UE chce płacić migrantom za powrót do domu

Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson oraz premier Grecji Kyriakos Mitsotakis podczas czwartkowego (12 marca) spotkania w Atenach @PrimeministerGR

Komisja Europejska ma nadzieję na przekonanie części migrantów i uchodźców do powrotu do kraju pochodzenia. Jaką kwotę zaproponuje UE, by odciążyć przeludnione ośrodki na greckich wyspach Morza Egejskiego?

 

 

Komisja Europejska szacuje na 30 tys. liczbę osób, które przebywają w ośrodkach dla migrantów i uchodźców. Najwięcej z nich mieszka w ośrodku w Morii na wyspie Lesbos, gdzie według statystyk greckiego rządu znajduje się około dziesięciokrotnie więcej osób niż wynosi dopuszczalna pojemność.

Kryzys migracyjny w Europie: Co dalej z umową UE-Turcja?

W poniedziałek wieczorem w Brukseli prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan będzie rozmawiał z przedstawicielami Unii Europejskiej w sprawie kryzysu migracyjnego. Czy utrzymanie porozumienia z Ankarą jest najlepszym rozwiązaniem dla państw Wspólnoty?

 

 

Ubiegłotygodniowe jednostronne otwarcie granic dla uchodźców przez Turcję przyczyniło się …

Forma łapówki?

Unijna egzekutywa zamierza zmniejszyć presję migracyjną na granicy grecko-tureckiej. Najnowszym pomysłem jest znaczne zwiększenie zachęty finansowej dla migrantów i uchodźców, którzy zdecydowaliby wrócić do krajów pochodzenia. „Dobrowolny powrót” wyceniono na 2 tys. euro, czyli prawie 2,5 raza więcej niż obecnie (750 euro). Kontrowersyjne rozwiązanie przedstawiła w czwartek (12 marca) Ylva Johansson, unijna komisarz odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne. Szwedce towarzyszył grecki minister ds. migracji Panagiotis Mitarachis oraz premier Kyriakos Mitsotakis

Ze względu na epidemię koronawirusa w spotkaniu nie wzięła udziału szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ani prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos. To dlatego do Aten udała się Ylva Johansson, która chciała uzyskać od greckiego rządu zapewnienie o poszanowaniu prawa do azylu dla migrantów i uchodźców. „Chcę porozmawiać z greckim rządem, aby upewnić się, że w tym kraju są przestrzegane międzynarodowe i europejskie przepisy dotyczące prawa do azylu”, powiedziała Szwedka w środę przed wylotem do Aten. 

Unia Europejska szuka porozumienia z Turcją w sprawie kryzysu migracyjnego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkał się w poniedziałkowy wieczór z liderami Unii Europejskiej w sprawie rozwiązania kryzysu na granicy grecko-tureckiej. Jakie są efekty ponad dwugodzinnej rozmowy z przewodniczącą Komisji Europejskiej oraz szefem Rady Europejskiej?

 

 

Wobec walk w Syrii i napięć …

Nieludzkie warunki

Organizacja Human Rights Watch (HRW) skrytykowała we wtorek (10 marca) Grecję za przetrzymywanie przez Ateny 450 migrantów na statku marynarki wojennej, który zacumowano w porcie Mytilene na wyspie Lesbos. Większość z przybyłych to osoby, które próbowały się przedostać 1 marca do Grecji. Premier poinformował na początku miesiąca, że jego kraj zawiesza na 30 dni procedurę przyjmowania wniosków o azyl.

„Decyzja o zatrzymaniu ponad 450 osób na statku i odmowa zezwolenia im na składanie wniosków o azyl rażąco narusza prawo europejskie i międzynarodowe”, napisano w oświadczeniu Human Rights Watch z wtorku 10 marca.

Jak informuje portal infomigrants.net, od czasu decyzji Ankary z 28 lutego na greckie wyspy znajdujące się tuż przy granicy z Turcją przybyło 1,7 tys. osób. Wiele z nich – np. ci, którzy dotarli na Lesbos – przeniesiono 4 marca na statek zacumowany w porcie w związku z przeludnieniem ośrodków dla uchodźców. Anonimowy urzędnik greckiego Ministerstwa Obrony cytowany przez agencję AFP miał powiedzieć, że migranci pozostaną na statku, dopóki nie powstaną nowe ośrodki.

Grecja nie wpuszcza nowych syryjskich uchodźców

Greckie służby graniczne zablokowały drogę kilkusetosobowej grupie uchodźców, którzy z tureckiego terytorium chcieli się przedostać do Unii Europejskiej. Napływ nowych uciekinierów do Grecji to skutek zapowiedzi władz w Ankarze, które obiecały nie blokować dłużej uchodźcom drogi.

