Gianni Pittella na następcę Schulza w PE

Gianni Pittella, przewodniczący frakcji Socjalistów i Demokratów// Źródło: Partia Demokratyczna (Włochy)

Gianni Pittella będzie kandydatem Socjalistów i Demokratów (S&D) na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

 

Gianni Pittella, lider frakcji Socjalistów i Demokratów (S&D) w Parlamencie Europejskim (odpowiednik szefa klubu poselskiego w polskim Sejmie) poinformował dziś o swojej kandydaturze na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (PE). Włoski europoseł chce zastąpić obecnego przewodniczącego Martina Schulza (także S&D, Niemcy), gdy ten w przyszłym roku zakończy drugą kadencję jako przewodniczący PE i wróci do polityki krajowej.

Sytuacja z następcą Schulza jest skomplikowana. Oficjalnie, zgodnie z umową między dwiema największymi frakcjami w PE, S&D i Europejską Partią Ludową, partie te co dwa i pół roku (pół kadencji PE) wymieniają się stanowiskiem przewodniczącego – formalnie jest on wybierany przez europosłów, ale poparcie tych dwóch frakcji gwarantuje wybór wspólnego nominata, jako że EPL i S&D razem mają większość w PE.

Schulz naruszył jednak tę zasadę, przewodnicząc przez dwie kadencje z rzędu. Po ostatnich eurowyborach argumentował bowiem, że Europa potrzebuje stabilności, a ponadto dwa pozostałe najwyższe stanowiska unijne – przewodniczących Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej – przypadły kandydatom EPL, Jean-Claude’owi Junckerowi i Donaldowi Tuskowi.

Pierwszy argument jest więc używany przez EPL, która chce własnego kandydata (jest kilka osób starających się o nominację frakcji). Drugi natomiast – przez socjaldemokratów, którzy podkreślają, że EPL wciąż ma pozostałe dwa stanowiska.

Kwestia następcy będzie więc dyskutowana między obiema frakcjami. Jeżeli nie dojdą do kompromisu, to ponieważ EPL ma przewagę niecałych 30 głosów nad S&D, o wyniku głosowania mogą przesądzić  mniejsze frakcje i europosłowie niezrzeszeni.