Spotkanie Duda-Merkel w Berlinie

Prezydent Andrzej Duda i kanclerz Angela Merkel, źródło Krzysztof Sitkowski KPRP

Prezydent Andrzej Duda i kanclerz Angela Merkel, źródło Krzysztof Sitkowski KPRP

Prezydent Andrzej Duda i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali wczoraj (23 października) w Berlinie “w cztery oczy” o sytuacji wewnętrznej w obu krajach, relacjach euroatlantyckich, przyszłości UE oraz Ukrainie i polityce klimatycznej – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

 

Szczegóły 45-minutowego spotkania przekazał dziennikarzom szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W jego ocenie rozmowa była „gęsta tematycznie”.

Sytuacja polityczna

Pierwszym tematem, jaki Angela Merkel i Andrzej Duda poruszyli we wtorkowej rozmowie przywódców w berlińskim Urzędzie Kanclerskim, była obecna sytuacja polityczna Polski i Niemiec. “Przywódcy rozmawiali m.in. na temat przyszłości polityki niemieckiej w związku z sekwencją wyborczą w kraju” – wyjaśnił Szczerski.

Bawaria: Trwa montowanie koalicji po wyborach lokalnych

Rządzący niepodzielnie Bawarią od 1957 r. chadecy z CSU utracili po niedzielnych (14 października) wyborach lokalnych samodzielną większość w regionalnym parlamencie – landtagu. Zajęli jednak pierwsze miejsce z dużą przewagą nad innymi partiami. Rozpoczęły się zatem wstępne rozmowy z potencjalnymi …

Reforma UE

Część rozmowy poświęcona była również m.in. problematyce Unii Europejskiej i jej reform, w tym konieczności dostosowania UE do nowych wyzwań, także w działaniach unijnych instytucji. “Rozmówcy zgodzili się co do tego, że każda reforma Europy musi odbywać się za zgodą i z udziałem obywateli, w demokratycznym dyskursie i w granicach prawa” – przekazał prezydencki  minister.

Kierunki debaty nad reformą instytucji UE nowej kadencji – analiza PISM

Proces brexitu ożywił debatę nad reformą unijnych instytucji. Opinie co do kierunku tych zmian są jednak podzielone. O ile część europejskiej klasy politycznej postrzega wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE jako okazję do wzmocnienia ponadnarodowego wymiaru jej instytucji, o tyle inni …

Relacje UE-USA

Polski prezydent i kanclerz Niemiec omówili również stan relacji UE-USA. “Prezydent podzielił się swoimi wnioskami z ostatniej wizyty w Białym Domu oraz z późniejszej, w Nowym Jorku” – poinformował Krzysztof Szczerski i dodał, że relacje polsko-amerykańskie są dla strony niemieckiej „szczególnie interesujące”.

Andrzej Duda i Donald Trump o obronności i energetyce

Zarówno Andrzej Duda, jak i Donald Trump podczas wspólnej konferencji prasowej po rozmowach w Waszyngtonie dużo mówili o współpracy w kwestii bezpieczeństwa. Uznali także budowę gazociągu Nord Stream 2 za zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.
 
Andrzej Duda spotkał się wczoraj w Białym …

Sytuacja Ukrainy

Rozmowa prezydenta Dudy i szefowej niemieckiego rządu dotyczyła także kwestii Ukrainy. “To jest oczywisty obszar zainteresowań obydwu krajów” – podkreślił minister. Dodał, że przywódcy rozmawiali o dalszym „zakorzenianiu” polityki ukraińskiej w polityce europejskiej.

Ukraina z nowym programem pomocowym od MFW

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania kończący się w 2019 roku – poinformował Fundusz. Wcześniej Kijów zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych.
 

Program jest rozłożony …

Polityka klimatyczna

Szczerski przypomniał też, że Polska będzie gospodarzem grudniowej konferencji klimatycznej w Katowicach. “Polska jest zainteresowana tym, by konferencja przyniosła odpowiedni skutek, który zagwarantuje sprawiedliwą i odpowiedzialną politykę dostosowania gospodarek krajów uczestniczących w tym procesie do wymogów klimatycznych” – powiedział. Zwrócił przy tym uwagę, że prezydent zabiegał o wsparcie niemieckie dla polskiego modelu sprawiedliwego podziału obciążeń między krajami.

Gospodarze szczytu klimatycznego robią wszystko wbrew zaleceniom ekspertów

Wygaszanie elektrowni węglowych, rozwój OZE, ochrona lasów i redukcja emisji CO2 to cele szczytu klimatycznego w Katowicach – wyliczali światowi politycy na poprzedzającym je spotkaniu. Ale my mamy problem: OZE stoi w miejscu, w Ostrołęce zaczyna się budowa bloku węglowego, …

Według ministra, Andrzej Duda ocenił rozmowę z kanclerz Niemiec jako „bardzo dobrą”. “Taką, która pokazała partnerstwo polsko-niemieckie, czyli potrzebę wzajemnej wymiany informacji, opinii, ocen i planów na przyszłość” – podsumował Szczerski.