Szwajcarzy nie spieszą się do podpisania umowy ramowej z UE?

Guy Parmelin, przewodniczący Federalnego Departamentu Spraw Gospodarczych, Edukacji i Badań Naukowych / Zdjęcie via twitter @SBFI_CH

Szwajcaria najprawdopodobniej nie podpisze umowy handlowej z Unią Europejską przed końcem roku, poinformował szef Federalnego Departamentu Spraw Gospodarczych, Edukacji i Badań Naukowych, Guy Permelin. Rozmowy między Wspólnotą a Helwetami utknęły w martwym punkcie przed kilkoma tygodniami.

 

 

Szef Federalnego Departamentu Spraw Gospodarczych, Edukacji i Badań Naukowych (DEFR) udzielił wywiadu dla gazety „SonntagsZeitung”. Głównymi tematami była niedawno zawarta przez kraje należące do EFTA umowa o wolnym handlu ze Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) oraz podpisanie umowy ramowej z Unią Europejską. W kontekście tej drugiej kwestii, Guy Permelin uważa, że ze względu na różne stanowiska aktorów społeczno-politycznych w Szwajcarii (organizacji społecznych, związków zawodowych, stowarzyszeń, pracodawców oraz kantonów), nie jest możliwe przezwyciężenie przeszkód, które spowodowały przerwanie negocjacji przed kilkoma tygodniami.

Szwajcaria: Czarne chmury nad umową z UE

Jest więcej niż prawdopodobne, że w przyszłym miesiącu – wbrew oczekiwaniom – nie dojdzie do zawarcia umowy ramowej Unii Europejskiej ze Szwajcarią. Przyczyną brak zgody głównych sił politycznych Konfederacji.
 

Rada Związkowa (odpowiednik rządu) ma związane ręce z powodu nacisku opozycji, głównie …

Przeszkody formalne

Permelin przekonuje, że – póki co – nie dojdzie do zakończenia trwających od 2014 r. negocjacji z UE ze względu na rozbieżność stanowisk w kluczowych kwestiach oraz przez wzgląd na zbliżające się zmiany, do jakich dojdzie jesienią u obu negocjujących partnerów. Mowa o październikowych wyborach federalnych w Szwajcarii oraz zmianach w unijnej egzekutywie. Ursula von der Leyen jest obecnie w trakcie przeprowadzania rozmów z kandydatami na komisarzy, którzy od 1 listopada mają rozpocząć wykonywanie obowiązków w nowej kadencji.

Szwajcarski minister przekonuje na łamach „SonntagsZeitung”, że główne niezgodności między UE a jego krajem nie zostały rozwiązane. Jednak Permelin ma nadzieję, że w rozmowach między Brukselą a Bernem przeważy rozsądek i obie strony ostatecznie dojdą do porozumienia. Mimo to w przypadku fiaska negocjacji minister nie wykluczył szukania alternatyw dla umowy ramowej z UE, np. z będącą właśnie w procesie wychodzenia ze Wspólnoty Wielką Brytanią. Szef DEFR zasugerował w wywiadzie, że rząd pracuje nad planem B. Nie podał jednak żadnych szczegółów. 

Juncker nie wyklucza rozmów ze Szwajcarią w sprawie umowy ramowej

Przewodniczący Komisji Europejskiej zapowiedział gotowość do przedyskutowania ze Szwajcarią „szczegółów” na temat wynegocjowanego porozumienia między Brukselą a Bernem. Wykluczył jednak renegocjacje warunków partnerstwa, a rozmowy powinny się odbyć w najbliższych dniach. Inaczej szwajcarskie instytucje finansowe stracą dostęp do rynków finansowych …

Konsekwencje finansowe

Impas w relacjach UE-Szwajcaria trwa od 1 lipca. W konsekwencji nieporozumień obie strony zdecydowały się na inne od rozmów przy stole negocjacyjnym działania. Komisja Europejska nie przedłużyła wygasającego z końcem czerwca dostępu do unijnego rynku finansowego dla szwajcarskich firm. W odpowiedzi Helweci zakazali unijnym giełdom handlowania szwajcarskimi akcjami.

W tym przypadku wszystkie możliwości leżą w gestii unijnej egzekutywy a nie państw członkowskich. A Bruksela rozważa podjęcie dalszych kroków, aby skłonić Berno do podpisania umowy, włącznie z wykluczeniem szwajcarskich instytucji badawczych z udziału we wspólnych programach badawczych. Przed Szwajcarią trudna decyzja. Zarówno z powodu ryzyka przerwania trwających projektów badawczych, jak i kwestii czysto ekonomicznych. UE odpowiada za równowartość 60 proc. wolumenu handlu zagranicznego Helwetów.

EFTA: Norwegia i Szwajcaria z umową o wolnym handlu z Mercosurem

W trakcie dyskusji o pożarach w Amazonii oraz o presji wywieranej przez Europę na rząd Jaria Bolsonaro niemal umknęła wiadomość o osiągnięciu porozumienia o wolnym handlu ze Wspólnym Rynkiem Południa Europejskiego Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), do którego należą m. in. …

Pryncypialna Unia

Innymi punktami spornymi między UE a Szwajcarią jest polityka migracyjna. Berno próbowało ograniczyć poziom migracji obywateli UE, jednak Bruksela stoi na stanowisku, że nie można korzystać wybiórczo z zalet współpracy z Unią, akceptując zasady jednolitego rynku przy jednoczesnym odrzuceniu swobodnego przepływu ludzi. Berno proponuje kompromis, jednak Wspólnota broni wszystkich elementów swojej polityki.

Mimo wszystkich różnic, ustępujący przewodniczący KE, Jean-Claude Juncker, był zainteresowany zakończeniem procesu negocjacji przed zakończeniem kadencji. Według Palmerina ten termin jest nieaktualny. W związku z wyborami federalnymi, nowy rząd będzie musiał powołać nowy zespół negocjacyjny. Wreszcie Szwajcaria planuje przeprowadzić na początku roku referendum w sprawie swobodnego przepływu obywateli UE.

Szwajcaria planuje osiągnąć neutralność węglową do 2050 r.

Kolejne państwo przyłącza się do wysiłków na rzecz redukcji globalnego ocieplenia. Decyzją Rady Federalnej, do 2050 r. Szwajcaria zamierza osiągnąć neutralność węglową.
 

 

Rada Federalna uwzględniła najnowsze zalecenia Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian klimatu (IPCC). Dlatego zobowiązała się do osiągnięcia ambitniejszego celu niż …