Tusk: Po brexicie możliwa tylko umowa o wolnym handlu

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, źródło: consilium.europa.eu [consilium.europa.eu/uploadedImag…]

Po brexicie możliwa będzie jedynie umowa o wolnym handlu między UE i Wielką Brytanią – zapowiedział wczoraj (7 marca)  szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Tego dnia przedstawił w Luksemburgu projekt wytycznych do dalszych negocjacji Brukseli z Londynem.

 

Druga tura unijno-brytyjskich rozmów ma dotyczyć przyszłych relacji gospodarczych, w tym wzajemnych stosunków handlowych.

“Nie chcemy stawiać muru między UE i Wielka Brytanią” – zapewnił Donald Tusk. “Przeciwnie Zjednoczone Królestwo będzie naszym najbliższym sąsiadem i chcemy pozostawać przyjaciółmi i partnerami również po brexicie” – zadeklarował w swoim wystąpieniu.

Tusk: Po brexicie tylko umowa o wolnym handlu

Szef Rady Europejskiej przyznał, że po zeszłotygodniowych rozmowach z brytyjską premier Theresą May – która potwierdziła, że jej kraj chce opuścić jednolity rynek, unię celną, a także zrezygnować z jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE – pozostaje tylko jeden możliwy do wypracowania model: umowa o wolnym handlu.

Parlament Europejski zaniepokojony priorytetami brytyjskiego rządu

Informacja prasowa Parlamentu Europejskiego

Posłowie dostrzegają postępy negocjacji w sprawie Brexitu, ale uważają, że najtrudniejsza część rozmów jeszcze się nie zaczęła, czytamy w komunikacie prasowym Parlamentu Europejskiego. 
 

Podczas debaty z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i przewodniczącym Komisji Jean-Claudem Junckerem w sprawie …

Nie będzie Unii a la carte

Zastrzegł jednak, że Wielka Brytania nie może korzystać z takich praw jak Norwegia, a jednocześnie mieć takie zobowiązania jak Kanada. Tusk uprzedził ponadto, że nie będzie również możliwe wybieranie tylko tych sektorów, które są dla Londynu wygodne ani akceptowanie roli TSUE tylko wtedy, gdy służy to jego interesom. Wyjaśnił przy tym, że efekt negocjacji ws. brexitu musi bowiem spełnić dwa zasadnicze kryteria: równowagi praw i zobowiązań oraz integralności wspólnego rynku.

Pierwsza umowa handlowa rozluźniająca relacje

“Proponuję, abyśmy dążyli do zawarcia umowy handlowej obejmującej wszystkie sektory i zero ceł na towary. Podobnie jak inne umowy o wolnym handlu, również ta powinna obejmować także usługi. Natomiast w rybołówstwie należy utrzymać wzajemny dostęp do wód i zasobów połowowych” – wyliczał szef Rady Europejskiej.

Podkreślił, że przyszła umowa nie sprawi, by handel między Wielką Brytanią i UE był łatwiejszy. “Będzie bardziej skomplikowany i kosztowny niż dziś i to dla nas wszystkich. To jest esencja Brexitu” – powiedział Tusk. Zwrócił przy tym uwagę, że przyszła umowa o stosunkach handlowych między UE i Wielką Brytanią będzie zapewne pierwszą umową handlową w historii, która rozluźni relacje między sygnatariuszami zamiast je zacieśniać.

Przewodniczący Rady Europejskiej zapewnił także, że intencją Brukseli jest zachowanie możliwie ścisłej współpracy z Londynem w dziedzinie obronności, badań naukowych, edukacji i kultury oraz w ruchu lotniczym.

Wytyczne KE do negocjacji

Według mediów wczorajsze wystąpienie Tuska w Luksemburgu odzwierciedla projekt wytycznych KE na rozmowy ws. brexitu. Zakłada on m.in. zerową taryfę celną na towary i  ograniczony dostęp do usług między UE i Wielką Brytanią (dzielić je będzie bowiem zarówno ustawodawstwo, jak i system sądow).

Ponadto, według wytycznych Komisji, UE „chroni swoją autonomię do podejmowania decyzji”, wykluczając w ten sposób udział Zjednoczonego Królestwa m.in. w unijnych instytucjach i agencjach.

Żeby projekt wytycznych stał się unijnym stanowiskiem negocjacyjnym, muszą go jeszcze zatwierdzić państwa członkowskie. Tusk wyraził nadzieję, że uda się to już w czasie obrad marcowej Rady Europejskiej.

Zainspirowana Macronem, w Wielkiej Brytanii powstała nowa anty-brexitowa partia

Nowa partia, która sprzeciwia się brexitowi została założona 19 lutego. Choć brakuje w niej znanych nazwisk, obiecuje odnowę politycznego centrum na brytyjskiej scenie politycznej. Powstała z inspiracji ruchem politycznym prezydenta Francji Macrona o nazwie En Marche.
 

Renew, bo tak nazywa …

Umowa o wyjściu prawie gotowa

W zeszłą środę główny unijny negocjator Michel Barnier przedstawił wstępny projekt umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Dzień później premier May odpowiedziała własną wizją porozumienia handlowego z UE. Ujawnione rozbieżności dotyczą m.in. roli TSUE, kwestii granicy irlandzkiej czy usług finansowych.

Strona unijna chciałaby zakończyć rozmowy nt. przyszłych stosunków UE-Wielka Brytania najpóźniej jesienią. Zamierza w ten sposób dać państwom członkowskim czas na ratyfikację umowy przed oficjalną datą brexitu. Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku, a okres przejściowy po brexicie ma trwać dwa lata.

Brexit: Pierwszy oficjalny projekt unijno-brytyjskiego porozumienia

Dokument przedstawił wczoraj (28 lutego) w Brukseli szef unijnego zespołu negocjacyjnego Michel Barnier. Zaznaczył przy tym, że koniecznie jest przyspieszenie tempa negocjacji nad warunkami, na których Wielka Brytania opuści UE. Od tego zależy, zdaniem głównego unijnego negocjatora, sukces prowadzonych rozmów.
 
Przedstawiony …