Timmermans kolejnym kandydatem na przewodniczącego KE

Frans Timmermans, źródło facebook.com/frans.timmermans/photos

Frans Timmermans, źródło facebook.com/frans.timmermans/photos

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans oficjalnie ogłosił, że zamierza kandydować na stanowisko przewodniczącego KE. Przekazując tę informację w swojej rodzinnej miejscowości Heerlen, Timmermans wyraził nadzieję, że poprowadzi „piękną i optymistyczną kampanię” w obronie UE.

 

57-letni Holender, który prowadzi z polskim rządem negocjacje ws. praworządności w naszym kraju, zapowiedział też, że zamierza bronić europejskich wartości przed siłami nacjonalistycznymi.

KE może dziś skierować do TSUE kolejny wniosek przeciwko Polsce

Decyzja ws. skierowania do TSUE wniosku przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym może zapaść podczas dzisiejszych obrad Komisji Europejskiej. Przeprowadzone dzień wcześniej – drugie już – wysłuchanie nie tylko nie poprawiło, ale wręcz pogorszyło sytuację.

Nowy przewodniczący Komisji ma zostać wyłoniony po wyborach do Parlamentu Europejskiego, które  odbędą się w maju przyszłego roku.

Duże szanse Timmermansa na poparcie ze strony europejskich socjalistów

Jednak żeby mieć szanse na stanowisko, Frans Timmermans musi najpierw uzyskać nominację unijnej centrolewicy na przewodniczącego KE. Kadencja obecnego przewodniczącego Komisji kończy się jesienią 2019 roku, a swego kandydata na jego następcę europejscy socjaliści mają ogłosić jeszcze tej jesieni.

Reuters zwraca uwagę, że obecny wiceszef Komisji płynnie mówi po niemiecku, angielsku, francusku i włosku, a także w innych językach europejskich, co daje mu duże szanse na uzyskanie poparcia socjalistów.

Poparcie niemieckich socjaldemokratów dla kandydatury Holendra

We wtorek (9 października) portal Politico opublikował list, jaki do szefa Partii Europejskich Socjalistów Sergeja Staniszewa napisała przewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Niemiec Andrea Nahles. Zadeklarowała w nim poparcie dla kandydatury Timmermansa.

“Jestem przekonana, że Frans Timmermans jednoczy i umacnia naszą europejską rodzinę partyjną i doprowadzi nas do mocnego wyniku w wyborach do Parlamentu Europejskiego w przyszłym roku” – napisała Nahles w liście do szefa PES.

Urzędnicy PE, na których powołuje się Politico zapewnili, że Timmermans, należący do holenderskiej Partii Pracy (PvdA), uzyskał wystarczające wsparcie od innych członków europejskich partii socjalistycznych, by ubiegać się o stanowisko przewodniczącego KE.

Silna konkurencja

Holender ma jednak konkurenta nawet wśród socjalistów, bo swoją kandydaturę na szefa Komisji zgłosił już wcześniej inny wiceszef KE z tej samej partii politycznej Maroš Šefčovič. Spekuluje się ponadto, że o to samo stanowisko stara się również obecna szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oraz unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.

Niedawno swoją kandydaturę zgłosił szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej, Niemiec Manfred Weber.

Manfred Weber: Oddajmy UE obywatelom

W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” i kilku innych dzienników europejskich ten chadecki europoseł zapowiada kontynuację działań Jeana-Claude’a Junckera i Fransa Timmermansa wobec Polski w sprawie łamania przez nasz kraj praworządności.
 
Jest pan kandydatem kanclerz Angeli Merkel?
– Chciałbym podkreślić, że o to …

Timmermans szefem KE,  albo szefem unijnej dyplomacji?

Nawet jeśli Timmermans nie zostanie szefem Komisji, to prawdopodobnie otrzyma inne wysokie stanowisko w unijnych strukturach. Wymieniany jest bowiem m.in. jako przyszły szef unijnej dyplomacji (kierował już holenderskim MSZ w rządzie Marka Rutte) i to mimo że Federica Mogherini też jest socjalistką. Ona jednak nie może już chyba liczyć na poparcie obecnego, prawicowo-populistycznego rządu w Rzymie.

Wybory do PE decydujące

Wybory do PE odbędą się w maju i dopiero ich wynik będzie podstawą do politycznego podziału najważniejszych stanowisk w UE.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 23-26 maja 2019 r. – europosłowie zatwierdzili wczoraj terminy głosowań

Informacja prasowa

Wybory europejskie odbędą się 23-26 maja 2019 r. Posłowie potwierdzili w środę propozycję Rady w sprawie terminu głosowania oraz przyjęli kalendarz posiedzeń plenarnych na 2019 rok.
 

Daty najbliższych wyborów do Parlamentu Europejskiego były przedmiotem prac parlamentarnej komisji spraw konstytucyjnych, która …

Jednak wobec  politycznych zmian w Europie (w ostatnich kilku latach rządowe zmiany nastąpiły w ponad 20 państwach, m.in. w Polsce, Austrii czy we Włoszech) Komisję Europejską i tak czekają znaczące zmiany personalne.

Rada Europejska nie jest jednak prawnie związana nominacjami europejskich partii politycznych i po wyborach do PE może zdecydować, że szefem Komisji Europejskiej zostanie inna osoba niż wiodący kandydat zwycięskiego ugrupowania.