Słowaczka przewodniczącą komisji zatrudnienia i spraw socjalnych w PE

Lucia Duris Nicholsonova, źródło: Twitter/Lucia Duris Nicholsonova (@LNicholsonova)

Lucia Durisz Nicholsonova została wybrana nową szefową komisji, której przewodniczyć chciała była polska premier Beata Szydło. Polka, wystawiona jako kandydatka frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, dwa razy została przez członków komisji odrzucona. EKR tym razem wystawił więc inną kandydatkę, właśnie Słowaczkę.

 

Stanowiska przewodniczących są bardzo ważne. Nie tylko bowiem kierują oni pracą swojej komisji, ale także zasiadają w konwencie przewodniczących, który podejmuje decyzję w różnych spornych sprawach na forum Parlamentu Europejskiego. Dlatego frakcje obecne w PE często porozumiewają się tak, aby większość z nich posiadała choć jednego przewodniczącego komisji.

Szydło odrzucona dwa razy

Komisja zatrudnienia i spraw socjalnych (EMPL) miała przypaść frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). EKR zaproponował na to stanowisko byłą polską premier Beatę Szydło (PiS). Choć była jedyną kandydatką, musiała zostać zatwierdzona w tajnym głosowaniu przez wszystkich członków komisji.

Dwukrotnie jednak kandydatura Szydło była odrzucana. Najpierw stosunkiem głosów 27 do 21 (przy 2 wstrzymujących się), a potem 34 do 19 (i znów dwóch członków komisji się wstrzymało). Frakcja EKR postanowiła więc trzeci raz Polski już nie wystawiać. Mogło bowiem dojść do sytuacji, że swojego kandydata postanowią wystawić też inne frakcje, które mogłyby się ze sobą porozumieć.

Tym razem kandydatką została 42-letnia Lucia Durisz Nicholsonova, która – podobnie jak Szydło – zasiadła w PE po raz pierwszy. Słowaczka należy w kraju do liberalnej, ale eurosceptycznej partii Wolność i Solidarność (SaS). Durisz Nicholsonova uzyskała zdecydowane poparcie członków komisji. Za jej zatwierdzeniem było 34 z nich, a przeciw 14, 3 osoby wstrzymały się zaś od głosu.

Kim jest Durisz Nicholsonova?

Słowaczka zanim zajęła się polityką, pracowała w mediach. W latach 2010-2019 zasiadała w słowackim parlamencie. W rządzie premier Ivety Radičovej od 2010 r. pełniła funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy, Spraw Społecznych i Rodziny. Po wyborze na szefową komisji w PE Durisz Nicholsonova podziękowała za udzielne jej zaufanie. „Z całą pewnością nie było łatwo wybrać kogoś, kogo zupełnie nie znacie” – stwierdziła. Zażartowała też, że „nie była na to przygotowana i musi teraz odwołać wakacje”.

Zapowiedziała też, że chce się skupić na działaniach, a nie wystąpieniach na forum PE. „Moim zdaniem, jedynie dyskusja oparta na faktach może coś przynieść. Retoryczne, polityczne, puste przemówienia do niczego nie służą, bo przecież działanie naszej komisji ma bezpośrednie przełożenie na życie obywateli. Jestem osobą gotową do kompromisów, drzwi mojego biura zawsze będą otwarte, niezależnie od przynależności do grupy politycznej, ale pod warunkiem, że będzie to konstruktywne” – powiedziała Durisz Nicholsonova.

W komisji zatrudnienia i spraw socjalnych w PE, oprócz Beaty Szydło, zasiada jeszcze dwoje innych polskich europosłów – Elżbieta Rafalska z PiS oraz Jarosław Duda z PO.