 

Według greckich mediów w strefie …

Korekta programu

Unijny program dobrowolnych powrotów dla migrantów i uchodźców uruchomiono trzy lata temu. Skorzystało z niego jak dotąd 18 tys. osób, które otrzymały w zamian 750 euro. Zwiększenie stawki do 2 tys. euro ma przyczynić się do znacznego odciążenia ośrodków, szczególnie tych zlokalizowanych na greckich wyspach na Morzu Egejskim.

Zwiększona stawka będzie dostępna tylko dla tych osób, który przybyły do Grecji przed 1 stycznia br. Z możliwości będzie można skorzystać tylko przez najbliższy miesiąc. Celem programu jest opuszczenie ośrodków przez co najmniej 5 tys. osób, które przybyły na wyspy głównie z przyczyn ekonomicznych. Unijna komisarz przekonywała w czwartek, że inicjatywę podjęto ze względu na pogarszające się warunki życia w greckich obozach. „Są niedopuszczalne”, podkreśliła Ylva Johansson. Szwedka poinformowała, że nad realizacją programu czuwać będzie Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji oraz Frontex, który zajmie się logistyką. 

Syria: W Idlibie obowiązuje rozejm

W syryjskiej prowincji Idlib od północy obowiązuje wynegocjowany przez prezydentów Rosji i Turcji. Unia Europejska przyjęła tę wiadomość z dużym zadowoleniem. Holandia proponuje jeszcze ustanowienie strefy zakazu lotów.

 

Prezydenci Rosji Władimir Putin oraz Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiali wczoraj (5 marca) …

Opieka nad nieletnimi

Innym z problemów, o których rozmawiała w czwartek w Atenach Ylva Johansson z przedstawicielami tamtejszego rządu, jest obecność dużej liczby nieletnich w obozach. Najczęściej są oni pozostawieni bez opieki. Komisja Europejska sonduje poszczególne państwa członkowskie odnośnie możliwości przyjęcia nieletnich migrantów i uchodźców. Szacuje się, że stanowią oni jedną trzecią wszystkich osób w ośrodkach w Grecji.

Jak dotąd udało się przekonać siedem państw do przyjęcia 1,6 tys. nieletnich. Bruksela jest zaniepokojona, że 10 proc. z nich stanowią osoby poniżej 14 roku życia. Komisja Europejska chciałaby zorganizować międzynarodową konferencję na temat nieletnich migrantów, do której mogłoby dojść 11 maja w Atenach. Głównym celem spotkania byłoby znalezienie długoterminowego rozwiązania ws. opieki dla młodych migrantów i uchodźców.

Zamieszki na granicy grecko-tureckiej

Na granicy Turcji i Grecji doszło do zamieszek z udziałem uchodźców próbujących się przedostać na teren Unii Europejskiej. Po tym, jak w ubiegłym tygodniu tureckie władze wstrzymały blokowanie swojej granicy, w strefie między Turcją a Grecją znalazło się przynajmniej 10 …

Konferencja w Stambule

W poniedziałkowy (9 marca) wieczór prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkał się z liderami Unii Europejskiej w sprawie rozwiązania kryzysu na granicy grecko-tureckiej. Efektem spotkania jest wzajemna deklaracja dotycząca „szczegółowego przejrzenia” zapisów umowy z 2016 r. Unia Europejska chce za wszelką cenę uniknąć napięć na granicy grecko-tureckiej, gdzie od 28 lutego gromadzą się setki migrantów, którzy próbują dostać się do państw Unii Europejskiej. Brukseli zależy na uniknięciu sytuacji z lat 2015-2016 r., gdy przez państwa bałkańskie do Europy przedostało się 1,3 mln migrantów i uchodźców.

Prezydent Turcji poinformował we wtorek podczas powrotu z Brukseli, że 17 marca będzie w Stambule gospodarzem spotkania z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem i niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Szczyt ma być poświęcony konfliktowi zbrojnemu w Syrii.

UE obiecuje pomoc dla Grecji w kwestii kryzysu migracyjnego

700 mln euro obiecała przekazać Grecji Komisja Europejska. Grecy, po tym jak Turcja otworzyła swoje granice, borykają się z największym kryzysem migracyjnym od 2016 r. Na granicy grecko-tureckiej koczuje obecnie ponad 20 tys. chcących dostać się do UE osób.

 

Przewodnicząca Komisji …