Szczyt UE w Sybinie: Deklaracja na temat przyszłości UE przyjęta

Przywódcy UE na szczycie w Sybinie, źródło: tvnewsroom.consilium.europa.eu

Przywódcy UE na szczycie w Sybinie, źródło: tvnewsroom.consilium.europa.eu

Przywódcy państw członkowskich UE oraz szefowie unijnych instytucji spotkali się w rumuńskim Sybinie z okazji Dnia Europy na nieformalnym szczycie. Przyjęto z tej okazji specjalną deklarację. Liczący 10 punktów dokument nazwano „zobowiązaniem wobec przyszłych pokoleń”.

 

W zaproponowanej przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska Deklaracji z Sybina unijni przywódcy stwierdzili, że „w ostatnich latach UE wyrosła na poważnego gracza na arenie międzynarodowej.” Premierzy i prezydenci państw członkowskich podkreślili też, że Unia „ma prawie pół miliarda obywateli i konkurencyjny wspólny rynek i dzięki temu jest liderem w światowym handlu, który kształtuje globalną politykę”.

„Potwierdzamy naszą wiarę w to, że zjednoczona UE ma „większą siłę w coraz bardziej niespokojnym i pełnym wyzwań świecie. Jako przywódcy uznajemy, że naszym zadaniem jest uczynić Unię silniejszą, a naszą przyszłość – jaśniejszą. Zarazem uznajemy europejską perspektywę innych państw europejskich” – głosi deklaracja.

10 zobowiązań „dla przyszłych pokoleń”

W dokumencie wymieniono także 10 konkretnych zobowiązań, która podjęto „wobec przyszłych pokoleń”. Wśród nich jest np. obietnica obrony „jednej Europy – od wschodu do zachodu, z północy na południe”, przy czym „nie ma miejsca na podziały godzące we wspólny interes”. Kraje członkowskie UE mają także „okazywać sobie solidarność w potrzebie i zawsze się wspierać.” „Możemy i będziemy mówić jednym głosem” – stwierdzili przywódcy UE.

Unijne kraje mają „zawsze szukać wspólnych rozwiązań oraz słuchać się nawzajem w duchu zrozumienia i wzajemnego szacunku.” Kolejne zobowiązanie dotyczy natomiast „ochrony naszego stylu życia, demokracji i praworządności.” „Niezbywalne prawa i podstawowe wolności wszystkich Europejczyków wymagały wielkiego trudu. Będziemy stać na straży naszych wspólnych wartości i zasad zapisanych w traktatach” – napisano w deklaracji.

Europejscy burmistrzowie chcą, aby budżet UE wspierał zerową emisję CO2

Burmistrzowie 210 europejskich miast podpisali się pod listem-apelem, w którym wezwali unijnych przywódców do działań na rzecz osiągnięcia do 2050 r. zerowej emisji CO2 w UE w ujęciu netto. Ich zdaniem wsparcie tych działań powinno być ujęte w nowym siedmioletnim …

Zobowiązanie do solidarności państw członkowskich

W kolejnym punkcie uczestnicy szczytu zobowiązali się do „przestrzegania zasady solidarności, bez względu na to, czy chodzi o rynek pracy, bezpieczeństwo socjalne, gospodarkę czy cyfrowej transformacji”; „Będziemy dalej zmniejszać dysproporcje między nami i zawsze będziemy pomagać najbardziej potrzebującym w Europie, przedkładając ludzi nad politykę” – podkreślają. Deklarują też, że przekażą UE „zasoby, których potrzebuje, by realizować swoje cele i prowadzić swoje polityki” – głosi podpisany w Sybinie dokument.

W zobowiązaniach pojawiło się też kolejne odniesienie do „przyszłych pokoleń”. UE ma być bowiem „przygotowana na przyszłość i zdolna radzić sobie z najpilniejszymi wyzwaniami XXI wieku”. Będą też przygotowane „specjalne inwestycje w młodzież.” Przywódcy UE zobowiązali się także do „ochrony unijnych obywateli i zapewnienia im bezpieczeństwa, poprzez inwestycje w miękką i twardą siłę, współpracując z partnerami międzynarodowymi” oraz „bycia odpowiedzialnym globalnym liderem.”

„Będziemy nadal współpracować z naszymi partnerami w świecie po to, by utrzymywać i rozwijać ład międzynarodowy oparty na prawie, w pełni wykorzystywać nowe możliwości handlowe i wspólnie podejmować globalne kwestie, takie jak ochrona środowiska i walka ze zmianą klimatu” – głosi Deklaracja z Sybina.

Czołowi politycy europejscy chcą ożywić debatę o wspólnej armii

Plany Unii Europejskiej dotyczące wspólnej armii wywołały ożywione wymiany zdań podczas drugiej debaty kandydatów do objęcia funkcji przewodniczącego Komisji Europejskiej. Tzw. Spitzenkandidaci dyskutowali o tym w czwartek (2 maja), zaledwie trzy tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
 

Ponieważ bezpieczeństwo i obrona …

Rozmowy bez Wielkiej Brytanii

Przywódcy unijni rozmawiali na szczycie w formacie EU27, czyli bez udziału Wielkiej Brytanii. W założeniu szczyt w Sybinie miał być pierwszym po sfinalizowaniu brexitu, ale ten został odłożony do 31 października. Ponieważ jednak Brytyjczycy dalej chcą opuścić UE, nie biorą już udziału w szczytach, które mają wyznaczać przyszłe kierunki rozwoju Unii Europejskiej. W w Sybinie ustalony ma być ramowy plan działań aż do 2024 r.

Wiadomo natomiast, że rozmowy o obsadzie najwyższych stanowisk w UE (chodzi o nowych przewodniczących Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego) odbędą się na kolejnym szczycie, który Donald Tusk zwołał na 28 maja, czyli 2 dni po tym jak zakończą się wybory do PE i będą już znane ich wyniki.

Szczyt w Sybinie ma też kontekst historyczny. Dochodzi do niego 15 lat po największym w historii UE rozszerzeniu o 10 nowych państw w tym Polskę oraz inne kraje byłego bloku komunistycznego, a także 40 lat po tym jak po raz pierwszy odbyły się powszechnie wybory do Parlamentu Europejskiego.

Wielka Brytania ogłasza datę wyborów do Parlamentu Europejskiego

Paraliż brexitu zmusza Wielką Brytanię do udziału w wyborach europejskich. Głosowanie w Zjednoczonym Królestwie odbędzie się 23 maja. „Jest zbyt mało czasu, by parlament zdążył wcześniej zatwierdzić porozumienie o wystąpieniu z Unii Europejskiej”, ogłosił wczoraj lord kanclerz David Lidington.
 

Niedawno wznowione …