UE gotowa na brexit bez umowy

źródło: Flickr, fot. Adam Foster

Wjazd do tunelu pod kanałem La Manche, źródło: Flickr, fot. Adam Foster

Komisja Europejska poinformowała, że zakończono przygotowania UE na wypadek, gdyby Wielka Brytania opuściła UE bez regulującej brexit umowy. Jak jednak zastrzegła Bruksela, wszystkie te działania jedynie zmniejszą szkody, a nie całkowicie je wyeliminują. Swoje przygotowania prowadzą też poszczególne państwa członkowskie.

 

To, że 12 kwietnia Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez jakiegokolwiek porozumienia z Brukselą, staje się coraz bardziej prawdopodobne.

No-deal brexit

No-deal brexit sprawi, że w jednej chwili Londyn stanie się dla UE stolicą państwa trzeciego, które nie ma z Brukselą podpisanych żadnych umów. Nie będzie też żadnych okresów przejściowych.

Obywatele brytyjscy stracą wiele ułatwień w podróżowaniu do UE, a biznes będzie się musiał liczyć z powrotem ceł i innych obostrzeń. Unijne przepisy przestaną obowiązywać na obszarze Wielkiej Brytanii, a stosowane będą reguły Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz prawo międzynarodowe.

Erasmus+, połączenie lotnicze, Irlandia Północna

KE swoje przygotowania na taką ewentualność prowadzi już od grudnia 2017 r. W tym tygodniu przygotowania te ostatecznie zakończono. Bruksela zapewnia m.in., że w przypadku braku porozumienia brexitowego w UE w 2019 r. będzie nadal w stanie wypełniać swoje zobowiązania i dokonywać płatności na rzecz brytyjskich beneficjentów. Dotyczyć to jednak będzie tylko decyzji podjętych (lub umów podpisanych) przed 30 marca 2019 r. Warunkiem jest także to, że Wielka Brytania będzie honorować zobowiązania podjęte w ramach budżetu na 2019 r. oraz zaakceptuje niezbędne audyty i kontrole.

Kontynuowany będzie także do 2020 r. program PEACE, który wspiera pokój i pojednanie oraz rozwój gospodarczy i społeczny w Irlandii Północnej oraz w przygranicznych regionach Irlandii. Utrzymane zostaną także podstawowe połączenia lotnicze, kolejowe i drogowe między UE a Wielką Brytanią. Wprowadzone będą tymczasowe środki zapobiegające bezpośredniemu zakłóceniu centralnego rozliczania niektórych kwestii finansowych. Chodzi o to, aby przez następne 12 miesięcy zapewnić realizację wszystkich zawartych dotąd umów.

KE zapewnia także, że – o ile Wielka Brytania postąpi analogicznie – utrzymany zostanie ruch bezwizowy dla Brytyjczyków podróżujących do UE. Studenci uczący się obecnie w ramach programu Erasmus+ będą mogli natomiast spokojnie dokończyć swój pobyt. Kolejne rozwiązania dotyczą kontrolowania statków, uprawnień do połowów na unijnych wodach czy programów na rzecz walki ze zmianami klimatu. W sumie KE przygotowała 19 wniosków ustawodawczych dotyczących ewentualnego bezumownego brexitu, z których Parlament Europejski i państwa członkowskie zaakceptowały 17.

Wielka Brytania: Izba Gmin przejmuje kontrolę nad brexitem

Brytyjscy posłowie nieoczekiwanie przegłosowali poprawkę, która pozwoli na przeprowadzenie jutro (27 marca) serii głosowań pokazujących jak wygląda poparcie posłów dla różnych pomysłów na przeprowadzenie brexitu. Wiele wskazuje na to, że wśród nich znajdzie się przeprowadzenie drugiego referendum.
 

Izba Gmin debatuje w …

Setki nowych celników we Francji, Holandii, Irlandii, Belgii

Swoje przygotowania na wypadek no-deal brexit prowadzą także poszczególne państwa członkowskie. Dotyczą one między innymi wzmocnienia służb celnych, które będą w takiej sytuacji musiały zająć się także towarami napływającymi z Wielkiej Brytanii. Francja ma zatrudnić do 2020 r. 700 nowych celników, 260 z nich już zaczęło pracę.

Mają oni pracować przede wszystkim na północy kraju. Francuskie Calais będzie bowiem pierwszym kontynentalnym unijnym miastem, do którego trafi transport lądowy z Wielkiej Brytanii. Wszystko to za sprawą podmorskiego tunelu, jaki biegnie do angielskiego Dover. Inni nowi funkcjonariusze mają pracować na paryskim dworcu Gare du Nord, gdzie docierają z Wielkiej Brytanii pociągi Eurostar.

