Tsipras: Portugalia, Hiszpania i Grecja to lewicowe „oazy na politycznej pustyni”

Premier Grecji - Alexis Tsipras [Shutterstock]

Socjalistyczne, zielone i lewicowe partie polityczne powinny uczyć się od rządów w południowej Europie i zjednoczyć się przeciwko rosnącemu prawicowemu antyeuropejskiemu populizmowi przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – powiedział grecki premier Alexis Tsipras.

 

Przemawiając w Atenach w poniedziałek (28 stycznia), Tsipras powiedział, że prounijne siły postępowe powinny się zjednoczyć w następnych majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

„Ten szeroki postępowy sojusz będzie mógł zdecydowanie wystąpić przeciwko neoliberalizmowi i polityce, która napędza skrajnie prawicowy i antyeuropejski populizm” – powiedział lider partii Syriza. „Ale może również działać na rzecz europejskiej demokracji, spójności społecznej i praw” – dodał grecki premier.

Były premier Włoch: nie można zostawić kwestii migracji skrajnej prawicy

Były premier Włoch Enrico Letta zaproponował w poniedziałek ściślejszą współpracę w dziedzinie migracji, przekonując, że nie można zostawić tej kwestii skrajnej prawicy. W tym samym czasie prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi opowiedział się za potrzebą większej integracji gospodarczej.
 

W poniedziałek Draghi …

Tsipras chwalił rządy Portugalii i Hiszpanii, w których z powodzeniem koegzystowały partie lewicowe i socjalistyczne. „Patrząc na Europę jako całość, mam wrażenie, że europejskie Południe – szczególnie Hiszpania, Portugalia i Grecja – jest ważą oazą na politycznej pustyni. Europa niestety zmierza w złym kierunku”- powiedział grecki szef rządu.

Tsipras wezwał również siły postępowe do przełamania swoich ideologicznych różnic, aby móc uzyskać większość w następnym Parlamencie Europejskim. Wraz ze swoim sprzymierzeńcem z partii Syriza, posłem do PE Dimitrisem Papadimoulisem, Tsipras próbuje budować mosty między podzielonymi lewicowymi europejskimi partiami politycznymi, aby stworzyć szeroki sojusz w wyborach do PE w maju.

Grecki premier, który był liderem lewicowej grupy politycznej GUE-NGL w wyborach do PE w 2014 r., koordynuje ten wysiłek „centralnie”, podczas gdy Papadimoulis koncentruje się na samym Parlamencie Europejskim.

Formuła 1 wyprzedza unijne przepisy ubezpieczeniowe

Według członków Parlamentu Europejskiego sporty motorowe, takie jak Formuła 1, nie powinny być objęte zaktualizowanymi unijnymi przepisami ubezpieczeniowymi. Organizatorzy wyścigów nie będą objęci koniecznością naprawiania szkód na torze tak, jak ma to miejsce w przypadku każdego wypadku drogowego.
 

We wtorek (22 …

„Lewica nie odnosi korzyści z porażki spowodowanej neoliberalizmem, głosy niezdecydowanych idą obecnie do skrajnej prawicy” – powiedział Papadimoulis.

Zjawisko „nowej prawicy”

Tsipras ostrzegł przed powstaniem „nowej prawicy” reprezentowanej przez węgierskiego premiera Viktora Orbána, austriackiego kanclerza Sebastiana Kurza i włoskiego ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego.

„Istnieje duże ryzyko, że siły antyeuropejskiego prawicowego populizmu zyskają w najbliższych latach duże poparcie i będą zdolne stworzyć wspólny front w nadchodzących wyborach do PE” – ostrzegł Tsipras.

„EPL [Europejska Partia Ludowa] poniesie duże straty i niewątpliwie jest to okazja, którą ruchy postępowe muszą wykorzystać” – zakończył Tsipras.

Łotwa wreszcie ma nowy rząd

Po niemal czteromiesięcznym impasie na Łotwie udało się sformować nowy rząd. Premierem został 54-letni Krišjānis Kariņš, który należy do centroprawicowej partii Jedność. To najmniejsze ugrupowanie w łotewskim parlamencie.
 

W przeprowadzonych na Łotwie 6 października ubiegłego roku wyborach pierwsze miejsce zajęła prorosyjska Socjaldemokratyczna …