TSUE orzeka na korzyść katalońskiego niepodległościowca

Portret Oriola Junquerasa w sali plenarnej PE w Brukseli. / Zdjęcie via twitter @bueti

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że wybrany w maju na europosła Oriol Junqueras objęty jest immunitetem poselskim. Co to zmienia w sytuacji polityka?

 

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że Oriol Junqueras lider Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) – odsiadujący wyrok 13 lat więzienia wydany przez hiszpański Sąd Najwyższy za bunt przeciwko państwu oraz malwersacje finansowe – powinien zostać uznany za europosła po zdobyciu mandatu w majowych wyborach do PE. TSUE uważa, że nic nie stało na przeszkodzie, by Junqueras dopełnił na początku lipca formalności objęcia mandatu w Strasburgu.

Hiszpania: Separatystyczni politycy z potwierdzeniem wyboru na deputowanych

Dzień przed inauguracją XIII kadencji Kortezów, katalońscy separatyści odpowiadający przed Sądem Najwyższym w Madrycie za rebelię przeciwko Hiszpanii, którzy w kwietniowych wyborach zdobyli mandaty do parlamentu, odebrali dziś potwierdzenie wyboru na deputowanych.
 

Pięciu separatystycznych parlamentarzystów uwięzionych prewencyjnie na czas trwania procesu …

Zwycięstwo demokracji?

Oriol Junqueras od jesieni 2017 r. przebywa w hiszpańskim więzieniu. Do czasu październikowego wyroku Sądu Najwyższego ws. katalońskich przywódców niepodległościowych polityk był aresztowany prewencyjnie. Po wrześniowym wyroku sądu w Madrycie została mu orzeczona kara 13 lat więzienia za rolę w organizacji referendum niepodległościowego w Katalonii w 2017 r.

Mimo tego Junqueras startował z list swojego ugrupowania zarówno podczas kwietniowych wyborów parlamentarnych w Hiszpanii, jak i wyborów do PE. Za każdym razem udało mu się otrzymać mandat prowadząc ERC do osiągnięcia najlepszych w historii tej partii wyników. Jednak Junquerasowi nie dane było zasiąść w ławach poselskich ani w Kongresie Deputowanych, ani w Brukseli i Strasburgu. O ile w tym pierwszym przypadku Sąd Najwyższy zezwolił Katalończykowi oraz innym prewencyjnie aresztowanym na udział w ceremonii otrzymania potwierdzenia wyboru na deputowanych, o tyle w drugim z przypadków Sąd Najwyższy nie wyraził zgody.

Czy Rosja wspierała katalońskich niepodległościowców?

Od kilkunastu miesięcy trwa tajne śledztwo dotyczące zaangażowania rosyjskiego wywiadu w sprawę niepodległości Katalonii. Poza szerzeniem dezinformacji Rosjanie mieli wspierać separatystów w Katalonii.

 

 

O rosyjskiej dezinformacji w kontekście wydarzeń w Katalonii pisano już wczesną jesienią 2017 r., gdy odbyło się nieuznawane …

Niespodziewane wsparcie

Sąd Najwyższy w Madrycie argumentował, że pozwolenie na wzięciu udziału Junquerasowi w Strasburgu na początku lipca miałoby negatywny wpływ na toczący się proces. Z tego powodu polityk, a w przeszłości wicepremier lokalnego rządu (Generalitat) nie mógł złożyć przysięgi na hiszpańską konstytucję – warunku koniecznego przewidzianego krajowym prawem do objęcia mandatu europosła.

W międzyczasie w sukurs Katalończykowi przybył jeden z rzeczników generalnych TSUE Maciej Szpunar. Napisał on w niewiążącej opinii m.in., że „mandat parlamentarny posłów europejskich wynika jedynie z głosu wyborców i nie może być uzależniony od późniejszego dopełnienia jakiejkolwiek formalności”. Był to pierwszy tego typu głos z wewnątrz unijnych instytucji stający w obronie prawa do sprawowania mandatu dla katalońskich polityków. W podobnej sytuacji znajdują się bowiem jeszcze Carles Puigdemont Toni Comin. Z tą różnicą, że obaj przebywają obecnie w Waterloo pod Brukselą, dokąd zbiegli przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości.

Opinia TSUE: Kataloński separatysta ma prawo objąć mandat europosła

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Maciej Szpunar uważa, że uwięziony kataloński separatysta powinien objąć mandat europosła mimo sprzeciwu hiszpańskiego Sądu Najwyższego.

 

 

„Zdaniem rzecznika generalnego Macieja Szpunara mandat parlamentarny posłów europejskich wynika jedynie z głosu wyborców i nie może być uzależniony …

Co zmieni wyrok?

