Unijny komisarz rezygnuje. Phil Hogan zlekceważył pandemiczne obostrzenia?

Foto via flickr @European Parliament, licencja (CC BY 2.0)

Phil Hogan zrezygnował ze stanowiska unijnego komisarza ds. handlu, poinformował w środę wieczorem jego rzecznik. Przyczyną był udział Irlandczyka w kolacji towarzystwa golfowego, zorganizowanej bez poszanowania epidemiologicznych restrykcji.

 

 

Unijny komisarz ds. handlu Phil Hogan znajdował się w ostatnich dniach pod presją opinii publicznej w swoim kraju. O złożenie przez Irlandczyka wyczerpujących wyjaśnień poprosiła także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Powodem zamieszania był udział Hogana w kolacji towarzystwa golfowego, zorganizowanej bez poszanowania epidemiologicznych restrykcji.

Odbyła się ona w środę (19 sierpnia). Dokładnie w dzień po tym, jak premier Irlandii Micheal Martin poinformował o przywróceniu w trybie natychmiastowym niektórych restrykcji w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Wśród ograniczeń zmniejszono m.in. limit uczestników zgromadzeń w pomieszczeniach zamkniętych z 50 do sześciu osób. W kolacji w towarzystwie golfowym uczestniczyło ponad 80 osób.

Huragan Lara przybiera na sile. Kim Dzong Un przekazał część władzy swojej siostrze / Europa i świat w skrócie

Huragan Lara przybiera na sile. Kim Dzong Un przekazał część władzy siostrze. W USA trwają antyrasistowskie protesty. Europa i świat w skrócie.

Phil Hogan próbował się tłumaczyć

Od początku, gdy tylko informacja o koalicji przedostała się do mediów, Irlandczyk został poddany silnej presji w rodzinnym kraju. Ostatecznie Phil Hogan przygotował  – na żądanie Ursuli von der Leyen – kilkunastostronnicowe sprawozdanie.

Ponadto we wtorek (25 sierpnia) unijny komisarz udzielił wywiadu dla irlandzkiej telewizji RTE, w którym miał wytłumaczyć się ze swojego postępowania. Jednak zamiast rozwiać wszelkie wątpliwości, Hogan upewnił krytycznie nastawionych doń polityków z krajowej sceny politycznej.

„Jest oczywiste, że komisarz Phil Hogan od przyjazdu do Irlandii naruszył wytyczne dotyczące zdrowia publicznego”, podkreślili w oświadczeniu premier Martin i wicepremier Leo Varadkar. Irlandzka prasa powołując się na źródła zbliżone do rządu w Dublinie, napisała w środę, że Martin powinien zrezygnować ze stanowiska.

Irlandia ma nowego premiera. Kim jest Micheál Martin?

Micheál Martin, przewodniczący centrowej partii Fiánna Fáil, został premierem Irlandii. Tym samym został zakończony najdłuższy w historii proces formowania irlandzkiego rządu, trwający 140 dni.

Hogan nie czekał na decyzję szefowej KE

Zgodnie unijnym traktatem władze krajowe nie mogą odwołać unijnego komisarza. Może on natomiast sam podać się do dymisji lub zostać odwołany przez przewodniczącą KE. Hogan nie czekał na decyzję Ursuli von der Leyen. Rzeczniczka Komisji Dana Spinant powiedziała we wtorek, że „Przewodnicząca von der Leyen miała być gotowa z oceną, gdy zyska poczucie, że ma cały obraz sytuacji”.

W związku ze skandalem w irlandzkim rządzie doszło do małego trzęsienia ziemi. Do dymisji podali się minister rolnictwa i wicelider współrządzącej partii Fianna Fail, Dana Calleary oraz przewodniczący Senatu Jerry Buttimer.