TSUE uznał skargę Ryszarda Czarneckiego za bezzasadną

EURANET - Citizens Corner

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił wczoraj skargę Ryszarda Czarneckiego na odwołanie go ze stanowiska wiceszefa Parlamentu Europejskiego za porównanie europosłanki Róży Thun do szmalcowników.

 

W lutym zeszłego roku za przyrównanie działania polityk PO Róży Thun do działań szmalcowników z czasów II wojny światowej europoseł PiS/EKR został odwołany większością głosów ze stanowiska wiceprzewodniczącego PE. Wczoraj (17 czerwca) TSUE oddalił skargę Ryszarda Czarneckiego na decyzję o pozbawieniu go stanowiska.

Ryszard Czarnecki odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego

W środę 7 lutego Parlament Europejski po raz pierwszy w historii podjął decyzję o odwołaniu wiceprzewodniczącego przed końcem kadencji. Europoseł PiS został pozbawiony stanowiska w związku z obraźliwymi słowami skierowanymi pod adresem eurodeputowanej Róży Thun. Za odwołaniem Czarneckiego głosowało 447 …

Argumenty w skardze prawnie bezzasadne

W skardze złożonej w kwietniu 2018 r. polityk PiS zarzucał PE naruszenie jego prawa do obrony czy wysłuchania, ale unijny trybunał wszystkie te argumenty oddalił. Sprawa została zamknięta nie wyrokiem, tylko postanowieniem, bo argumenty ze skargi uznano za prawnie bezzasadne.

Służby prasowe unijnego trybunału poinformowały, że postanowienie ws. Czarneckiego zostało doręczone stronom postępowania. Jednak ewentualne odwołanie przysługuje mu tylko w odniesieniu do oceny prawnej, a nie co do ustaleń faktycznych w sprawie.

Jeden polityk PiS traci, a drugi zyskuje “europejskie” stanowisko

Jeden polityk PiS traci, a drugi zyskuje “europejskie” stanowisko – funkcję jednego z 14 wiceszefów PE straci bowiem najprawdopodobniej już pierwszego lutego europoseł PiS Ryszard Czarnecki, a poseł tej samej partii Włodzimierz Bernacki został wczoraj (23 stycznia) jednym z 20 wiceszefów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Zarzuty europosła PiS

Ryszard Czarnecki przekonywał, że regulamin PE został niekorzystnie dla niego zinterpretowany. Protestował m.in. przeciwko nieuwzględnianiu głosów wstrzymujących się w czasie obliczania większości potrzebnej do jego odwołania. Głosy wstrzymujące były liczone do kworum, ale nie były doliczane do 2/3 potrzebnych do odwołania wiceprzewodniczącego PE ze stanowiska. Gdyby głosy wstrzymujące były wliczane, wtedy polityk PiS pozostałby na stanowisku.

Składając skargę w TSUE na decyzję PE w swojej sprawieniu Czarnecki domagał się zastosowania środka tymczasowego tak, by do czasu rozpatrzenia sprawy decyzja o jego odwołaniu została zawieszona. TSUE się jednak na to nie zgodził i w marcu zeszłego roku w jego miejsce na wiceszefa PE wybrany został inny europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.

Zdzisław Krasnodębski za Ryszarda Czarneckiego?

Zdzisław Krasnodębski za Ryszarda Czarneckiego? Grupa EKR podejmie dziś decyzję ws. kandydatury na vacat na stanowisku wiceszefa PE, ale wobec wycofania się jedynej kontrkandydatki, Belgijki Helgi Stevens, jego nominacja wydaje się pewna. Jednak Czarnecki zapowiada odwołanie.