W dzisiejszym orzeczeniu TSUE uznał, że lider ERC powinien zostać dopuszczony do przeprowadzenia wszystkich procedur związanych z objęciem mandatu europosła. Jednocześnie obradujący w Luksemburgu sąd stwierdził, że w przypadku konieczności dłuższego przetrzymywania Junquerasa w prewencyjnym areszcie, hiszpański wymiar sprawiedliwości powinien był wystąpić jak najszybciej o zawieszenie immunitetu Katalończyka do PE.

Orzeczenie to w zasadniczy sposób nie wpłynie na sytuację prawną polityka. TSUE pozostawia hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości podjęcie dalszych działań w związku z dzisiejszym wyrokiem. „Jeżeli sąd krajowy uzna za konieczne utrzymanie środku pozbawienia wolności”, musi zwrócić się „jak najszybciej” o zawieszenie immunitetu w Parlamencie Europejskim.

Hiszpania: Ważą się losy nowego rządu

Od wyniku tych rozmów może zależeć przyszłość nowego rządu w Hiszpanii. W czwartek (28 listopada) ruszą rozmowy między socjalistami (PSOE) a niepodległościową Republikańską Lewicą Katalonii (ERC) ws. sytuacji w regionie.

 

 

PSOE zdobyła w wyborach parlamentarnych (10 listopada) 120 mandatów w liczącym …

Triumf niepodległościowców?

Wyrok TSUE z zadowoleniem przyjęły główne siły polityczne w regionie: ERC oraz Razem dla Katalonii (Junts per Catalunya). Republikańska Lewica Katalonii zażądała natychmiastowego uwolnienia swojego przewodniczącego i unieważnienia skazującego wyroku Sądu Najwyższego. „Domagamy się unieważnienia procesu [katalońskich niepodległościowców – red.] i natychmiastowego uwolnienia [Junquerasa – red.], napisano w komunikacie opublikowanym za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Sam zainteresowany napisał w mediach społecznościowych, że „sprawiedliwość przyszła z Europy. Naruszono nasze prawa oraz dwóch milionów głosujących na nas. Unieważnić wyrok [orzeczenie Sądu Najwyższego – red.] i wolność dla wszystkich [więźniów politycznych – red.]”. Tymczasem były premier Katalonii Carles Puigdemont napisał: „Istnieje jeszcze sprawiedliwość w Europie (…). TSUE opowiada się za tymi samymi wartościami, których broniliśmy przed Parlamentem Europejskim i władzami hiszpańskimi (…)”.

Katalonia: Jakie szanse na drugie referendum?

Po piątkowo-sobotnich zamieszkach w Barcelonie niedzielne (20 października) demonstracje w stolicy Katalonii były już o wiele mniejsze i spokojniejsze. Na barcelońskie ulice wyszło też kilkadziesiąt tysięcy przeciwników katalońskiej niepodległości.

 

Siódmy dzień trwają w Barcelonie protesty zwolenników secesji Katalonii od Hiszpanii. Największy, …

Santiago Abascal ze skrajnie prawicowej partii Vox, która m.in. z powodu akcentowania jedności Hiszpanii w trakcie nasilającego się kryzysu wokół Katalonii dzięki czemu stała się trzecią siła w hiszpańskim parlamencie, uważa że wyrok TSUE wpisuje się w działania mające na celu podważenie suwerenności i konstytucji Hiszpanii. Polityk uważa, że wyrok Trybunału doda wiatru w żagle domagającym się niepodległości Katalończykom.

Podobne stanowisko zajmuje prawicowa Partia Ludowa. Jej sekretarz generalny zwrócił uwagę, że Junqueras „został skazany za bunt przeciwko państwu, dlatego musi odbyć zasłużoną karę”.

Jednak z lewej strony sceny politycznej docierają wyrazy powątpiewania. Íñigo Errejón z Mas Pais (w przeszłości współzałożyciel Unidas Podemos) uważa, że „wyrok TSUE podaje w wątpliwość obroną przez Hiszpanię taktykę, tj. przeniesienia na drogę sądową konfliktu politycznego”. Według Errejóna sytuacja ta doprowadziła do złamania podstawowych praw obywatelskich.

Katalonia: Ostatnia taka "Diada"

Katalonia ustąpiła w ostatnich tygodniach miejsca na nagłówkach światowej prasy Hongkongowi, jednak przypadająca na 11 września La Diada, obchodzona w Katalonii jako narodowe święto, jest okazją do ponownej mobilizacji zwolenników niepodległości regionu. Tegoroczne obchody przypadają w szczególnym czasie – w …

 

 

Więcej informacji:

Komunikat prasowy TSUE