Stubb walczy o greckie i cypryjskie głosy w EPL

Na ostatnim szczycie frakcji Weber uzyskał wsparcie od ośmiu liderów EPL (premierów Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Węgier, Irlandii oraz prezydentów Cypru i Rumunii). [Shutterstock]

Alexander Stubb, jeden z dwóch kandydatów EPL na kolejnego przewodniczącego Komisji Europejskiej, wezwał greckich i cypryjskich konserwatystów, aby pamiętali, jak poradzili sobie z kryzysem finansowym i dokonali „świadomego” wyboru na kongresie partii w przyszłym miesiącu.

 

Grecka Partia Demokratyczna i Cypryjska Partia Demokratyczna, które są stowarzyszone z Europejską Partią Ludową, wyraziły poparcie dla kandydatury bawarskiego europosła Manfreda Webera.

„Wsparcie publiczne to jedno, a głosowanie to druga rzecz” – powiedział były fiński premier w wywiadzie dla Capital.gr.

EPL zadecyduje, kto poprowadzi partię w okresie poprzedzającym wybory do UE podczas kongresu, który odbędzie się 7-8 listopada w Helsinkach.

Wewnętrzny kandydat przeciwko pretendentowi

Kandydatami na stanowisko przewodniczącego KE są Alexander Stubb i Weber, lider grupy EPL w Parlamencie Europejskim. Na ostatnim szczycie frakcji Weber uzyskał wsparcie od ośmiu liderów EPL (premierów Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Węgier, Irlandii oraz prezydentów Cypru i Rumunii).

Konfrontacja Rzymu z Brukselą trwa dalej

Komisja Europejska zdecydowała o odrzuceniu projektu włoskiego budżetu na 2019 r. Rząd w Rzymie musi teraz przedstawić nową propozycję w ciągu trzech tygodni. Komisja grozi Włochom również objęciem procedurą nadmiernego deficytu.
 

„Dziś po raz pierwszy w historii Komisja Europejska została zmuszona …

„EPL jest partią, która wierzy w wolność jednostki i jej wybór; na tym tle uważam, że delegaci cypryjscy i greccy mogą dokonać świadomego wyboru zgodnego z własnym sercem i umysłem w Helsinkach”- powiedział Stubb.

„Myślę, że Cypryjczycy i Grecy wiedzą, jak sobie poradziłem z kryzysem finansowym, w jak ciężkiej sytuacji był gabinet, któremu przewodziłem i byliśmy w stanie znaleźć wtedy rozwiązanie” – dodał fiński polityk. Stubb zauważył także, że gdyby grecka Nowa Demokracja rządziła jesienią 2014 roku, kiedy był premierem, Grecja wyszłaby z kryzysu i wróciła na rynki wiosną 2015 roku.

Komisarz Jourová: Obawiamy się zewnętrznej ingerencji w wybory do PE

Komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci ostrzegała na forum Parlamentu Europejskiego przed zagrożeniami, jakie wobec demokracji niosą działania dezinformacyjne w internecie. Przekonywała też, że UE musi karać sankcjami państwa czy podmioty, które sięgają po takie działania.
 
Komisarz Věra Jourová, przemawiając …

„Ale z powodu wyborów i sytuacji politycznej w Grecji naród grecki musiał znieść dodatkowe cztery lata recesji” – powiedział, odnosząc się do rządzącej lewicowej koalicji SYRIZA. Weber był zdecydowanym zwolennikiem przywódcy Nowej Demokracji, Kyriakosa Mitsotakisa. Często krytykował rząd SYRIZY, a nawet nazywał lidera tego ugrupowania i obecnego greckiego premiera Alexisa Tsiprasa komunistą.

Weber postanowił zachować milczenie, jeśli chodzi o umowę grecko-macedońską, aby nie postawić Nowej Demokracji w niezręcznej sytuacji, biorąc pod uwagę to, że partia sprzeciwia się tej umowie.

Z drugiej strony Mitsotakis jest liberalnym politykiem, a jego poglądy są bliższe Stubbowi. Mitsotakis był także jednym z nielicznych liderów EPL, którzy otwarcie krytykowali węgierskiego Viktora Orbána z prośbą o uruchomienie art. 7 przeciwko Budapesztowi.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego: Włoski rząd prowadzi kraj ku katastrofie

Tworząca rząd Giuseppe Contego koalicja Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd nie zdaje sobie sprawy z „ogromnych szkód, jakie wyrządza Włochom” – powiedział w sobotę przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Oświadczył, że jego ugrupowanie jest gotowe do nowych wyborów na Półwyspie …

Ale niespodzianki są nadal możliwe. Kiedy EURACTIV niedawno zapytał konserwatywnego bułgarskiego premiera Bojko Borisowa, który oficjalnie wypowiadał się już przychylnie na temat Webera, czy jest to już jego ostateczny wybór, powiedział, że decyzję podejmie dopiero w Helsinkach. W sumie 758 delegatów wybierze wówczas między Weberem a Stubbem.