Słowacja: Unijny organ do walki z oszustwami finansowymi zbada zarzuty defraudacji unijnych funduszy

źródło: eppgroup.eu

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) przyjrzy się bliżej informacjom, jakie znalazły się w ostatnim, niedokończonym reportażu dziennikarza śledczego Jána Kuciaka. Opisał on powiązania bliskich doradców byłego już premiera Słowacji z włoską mafią, która wyłudzała unijne dopłaty rolne. Kuciak oraz jego partnerka zostali w lutym zastrzeleni przez płatnych zabójców. Policja wciąż szuka zarówno bezpośrednich sprawców, jak i zleceniodawców tego morderstwa.

 

Sprawa zastrzelenia Jána Kuciaka oraz jego narzeczonej wywołała na Słowacji wstrząs. W wyniku masowych protestów ludzi, którzy nie wierzyli w uczciwość policyjnego dochodzenia doszło nawet do zmiany rządu. Roberta Fico zastąpił dotychczasowy wicepremier Peter Pellegerini.

Odszedł też minister spraw wewnętrznych Robert Kaliňák. Jego następca na tym stanowisku Tomáš Drucker odszedł zaś po zaledwie trzech tygodniach ponieważ nie udało mu się doprowadzić do dymisji komendanta głównego policji Tibora Gašpara. Gašpar ostatecznie także ugiął się pod presją i zapowiedział swoje odejście pod koniec maja.

Kuciak w swoich tekstach opisywał wielu polityków wysokiego szczebla (wytykał im np. oszustwa podatkowe), ale w sprawie działającej na wschodzie Słowacji ekspozytury włoskiej mafii, wyłudzającej unijne dopłaty rolne, wskazał na dwójkę bliskich doradców premiera Fico – Mária TroškováViliam Jasaň. Oboje wycofali się już z polityki.

OLAF zdecydował się zbadać bliżej kwestię domniemanej defraudacji unijnych funduszy po tym jak wstępne postępowanie wykazało możliwość zaistnienia nadużyć. „Możemy potwierdzić, że wstępna ocena dostępnych informacji poskutkowała otwarciem administracyjnego dochodzenia w kwestii możliwych nadużyć przy dystrybucji unijnych środków rolnych” – napisano w oświadczeniu OLAF.

Słowacja: Minister spraw wewnętrznych odmówił zwolnienia komendanta policji i sam podał się do dymisji

Tomáš Drucker pełnił funkcję szefa słowackiego MSW tylko przez trzy tygodnie. Wczoraj (16 kwietnia) miał ogłosić swoją decyzję w sprawie odwołania lub nie komendanta głównego policji. Dymisji Tibora Gašpara domagają się uczestnicy wielkich antyrządowych demonstracji. Drucker postanowił jednak odejść sam.
 
Tomáš Drucker …

PE wzywa do lepszej ochrony dziennikarzy

Tymczasem Parlament Europejski wezwał wczoraj (19 kwietnia) do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa ws. zabójstwa Jána Kuciaka. W przyjętej ogromną większością głosów rezolucji (573 głosy za, 27 przeciw i 47 wstrzymujących się) europosłowie stwierdzili, że UE musi lepiej chronić dziennikarzy, zaś Słowacja powinna zagwarantować, aby toczące się dochodzenie było całkowicie niezależne. Zaapelowali też o włączenie do niego ekspertów Europolu. Dodatkowo w tekście rezolucji wyrażono obawę o potencjalną infiltrację słowackiej gospodarki i polityki przez przestępczość zorganizowaną oraz o upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości.

Przy okazji rezolucji w sprawie Słowacji wspomniano także zabitą w ubiegłym roku inną dziennikarkę śledczą Daphne Caruanę Galizię, która pisała m.in. o powiązaniach maltańskich polityków z aferą Panama Papers. Maltanka w październiku zginęła w eksplozji swojego samochodu, pod którym podłożono ładunek wybuchowy. Bezpośrednich sprawców zabójstwa już schwytano, ale wciąż nie wiadomo, kto ich wynajął.

„Zabójstwa Daphne Caruany Galizii i Jána Kuciaka są próbą podważenia naszych fundamentalnych wartości i uderzenia w praworządność w Unii Europejskiej. Parlament chce wzmocnić prawa dziennikarzy, aby stać na straży wolnej i niezależnej informacji. Jesteśmy to winni Daphne i Janowi oraz wszystkim europejskim dziennikarzom, którzy każdego dnia walczą na linii frontu w obronie naszej demokracji” – mówił w poprzedzającym głosowanie wystąpieniu przewodniczący PE Antonio Tajani.

Europosłowie zaapelowali więc o ustanowienie stałego unijnego programu wspierającego niezależne dziennikarstwo śledcze.

Malta: Śledczy, który badał korupcyjne afery ujawnione przez zamordowaną dziennikarkę, boi się o swoje życie

Jonathan Ferris, były śledczy z Urzędu ds. Analiz i Wywiadu Finansowego (FIAU) na Malcie zajmował się opisanymi przez zamordowaną w październiku ubiegłego roku dziennikarkę śledczą Daphne Carunę Galizię sprawami korupcyjnym. Badając wątki głośnej afery „Panama Papers”, reporterka odkryła związki osób …