Szef socjalistów w PE: Słuszne idee, a nie partyjne interesy, mają znaczenie

Udo Bullmann, lider grupy S&D w Parlamencie Europejskim. [Shutterstock]

„Dla przyszłości Grecji i UE ważniejsze są idee niż etykiety partyjne” – powiedział Udo Bullmann, szef frakcji socjalistycznej (S&D) w Parlamencie Europejskim. Odrzucił tym samym skargi greckich deputowanych dotyczące współpracy między europejskimi socjalistami a lewicową grecką partią Syriza premiera Alexisa Tsiprasa.

Niemiecka Partia Socjaldemokratyczna (SPD) zorganizowała ostatnio konferencję, na którą zaproszono Tsiprasa. W trakcie swojego przemówienia grecki premier stwierdził, że socjaldemokracja i lewica muszą iść razem, proponując nowy i postępowy  projekt dla Europy XXI wieku.

„Wszystkie postępowe siły w Europie, lewicowe, socjalistyczne, socjaldemokratyczne, ekologiczne, muszą dziś uświadomić sobie, że Europa, nasz wspólny dom, stoi w obliczu wielkiego ryzyka. Dlatego musimy odłożyć na bok nasze różnice, musimy razem bronić naszego wspólnego domu” – podkreślił Tsipras.

Brexit: Przywódcy UE zatwierdzili umowę z Wielką Brytanią

Zgromadzeni na szczycie w Brukseli przywódcy 27 unijnych państw poparli wynegocjowane z Londynem porozumienie, które określi warunki na jakich Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Musi je jednak jeszcze zatwierdzić brytyjska Izba Gmin, jednak wielu parlamentarzystów jest umowie z UE przeciwna.
 
Dyskusja …

W ostatnich miesiącach pojawiły się spekulacje o możliwej współpracy pomiędzy „postępowymi” siłami przed i po wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w maju przyszłego roku .

27 listopada Progressive Caucus, nieformalna grupa eurodeputowanych z frakcji S&D, Zielonych i GUE-NGL, zorganizuje wydarzenie w Parlamencie Europejskim, podczas którego wszyscy liderzy partii zasiądą po raz pierwszy przy jednym stole.

Panhellenistyczny Ruch Socjalistyczny (PASOK) i partia To Potami są oficjalnymi członkami S&D, a  rządząca Syriza jest powiązana z frakcją GUE-NGL.

Komitet Regionów UE popiera stanowisko PE ws. zwiększenia unijnego budżetu

Komitet Regionów Unii Europejskiej jest przeciwny cięciom budżetu w takich obszarach, jak polityka spójności i rozwój obszarów wiejskich. Popiera postulat Parlamentu Europejskiego, by zwiększyć budżet UE na lata 2021-2027.
 

Zasiadający w Komitecie Regionów samorządowcy z zadowoleniem przyjęli stanowisko Parlamentu Europejskiego w …

Tsipras jest jednak zawsze zapraszany na spotkania Europejskiej Partii Socjalistycznej i mógł liczyć na wsparcie przywódców socjalistycznych podczas trudnych rozmów ratunkowych w trakcie kryzysu finansowego i kryzysu migracyjnego. Syriza wykluczyła jednak możliwość dołączenia do rodziny socjalistycznej. Obecność Tsiprasa na konferencji SPD zirytowała grecką partię socjalistyczną (PASOK), która obwinia szefa rządu o polityczną niekonsekwencję.

Wpływowy polityk PASOK, Evangelos Venizelos oskarżył Tsiprasa o to, że najpierw był zwolennikiem polityki antysystemowej i antyoszczędnościowej, a potem kolegą Merkel i współpracownikiem słabnącej SPD, który pukał do drzwi europejskiej socjaldemokracji.

Venizelos, który był wicepremierem Grecji w rządzie koalicyjnym z centroprawicową Nową Demokracją, dodał, że „dla Europy byłby to wstyd”,  gdyby unijni socjaliści zaczęli współpracować z Syrizą przed wyborami do UE.

Bullmann: Nowa wizja wymaga szerszego wsparcia

Poproszony o komentarz na temat stanowiska PASOK w tej sprawie, Bullmann dał jasno do zrozumienia, że ​​wizja lepszej Europy może zostać zrealizowana jedynie przy szeroko zakrojonej współpracy.

Eurodeputowani z Portugalii liczą na mniejsze cięcia unijnych funduszy

Pakiet finansowy nakreślony dla Portugalii w następnym budżecie UE może jeszcze ulec poprawie, uważają portugalscy posłowie do PE José Manuel Fernandes i Pedro Silva Pereira. Równocześnie zwracają uwagę na pilną potrzebę zakończenia negocjacji przed majowymi wyborami europejskimi.
 

Dotychczas negocjowany za zamkniętymi …

„W ramach frakcji S&D ściśle współpracuję z naszymi przyjaciółmi z PASOK i To Potami. Spotkałem także niedawno Alexisa Tsiprasa na SPD Debattencamp. Podkreślam, że poza partyjnymi interesami liczą się konstruktywne pomysły – powiedział niemiecki polityk portalowi EURACTIV.

Bullmann wyjaśnił, że S&D walczy o radykalną transformację obecnych modeli ekonomicznych i społecznych tak, aby wszyscy Europejczycy mogli prosperować na równych warunkach.

„Podejście do bardziej zrównoważonego rozwoju we wszystkich obszarach jest jedynym sposobem, aby położyć kres takim problemom, jak bezrobocie wśród młodzieży, ubóstwo dzieci lub eksploatacja naszych gleb” – dodał Bullmann.

Spór o umowę z Macedonią

PASOK i To Potami utworzyły „Ruch na rzecz zmian”, którego celem było reprezentowanie centrolewicowego bieguna w greckiej polityce. Jednak kilka miesięcy później To Potami opuściło ruch, który następnie rozpadł się z powodu sporu dotyczącego umowy z sąsiednią Macedonią.

Rumunia otrzyma dodatkowe 7 mld euro na politykę spójności

Rumunia skorzysta na zwiększeniu środków przeznaczonych na fundusze spójności w wysokości 7 miliardów euro w okresie finansowym 2021-2027 w porównaniu z obecnym, czyli 300 euro na mieszkańca, powiedziała komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu.
 

„Walczyliśmy o to, aby zachować tę samą …

PASOK sprzeciwia się podpisaniu umowy między Atenami i Skopje, natomiast To Potami wspiera porozumienie, podobnie jak pozostała część S&D. Spiros Danellis, polityk partii To Potami i były poseł do PE powiedział, że „zmiany zachodzące w dzisiejszej Europie wydają się zmierzać w niebezpiecznym kierunku, a eurosceptycy, skrajni prawicowcy i populistyczni nacjonaliści znów są na fali. Stąd wydaje się, że jedyną realną odpowiedzią na te problemy jest stworzenie szerszej koalicji progresywnej, obejmującej socjalistów, socjaldemokratów, liberałów, zielonych i lewicę. Polityczne gierki i wykluczanie bliskich ideologicznie partii postępowych nie wchodzi dziś w grę” – powiedział grecki polityk.

„Udo Bullmann poprawnie zrozumiał, że wizja lepszej Europy wymaga większej otwartości na współpracę. Wszyscy, którzy opowiadają się przeciwko tej wizji, wyświadczają złą przysługę wspólnej wizji zjednoczonej Europy”- dodał Danellis.