Szczyt G7 bez Junckera?

Jean-Claude Juncker, źródło Flickr

Jean-Claude Juncker, źródło Flickr

Już w najbliższy weekend szczyt państw grupy G7 we francuskim Biarritz, podczas którego miało dojść do pierwszego spotkania przedstawicieli Unii Europejskiej z nowym brytyjskim premierem. Tymczasem 64-letni przewodniczący Komisji Europejskiej został zmuszony z powodów zdrowotnych do przerwania wypoczynku w Austrii. Luksemburczyka najprawdopodobniej zabraknie pod koniec tygodnia we Francji.

 

 

W najbliższy weekend we francuskim Biarritz odbędzie się kolejny szczyt przywódców państw grupy G7 (USA, Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy) oraz przedstawicieli Unii Europejskiej: przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji. Na spotkaniu zabraknie szefa KE Jeana-Claude’a Junckeraktóry dochodzi do zdrowia po operacji chirurgicznego usunięcia pęcherzyka żółciowego, któremu musiał poddać się w ubiegły weekend.

[AKTUALIZACJA] Nowa Komisja Europejska nabiera kształtów

Nabiera kształtów lista osób, które obejmą teki komisarzy w następnej kadencji Komisji Europejskiej. Jak dotąd 22 państwa wybrały swoich przedstawicieli, którzy przez najbliższe pięć lat będą odpowiadać za poszczególne obszary unijnej polityki.
 

Ursula von der Leyen, która zastąpi Jean-Claude’a Junckera, rozpoczyna …

Okazja do spotkania z Borisem Johnsonem

Przewodniczący KE wraca do zdrowia, ale lekarze zalecili, by nie podróżował w najbliższych dniach, poinformowały służby prasowe unijnej egzekutywy. 64-letni Luksemburczyk skontaktuje się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w sprawie nieobecności w Biarritz oraz szefem RE Donaldem Tuskiem w celu zorganizowania unijnej delegacji.

Nieobecność Junckera we Francji oznacza utratę szansy na pierwsze spotkanie z Borisem Johnsonem w nowej roli brytyjskiego premiera. Kolejny termin rozwodu Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską zaplanowany na 31 października zbliża się coraz większymi krokami. Tymczasem polityk Partii Konserwatywnej coraz częściej daje do zrozumienia, że widmo tzw. twardego brexitu staje się coraz bardziej prawdopodobne.

Brexit: Brytyjski premier odwołuje urlopy swoich współpracowników

Boris Johnson zarządził, aby urzędnicy służby cywilnej potraktowali brexit jako „najwyższy priorytet” w swojej pracy. Nakazał także wszystkim swoim współpracownikom odwołać urlopy aż do 31 października. Tego dnia Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską. Wciąż nie wiadomo czy odbędzie się …

G7 okazją do rozmów o aktualnych wydarzeniach

Trzydniowe rozmowy we Francji odbędę się od 24 do 26 sierpnia. Tłem dla nich będą wydarzenia w światowej gospodarce i polityce: napięcia handlowe między USA a Chinami, ryzyko spowolnienia gospodarczego, które grozi wielu państwom, w tym również uczestnikom rozmów czy konflikty i punkty zapalne na całym świecie.

Spotkanie poprzedzą dzisiejsze rozmowy francuskiego prezydenta z Władimirem Putinem. Rosja jest wykluczona ze spotkań grupy G8 (bez Rosji G7) od 2014 r. w związku z aneksją Krymu. Jednak poza Junckerem i wykluczonej z grona mocarstw Rosji nie zabraknie nikogo, na czele z prezydentem USA Donaldem Trumpem i znajdującym się w przededniu kampanii wyborczej premierem Kanady Justinem Trudeau.

Macron spotka się jutro z Putinem

Emmanuel Macron podejmie jutro (19 sierpnia) w letniej rezydencji francuskich prezydentów w Fort de Brégançon na południu kraju rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Spotkanie będzie mieć charakter roboczy i dotyczyć m.in. stosunków bilateralnych, a także kryzysów na świecie, ze szczególnych uwzględnieniem …

Równoległe rozmowy

Na południowy zachód od Biarritz, na pograniczu hiszpańsko-francuskim w miasteczkach Irún i Hendaye zjadą w trakcie szczytu przedstawiciele wielu organizacji społecznych, politycznych, ekologicznych i antyglobalistycznych. Ich „szczyt” rozpocznie się już 19 sierpnia i potrwa do końca tygodnia z przerwą na sobotnią demonstrację.

Wśród panelistów znajdą się przedstawiciele 80 organizacji, w tym Oxfam, partii Zielonych, hiszpańskiego Podemos, czy francuskich związków zawodowych. Uczestnicy zapowiadają, że pokojowy charakter spotkań pomimo tego francuska policja została postawiona w stan gotowości. Ekolodzy afiliowani na alternatywny szczyt podkreślają brak tolerancji dla inercji polityków w kwestii globalnego ocieplenia.

Islandia żegna 700-letni lodowiec

Islandczycy pożegnali 700-letni lodowiec, który zniknął w wyniku zmian klimatycznych. Uroczystość, która odbyła się w pobliżu stolicy Islandii, miała na celu zwrócenie uwagi na zmiany klimatyczne.
 

 

Uroczystość miała miejsce przy wulkanie Okjokull, znajdującym się niedaleko Reykjaviku. Według naukowców przez ponad 700 …