Siedziby unijnej agencji ds. leków oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego w Warszawie?

źródło: Flickr_Jamie

W związku z Brexitem Europejska Agencja ds. Leków (EMA) oraz Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA), które do tej pory rezydowały w Londynie będą musiały zmienić swoją siedzibę. Obie unijne agencje chce zaprosić do Warszawy polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Zaostrza się walka o unijne agencje

Po ogłoszeniu decyzji o wyjściu Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej, pozostali członkowie Unii rozpoczęli wyścig o przejęcie europejskich siedzib korporacji dotychczas będących w Londynie. Skromniejsza, ale nie mniej zażarta walka toczy się także o przejęcie siedzib unijnych agencji, za które …

Do 31 lipca br. państwa członkowskie mogły składać swoje oferty przyjęcia unijnych agencji. Na liście chętnych znajduje się m.in. Warszawa. Jednak aby móc chwalić się rezydowaniem prestiżowych agencji musi ona pokonać 18 innych europejskich miast m.in.  Amsterdam, Mediolan, Kopenhagę czy Zagrzeb. W przypadku Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego Warszawa rywalizuje z siedmioma kandydatami, wśród których jest m. in. Praga, Luksemburg czy Paryż.

Brexit: kto przejmie siedzibę unijnej agencji ds. leków?

Bruksela uważa, że jedną z naturalnych konsekwencji Brexitu będzie przeniesienie siedzib unijnych agencji obecnie znajdujących się na Wyspach do innych państw członkowskich. Ulokowaniem na swoim terytorium jednej z nich – Europejskiej Agencji Leków – zainteresowana jest Holandia.

Co oferuje Polska?

Wśród kryteriów branych pod uwagę przy wyborze nowej siedziby jest m.in. gotowość do rozpoczęcia pracy agencji w dniu wyjścia Wlk. Brytanii z UE, dostępność atrakcyjnych lokalizacji biurowych, dostęp do rynku pracy i opieki medycznej dla małżonków personelu, odpowiednie placówki edukacyjne dla dzieci personelu czy zasięg geograficzny.

Warszawa chwali się m.in. atrakcyjną powierzchnią biurową, dogodnymi połączeniami lotniczymi oraz przede wszystkim niskimi kosztami życia w porównaniu do Londynu. Polski rząd oferuje także pokrywanie przez 10 lat  50% wysokości czynszu.

Czym zajmują się EMA i EBA?

Europejska Agencja ds. Leków jest organem UE który zapewnia ocenę naukową, nadzór i monitorowanie bezpieczeństwa produktów leczniczych stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych w UE. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego jest organem UE, który ma za zadanie zapewnić skuteczną i spójną regulację ostrożnościową i nadzór w całym europejskim sektorze bankowym oraz zapewnienie prawidłowego jego funkcjonowania.

Kiedy zapadnie ostateczna decyzja?

Nowe adresy EBA i EMA muszą być ustalone za zgodą wszystkich 27 członków UE. W tym celu ustalono specjalną, czterostopniową procedurę. Pierwszy etap został zamknięty wczoraj (31 lipca) i polegał na nadsyłaniu ofert państw członkowskich. Oferty zostaną poddane ocenie przez KE a następnie w obędzie się debata ministrów państw członkowskich nad oceną KE. W listopadzie 27 odpowiednich ministrów krajów członkowskich podejmie decyzję o nowej siedzibie tych dwóch unijnych organów.