Saryusz-Wolski za Tuska?

Źródło: European People's Party via Flickr

Premier Beata Szydło sonduje możliwość zastąpienia szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska europosłem PO Jackiem Saryusz-Wolskim – twierdzi brytyjski dziennik „Financial Times”. Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa nie potwierdziła tych informacji.

 

Brytyjska gazeta powołuje się na dwóch unijnych dyplomatów zbliżonych do rozmów prowadzonych przez szefową polskiego rządu z unijnymi politykami w tej sprawie.

„FT”: Polska nie chce Tuska

„Financial Times” napisał wczoraj (27 lutego) na swojej stronie internetowej, że Polska stara się zorganizować sprzeciw wobec reelekcji Donalda Tuska i w ten sposób osłabić jego kandydaturę. Dziennik twierdzi, że rząd PiS może zaproponować swojego kandydata, który konkurowałby z Tuskiem o stanowisko szefa Rady i mógłby to być europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Dziennik przyznaje jednak, że ani on sam, ani żaden z przedstawicieli polskich władz nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

„FT” przypomina także, że rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość odmówiło poparcia reelekcji Tuska, „częściowo w wyniku głębokiej, osobistej animozji między nim a Jarosławem Kaczyńskim”. I przypomina o „długiej kampanii polskiego rządu”, której celem było osłabienie szans na ponowny wybór byłego polskiego premiera na stanowisko szefa Rady Europejskiej.

„Gdyby nie wysiłki Warszawy, by zmobilizować państwa UE przeciwko Tuskowi, jego ponowny wybór na drugą 2,5-letnią kadencję byłby postrzegany przez wielu dyplomatów jako formalność” – uważa „FT”. Według brytyjskiego dziennika Tusk zrobił wrażenie na wielu krajach członkowskich sposobem, w jaki zarządzał UE w trudnym okresie kryzysu zadłużenia w Grecji, kryzysu migracyjnego i Brexitu.

>> Czytaj więcej o postawie PiS wobec drugiej kadencji Tuska 

Natomiast poparcie dla kandydatury Saryusz-Wolskiego miały wyrazić jedynie Węgry. „Tusk spotkał się z szerokim poparciem wszystkich innych państw członkowskich” – podkreśla dziennik zwracając uwagę, że omawiane zabiegi mają miejsce na tydzień przed szczytem UE, na którym ma zapaść decyzja ws. przyszłości Tuska.

Kempa: Doniesienia „FT” to spekulacje

Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa nazwała Doniesienia „Financial Times” „spekulacjami”. „Trwają rozmowy, konsultacje, to jest oczywiste. Cała Europa się konsultuje. Natomiast nie potwierdzam tych informacji” – powiedziała w TVN24.

Źródła dyplomatyczne zbliżone do maltańskiej prezydencji podały, że poza Tuskiem nie zgłoszono dotychczas żadnego oficjalnego kandydata na szefa Rady Europejskiej.

Saryusz-Wolski – ekspert od integracji europejskiej

Jacek Saryusz-Wolski jest europosłem PO od 2004 r. Wcześniej od 2000 r., jeszcze przed wejściem Polski do UE, był ministrem ds. europejskich, czyli sekretarzem Komitetu Integracji Europejskiej i szefem Urzędu KIE, a jeszcze wcześniej – od 1991 r. pierwszym pełnomocnikiem ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej. Funkcję tę pełnił do 1996 r. mimo częstych zmian rządów i większości parlamentarnych. Negocjował z Unią Europejską zarówno Umowę Stowarzyszeniową, jak i członkostwo Polski we Wspólnocie.

W 2003 r. został międzynarodowym sekretarzem Platformy Obywatelskiej, a rok później europosłem tej partii. Od lipca 2004 do stycznia 2007 r. (przez połowę kadencji) był wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego z ramienia Europejskiej Partii Ludowej – Europejskich Demokratów (EPL-ED). W 2007 r. objął stanowisko szefa komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Jacek Saryusz-Wolski jest z wykształcenia ekonomistą – studia ukończył na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie uzyskał także stopień doktora nauk ekonomicznych. Studia podyplomowe odbył już w Centre Européen Universitaire we francuskim Nancy. W latach 70. zajmował się naukowo Wspólnotami Europejskimi na Uniwersytecie Łódzkim, a na przełomie lat 80. i 90. kierował Ośrodkiem Badań Europejskich tej uczelni. Był też rektorem Kolegium Europejskiego w Natolinie.