Decyzja ws. polskiego KPO jeszcze w tym tygodniu?

Polska, unia europejska, komisja europejska, praworządność, pandemia, COVID19, TSUE, SN, KPO, krajowy plan odbudowy, morawiecki, PiS

Na zdjęciu premier Mateusz Morawiecki. / Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [Kancelaria Premiera]

Na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE w Brukseli, przywódcy 26 państw członkowskich mają negocjować z premierem Mateuszem Morawieckim formułę, która potwierdzi prymat prawa europejskiego przy zachowaniu, przynajmniej w teorii, przeciwnego orzeczenia polskiego TK w tej kwestii.

 

Według “Rzeczpospolitej”, która podała tę informację powołując się na swoje źródła, kompromis mógłby polegać na zobowiązaniu polskich władz do respektowania orzeczeń TSUE, zwłaszcza ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN z tym, że orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego pozostałoby teoretycznie w mocy. Gazeta podkreśla także, że takie rozwiązanie pozwoliłoby na szybkie odblokowanie polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

Polski KPO “między OIOMem a kostnicą”?

Polska znalazła się wśród kilku państw UE, które wciąż czekają na zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy.

Kaczyński: Izba Dyscyplinarna się nie sprawdziła

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN nie powinna stanowić problemu, gdyż prezes PiS, wicepremier, szef komitetu ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński stwierdził w udzielonym w sobotę (16 października) wywiadzie, że “Izba Dyscyplinarna SN się nie sprawdziła”. Oświadczył przy tym, że w czasie prowadzonej wciąż reformy wymiaru sprawiedliwości „trzeba jednocześnie zlikwidować te instytucje, które całkowicie się nie sprawdziły”. Rządowy projekt dotyczący tej reformy zakłada ponadto m.in. nadanie sądom statusu sądów okręgowych i znaczące ograniczenie roli Sądu Najwyższego.

“Komitet, którego jestem przewodniczącym, zatwierdził tę ustawę wiele miesięcy temu. To jest po prostu część Polskiego Ładu i zostanie wprowadzona bardzo niedługo”, zapowiedział lider partii rządzącej w RMF FM. Podkreślił przy tym, że „w ramach tego szerszego przedsięwzięcia trzeba opanować anarchię, która dzisiaj panuje w polskich sądach”.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zaskarżone przez premiera zapisy Traktatu o UE są niezgodne z polską konstytucją

TK uznał, że reguła pierwszeństwa prawa unijnego na krajowym nie może być na gruncie polskiego prawa stosowana.

Prezes PiS: Polski Ład dobry dla wszystkich poza cwaniakami

„Dla dokonania w Polsce zmian pozytywnych, pozytywnych dla ogromnej większości społeczeństwa, w gruncie rzeczy tak naprawdę dla całego społeczeństwa, dlatego ci, którzy żyją – proszę wybaczyć potoczny język – z cwaniactwa, ci rzeczywiście mogą na tym stracić, cała reszta – to jest ogromna większość – na tym zyska”, zapewnił ponadto Kaczyński mówiąc o sztandarowym projekcie rządu Zjednoczonej Prawicy, czyli o Polskim Ładzie.

Zastrzegł jednak, że wymaga to pieniędzy, więc – jak powiedział – “ja bym tutaj dochodów państwa nie obniżał, natomiast sugerowałbym, żeby różnego rodzaju podmioty gospodarcze trochę ograniczyły swoją ekspansję dochodową”.

Nowy program rządu: Polski Ład Nowa Nadzieja

Premier Mateusz Morawiecki rusza dziś w objazd kraju, podczas którego będzie przedstawiał założenia Polskiego Ładu zaprezentowanego w minioną sobotę przez liderów Zjednoczonej Prawicy.

Merkel: Czas na “głęboką dyskusję” z polskim rządem

O potrzebie odejścia od konfrontacji i konieczności podjęcia rozmów z polskim rządem, mówiła także niedawno kanclerz Angela Merkel. Ustępująca kanclerz Niemiec oświadczyła, że „członkowie UE są zobowiązani zawsze szukać kompromisów, oczywiście bez rezygnacji z naszych zasad”. “Myślę, że nadszedł czas, aby głęboko podyskutować z polskim rządem o tym, jak możemy przezwyciężyć trudności”, dodała Merkel podczas piątkowej (15 października) wizyty w stolicy Belgii.

Tymczasem już jutro (19 października) na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego  problem ten mają omawiać szefowa KE Ursula von der Leyen i szef polskiego rządu, który też ma przyjechać do Strasburga.

Premier Holandii chce zablokowania polskiego KPO

Polityk został zobowiązany do takiego działania przez krajowy parlament,

Czerwińska:  Pieniądze z Funduszu Odbudowy w najbliższych dniach

Według “Rz”, która powołuje się na źródła rządowe, odblokowanie Funduszu Odbudowy powinno nastąpić jeszcze przed połową listopada. Dzięki temu jeszcze w tym roku do krajowego budżetu wpłynęłaby 13-procentowa zaliczka (prawie 5 mld euro) funduszu o wartości 37 mld euro.

Na taką możliwość wskazywałaby także piątkowa (15 października) wypowiedź rzeczniczki PiS, której zdaniem pieniądze z Funduszu Odbudowy na pewno trafią do Polski i to niebawem. “Proszę się nie martwić”, uspokajała Anita Czerwińska. “Nie ma żadnych podstaw do tego, żeby Polska nie otrzymała tych funduszy. W najbliższych dniach na pewno tak się stanie”, zapewniła. Jednak dopytywana przez dziennikarzy skąd to przekonanie zaczęła się wycofywać. “Tak sobie myślę, że tak może być”, stwierdziła jedynie.

Morawiecki: Polska nie jest krajem wasalnym Brukseli. "Mamy prawo do Funduszu Odbudowy"

Premier Mateusz Morawiecki uznał wstrzymywanie przez KE decyzji ws. KPO dla Polski za delikt, czyli przekroczenie uprawnień.

Morawiecki: Te pieniądze się Polsce należą i prędzej czy później do Polski trafią

Tego samego dnia również premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że „prędzej czy później” te pieniądze trafią do Polski. “Jestem przekonany, że te pieniądze, które się Polsce należą, prędzej czy później do Polski trafią. (KPO) to nie jest budżet, który mógłby być elementem szantażu”, oświadczył podczas sesji Q&A w mediach społecznościowych.

Na pytanie czy Polska podpisała się pod KPO innych państw europejskich w związku z informacją, że Holandia nie zamierza podpisywać się pod naszym, premier oświadczył, że “premier  (Mark) Rutte zachowuje się w sposób skrajnie nieodpowiedzialny, grożąc takim szantażem”. Zapewnił przy tym, że polski rząd “stara się pracować w ramach dialogu”, ale ostrzegł, że jeśli zostanie zmuszony do “ostrych działań”, to “oczywiście” będzie do tego gotowy.

Premier zapowiedział ponadto, że „jeśli będą jakieś próby przeciągania na skutek różnego rodzaju sztuczek, gróźb, szantażu”, to rząd będzie “projekt po projekcie” finansować z zasobów krajowych dzięki “solidnemu stanowi finansów publicznych Polski”.

Komisja Europejska zatwierdziła do tej pory 22 spośród 25 złożonych Krajowych Planów Odbudowy, a 12 z nich już otrzymały zaliczki. Jednak Polska wciąż nie doczekała się akceptacji swojego KPO.