Szczyt RE: Charles Michel zapowiada prace nad paszportami szczepień i przyspieszeniem dostaw szczepionek

Charles Michel, Rada Europejska, przewodniczący, Unia Europejska

Jak poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, jednym z tematów czwartkowych dyskusji RE była kwestia certyfikatów szczepień. "Dzisiaj odnieśliśmy wrażenie, że państwa coraz bardziej zbliżają się do konsensusu na tym polu", stwierdził Belg. / Zdjęcie: Unia Europejska, 25 lutego 2021 r.

Podczas kolejnych szczytów unijni liderzy będą pracować nad koncepcją paszportów szczepień, poinformował po pierwszym dniu unijnego szczytu szef Rady Europejskiej Charles Michel. Zapowiedział także podjęcie przez UE działań na rzecz przyspieszenia produkcji i dostaw szczepionek.

 

„Naszym priorytetem jest teraz przyspieszenie produkcji i dostaw szczepionek w całej Unii Europejskiej. Dlatego wspieramy współpracę Komisji Europejskiej z koncernami na rzecz zapewnienia łańcuchów dostaw i zwiększenia produkcji”, oświadczył Charles Michel na konferencji prasowej po pierwszym dniu wideoszczytu Rady Europejskiej.

„Zależy nam też na większej przewidywalności i przejrzystości, by mieć pewność, że firmy farmaceutyczne wywiążą się ze swoich zobowiązań”, podkreślił przewodniczący RE, odnosząc się do ostrej krytyki, jaką wzbudziły wcześniej w UE informacje firm Pfizer i AstraZeneca o tym, że nie będą w stanie dostarczyć w danym terminie takiej ilości szczepionek, na jaką umawiały się z KE.

Wskazał przy tym, że w związku z pojawianiem się nowych wariantów koronawirusa konieczne będzie dalsze rozwijanie szczepionek, tak, aby były one w stanie radzić sobie z kolejnymi mutacjami. „Obserwujemy wciąż nowe odmiany (wirusa – red.), więc musimy przystosowywać strategię. Mutacje muszą być wykrywane tak szybko, jak to możliwe”, zaznaczył.

Paszporty szczepień: państwa członkowskie coraz bardziej zgodne

Jak powiedział Michel, tematem dyskusji podczas czwartkowego spotkania były także tzw. paszporty szczepień. Przywódcy zgodzili się, że będą kontynuować współpracę nad tą koncepcją.

„Potrzeba więcej działań w tym zakresie, także z punktu widzenia cyfryzacji i we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia. Dzisiaj odnieśliśmy jednak wrażenie, że państwa coraz bardziej zbliżają się do konsensusu na tym polu. Rada Europejska jeszcze powróci do tej kwestii”, zapowiedział.

Odnosząc się do sprawy wprowadzanych przez państwa członkowskie ograniczeń w ruchu, Belg stwierdził, że podróże zagraniczne, poza tymi wywołanymi absolutną koniecznością, mogą być ograniczane przez rządy, ale restrykcje muszą być proporcjonalne.

Von der Leyen: Zaszczepionych już ponad 6 proc. obywateli UE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała z kolei, że do końca ubiegłego tygodnia do Unii Europejskiej dotarło już ponad 50 mln szczepionek. „Do dzisiejszego poranka zaszczepionych zostało już 29 mln osób”, zaznaczyła, zwracając uwagę, że jest to 6,4 proc. unijnej populacji. „Jeśli zaś wyłączyć z tego dzieci i młodzież, to jest to ok. 8 proc. populacji UE”, wskazała.

Zwróciła jednocześnie uwagę na trudną sytuację epidemiczną spowodowaną rozprzestrzenianiem się nowych mutacji koronawirusa. Podkreśliła, że wariant B.1.1.7 z Wielkiej Brytanii występuje już we wszystkich państwach członkowskich UE oprócz jednego, podczas gdy odmiana z RPA jest obecna w 14 unijnych krajach, a odmiana brazylijska w 7 krajach. „Czeka nas zatem poważne wyzwanie”, stwierdziła.

Wprowadzenie paszportów szczepień zajmie około 3 miesięcy

Szefowa KE wezwała również Radę Europejską do jak najszybszego wprowadzenia ogólnie respektowanych certyfikatów szczepień, tak, by zdążyć z tym do lata. Jak powiedziała, takie paszporty mogłyby zawierać m.in. informacje o podanej szczepionce, negatywnym wyniku testu na koronawirusa czy nabyciu odporności po przebyciu choroby COVID-19.

„W sprawie certyfikatów pozostało jeszcze wiele politycznych kwestii, które należy rozwiązać. Jedną z nich jest to, do czego będą one stosowane. „Decyzja ta będzie podejmowana przez same państwa. Ale są także wciąż nierozwiązane kwestie naukowe, jak ta, czy po zaszczepieniu wciąż można roznosić wirusa”, zauważyła. Uznała jednak za obiecujące wyniki badań w Izraelu, które wskazują, że po zaszczepieniu dwoma dawkami szczepionki Pfizer/BioNTech pacjent nie rozprzestrzenia już koronawirusa.

Według słów von der Leyen wprowadzenie paszportów szczepień zajmie około trzech miesięcy. Zdaniem Niemki Unia powinna jednak zastosować takie rozwiązanie, „by zapewnić funkcjonowanie jednolitego rynku”.