Jednocześnie związki zawodowe francuskich celników i pograniczników od początku marca prowadzą strajk m.in. w Calais, Dunkierce i na Gare du Nord. Protest w sposób oczywisty bardzo utrudnia ruch pociągów Eurotunelem pod kanałem La Manche. Protestujący domagają się nie tylko podwyżek (w związku z prawdopodobnym pojawieniem się nowych obowiązków), ale także dalszego zwiększania zatrudnienia.

Dodatkowych pracowników zatrudnią także służby graniczne w Irlandii. Według analiz irlandzkiego rządu, w przypadku bezumownego brexitu potrzebnych będzie ok. 1 tys. nowych celników i inspektorów weterynaryjnych. Dodatkową obsadę będą także miały placówki celne w 6 irlandzkich portach towarowych oraz na 3 lotniskach. Chodzi nie tylko o transporty żywności, ale także o to, aby dalej mogły być prowadzone bardzo popularne w Wielkiej Brytanii i Irlandii wyścigi konne. Gonitwy odbywają się bowiem zarówno w Anglii, Irlandii Północnej i Irlandii, a dotąd ekipy (wraz z końmi) mogły przekraczać granice bez dodatkowych zezwoleń czy kontroli.

Również Holandia szykuje się do wyzwań związanych z brexitem. Rotterdam jest bowiem jednym z tych portów, do których najczęściej zawijają brytyjskie statki transportowe. Dlatego Holendrzy także planują zatrudnienie ok. 1 tys. dodatkowych celników. W Rotterdamie zacznie także pracę dodatkowych 90 inspektorów weterynaryjnych. Kosztem 35 mln euro rozbudowano także portowe magazyny, na wypadek gdyby brytyjskie towary musiały czekać na oclenie.

Belgia zatrudniła ok. 300 dodatkowych celników, którzy trafią m.in. do portu w Antwerpii, gdzie już instalowane są dodatkowe skanery rentgenowskie, które umożliwiają szybszą kontrolę pojazdów czy kontenerów. Belgowie planują także zatrudnić w porcie… więcej psów wykrywających nielegalnie wwożone towary, w tym materiały wybuchowe lub narkotyki.

Wielka Brytania: Dymisja May ceną za poparcie umowy z UE?

Jak donosi brytyjska prasa aż 11 członków rządu miało wezwać premier Theresę May do odejścia. To miałoby ułatwić przekonanie do poparcia umowy brexitowej brakującą część posłów do Izby Gmin. Tymczasem w Londynie przeciwko brexitowi demonstrowało nawet milion osób.
 

Jak podały niedzielne …

Polskie przygotowania

Polska również szykuje się na możliwy no-deal brexit. Rząd zatwierdził program przygotowań na taką ewentualność 5 marca. Zakłada on m.in. „wzmocnienie kadrowe” Urzędu ds. Cudzoziemców oraz zajmujących się cudzoziemcami wydziałów w urzędach wojewódzkich. Dodatkowe etaty ma także otrzymać Krajowa Administracja Skarbowa, gdzie do „zadań związanych z brexitem” ma zostać zatrudnionych dodatkowych 400 osób.

Rząd przygotowuje też do szybkiego uchwalenia projekt ustaw regulujących prawa Brytyjczyków przebywających w Polsce. Chodzi m.in. o zagwarantowanie im dostępu do rynku pracy, działalności gospodarczej i świadczeń społecznych. Polska wprowadzi takie rozwiązania, jeśli Wielka Brytania zrobi to samo w stosunku do Polaków mieszkających na Wyspach. Wśród mieszkających w Polsce obywateli brytyjskich zostanie także przeprowadzona kampania informacyjna, która ma pomóc im w sprawnym uregulowaniu swojego statusu w Polsce.

Dodatkowo w budżecie państwa na 2019 r. utworzono rezerwę w wysokości 1,05 mld zł na pokrycie ewentualnej luki w unijnym budżecie, jaka powstanie po brexicie.

 

Premier Morawiecki: Wypracowaliśmy dobre, kompromisowe stanowisko

Premier Mateusz Morawiecki przekonywał wczoraj w nocy dziennikarzy, że unijnym przywódcom udało się wypracować dobre, kompromisowe stanowisko. Po siedmiogodzinnej debacie unijni przywódcy uzgodnili wczoraj przed północą, że Brexit nastąpi 12 kwietnia albo 22 maja.