt z informacją o środkach podejmowanych przez UE w odpowiedzi na pandemię, to już tylko 33 proc. potrafiło wskazać, jakie to środki.

Jednocześnie ponad połowa badanych (52 proc.), która zna unijne działania, nie jest z nich zadowolona. Przeciwnego zdania jest 42 proc. osób, głównie z Danii, Finlandii, Holandii i Irlandii. Najwięcej niezadowolonych jest w krajach Południa: Grecji, Hiszpanii i Włoszech.

Badanie zrealizowano na zlecenie Parlamentu Europejskiego 21 krajach UE, w tym w Polsce, pod koniec kwietnia br. Szczegółowe wyniki będą znane na początku czerwca br., włącznie z podziałem na poszczególne kraje i informacje socjodemograficzne.

UE nie chce, by chińscy inwestorzy przejmowali europejskie firmy

W Unii Europejskiej rosną obawy, że problemy europejskich firm związane z koronakryzysem spowodują masowe odkupywanie ich przez chińskich inwestorów.

Polska: Sytuacja w kraju zmierza w złą stronę?

Jakie nastroje panują w Polsce? Patrząc na badanie zamówione przez PE, ich nie poznamy – inny był jego cel. Jednak z sondażu zrealizowanego przez brytyjską pracownię YouGov wynika, że 44 proc. badanych w Polsce twierdzi że sytuacja epidemiczna w kraju zmierza w złym kierunku. Wyniki opublikowano 18 maja.

YouGov przepytał mieszkańców 26 państw na całym świecie. W realizowanym cyklicznie od lutego badaniu – Polskę uwzględniono po raz pierwszy w maju – wynika, że najgorzej przez swoich obywateli oceniane są rządy w Polsce (39 proc. pozytywnych opinii) i we Francji (33 proc. pozytywnych opinii). Obywatele tych państw mają najniższe zaufanie do swoich rządów w kontekście działań związanych z pandemią koronaiwrusa. Największym – 83 proc. – zaufaniem cieszy się rząd duńskiej premier Mette Frederiksen.

Jednocześnie Polska należy do piątki państw, w których obywatele nie mają zaufania do informacji podawanych w mediach na temat epidemii. Takiego zdania jest 39 proc. Polaków. Podobnego zdania są Amerykanie, Szwedzi i Włosi. Niższy poziom zaufania dla mediów jest we Francji i w Wielkiej Brytanii – poniżej 30 proc.

Od soboty 30 maja noszenie maseczek w Polsce nie będzie obowiązkowe

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły znoszenia kolejnych przeciwepidemicznych obostrzeń. Od najbliższej soboty noszenie maseczek nie będzie już obowiązkowe

Komunikat prasowy Parlamentu Europejskiego

Badanie pracowni YouGov z 18 maja