Służby UE zablokowały przemyt 400 ton podrobionego szamponu

Szampon, źródło: MaxPixel (CC0 Public Domain)

Szampon, źródło: MaxPixel (CC0 Public Domain)

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), czyli unijna jednostka kontrolna, wziął udział w międzynarodowej akcji we współpracy m.in. ze służbami z państw Ameryki Południowej. Celem ich wspólnego działania był gang zajmujący się przemytem na teren UE… podrobionych szamponów do włosów.

 

W wyniku współpracy OLAF oraz służb celnych z Hiszpanii, Kolumbii i Meksyku udało się przejąć ważący 400 ton transport butelek z fałszywymi szamponami m.in. marek „Dove”, „Head&Shoulders” i „Pantene”. Rynkowa wartość towaru przekraczała 5 mln euro. Szampony miały najprawdopodobniej przez Hiszpanie trafić do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.

Z Azji przez Amerykę Południową do Europy

Podrobiony towar nie został jednak wyprodukowany w Ameryce Południowej. Pochodził z Chin. Aby ukryć ich fałszywość, szampony były wielokrotnie transportowane między portami na różnych kontynentach, a w niektórych z nich (w tym przypadku w Korei Południowej i Wenezueli) także rozładowywane i przechowywane przez kilka tygodni. Wszystko po to, by śledczych pozbawić możliwości ustalenia skąd dokładnie pochodzi towar oraz zatrzeć możliwie dużo śladów.

Wiele wskazuje jednak na to, że porty w Meksyku i Kolumbii (m.in. kolumbijska Cartagena de Indias) były ostatnimi przystankami przed UE. Nie wiadomo natomiast jakąś drogą podrobione szampony byłyby wprowadzane na unijny rynek. „Dzięki doświadczeniu jakie mamy w podobnych sprawach oraz uzyskanych przez nas informacjom pochodzącym z rynku, wiedzieliśmy, że transport fałszywych kosmetyków trafiłby do UE” – wyjaśniono w oświadczeniu OLAF.

Unijna agencja w styczniu otrzymała poufne informacje o tym, że podrobiony towar trafił do południowoamerykańskich portów. Agentom OLAF udało się odtworzyć i prześledzić całą drogę, jaką szampony przebyły z nielegalnej fabryki w Chinach. Po zebraniu materiału dowodowego, w lutym meksykańscy i kolumbijscy celnicy dokonali zatrzymania towaru, a policja zatrzymała zamieszane w przemytniczy proceder osoby.

Ponadgraniczne uderzenie we włoską mafię. Pomogła współpraca w ramach UE

Prawie 100 osób podejrzanych o związki z włoską organizacją mafijną Ndrangeta zostało wczoraj (5 grudnia) aresztowanych w czterech europejskich krajach, dzięki skoordynowanej akcji służb policyjnych z Włoch, Niemiec, Holandii i Belgii.
 
W skoordynowanej akcji brało udział kilkuset włoskich, niemieckich, holenderskich i …

Potencjalne zagrożenie dla zdrowia

Jak poinformował OLAF, ewentualne wprowadzenie na unijny rynek podrobionych szamponów przyniosłoby nie tylko finansową szkodę (np. w postaci niezapłaconych podatków czy strat legalnie działających producentów kosmetyków), ale potencjalnie mogło być też groźne dla zdrowia konsumentów. Nie jest bowiem jasne jaki naprawdę mają skład podrobione szampony.

To nie pierwsza tego typu akcja przeprowadzona przez OLAF we współpracy z służbami celnymi państw trzecich. W sierpniu ubiegłego roku udało się przejąć 360 ton podrobionych środków ochrony roślin. W akcji brały udział służby celne, policyjne oraz rolne z 27 państw członkowskich UE (w tym Polski), a także z Australii, Szwajcarii, Serbii, Ukrainy i Mołdawii oraz agenci Europolu.

KE chce wzmocnienia walki z przemytem papierosów

Z powodu przemytu papierosów i innych wyrobów tytoniowych kraje UE tracą ponad 10 mld euro rocznie. “To niedopuszczalne straty, zwłaszcza obecnie, w czasie, gdy wprowadzane są drastyczne cięcia” – napisał w oświadczeniu komisarz UE ds. podatkowych Algirdas Šemeta. Zaproponowany …