Słowacki eurodeputowany opuszcza Europejską Partię Ludową. Powód? Grupa porzuciła „zielone” ambicje

Słowacki eurodeputowany opuszcza Europejską Partię Ludową. Powód? Grupa porzuciła „zielone” ambicje

Słowacki eurodeputowany opuszcza Europejską Partię Ludową. Powód? Grupa porzuciła „zielone” ambicje [Europarlament Multimedia Centre]

Michał Wiezik odszedł z centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL), aby dołączyć do liberałów z Renew Europe. W jednym z wywiadów przyznał, że wiązało się to z jego niezadowoleniem ze stanowiska EPL w kwestiach środowiskowych. Stwierdził, że to „tylko fasada”.

 

 

„Skłaniają się ku prawicowemu światopoglądowi i uważają ochronę środowiska za program lewicowy, który należy stonować”, powiedział Michał Wiezik, mówiąc, że 99 proc. jego propozycji dotyczących środowiska, rolnictwa i leśnictwa zostało odrzuconych przez grupę, chociaż zostały one poparte badaniami naukowymi.

„Linia EPL jest w ostrym kontraście z konsensusem naukowym w kilku obszarach. Ma ona na celu utrzymanie status quo w rolnictwie i leśnictwie. Istnieje wrodzony opór wobec postępowych rozwiązań”, twierdzi Wiezik.

Wiezik opuścił EPP na rzecz Renew Europe na początku grudnia. Zmienił też swoją partię krajową – wstąpił do Postępowej Słowacji (PS) z partii SPOLU. Dlatego PS ma obecnie trzy mandaty w Parlamencie Europejskim. Oprócz Wiezika są jeszcze Michal Šimečka i Martin Hojsík.

Ze względu na skupienie się na zielonych tematach, w szczególności na rolnictwie i leśnictwie, Wiezik przyznał, że rozważa dołączenie do Zielonych (GUE/NGL). Jednak po rozpoczęciu negocjacji z PS wybór stał się jasny.

Według rankingu Eulytix oceniającego działalność europosłów, Wiezik uplasował się na 10. miejscu w całym Parlamencie Europejskim. Łącznie zaproponował w zeszłym roku 825 poprawek. W Parlamencie Wiezik jest członkiem Komisji Kontroli Budżetowej i zastępcą w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności.