Sąd UE zawiesił uchylenie immunitetu katalońskim europosłom

Carles Puigdemont, Katalonia, PE

Były premier Katalonii Carles Puigdemont / Zdjęcie: © European Union 2021 - Source : European Parliament [Eric Vidal]

Sąd Unii Europejskiej zawiesił decyzję Parlamentu Europejskiego o pozbawieniu immunitetu katalońskich eurodeputowanych. W marcu PE uchylił immunitet Carlesa Puigdemonta, Antoniego Comína i Clary Ponsatí – polityków odpowiedzialnych za organizację referendum niepodległościowego w 2017 r.

 

 

W marcu PE uchylił immunitet byłego premiera Katalonii i jednego z najważniejszych liderów katalońskiego ruchu separatystycznego Carlesa Puigdemonta oraz dwojga innych eurodeputowanych z Katalonii.

Po tej decyzji zwrócili się oni ze skargą do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, argumentując, że poprzez pozbawienie immunitetu Parlament otworzył drogę do ich ekstradycji do Hiszpanii, co pozbawiłoby ich możliwości wykonywania obowiązków przedstawicieli unijnych obywateli. Katalońscy eurodeputowani wskazywali, że odebranie im immunitetu i w konsekwencji ekstradycja groziłoby im aresztem, a po procesie sądowym nawet więzieniem.

Katalończykom grozi kara 13 lat pozbawienia wolności za udział w zorganizowaniu nieuznawanego przez rząd w Madrycie referendum niepodległościowego z 2017 r. Carles Puigdemont i Antoni Comín mieli odpowiadać za swoje czyny w Hiszpanii, a Clara Ponsatí w miejscu swojego obecnego zamieszkania – w Wielkiej Brytanii.

Parlament Europejski uchylił immunitety katalońskim europosłom

W lutym Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego poparła wniosek o poddanie głosowaniu kwestii odebrania immunitetu katalońskim politykom.

Katalońscy europosłowie: Grozi nam areszt i uniemożliwienie wypełniania mandatu

Referendum niepodległościowe w Katalonii odbyło się w 2017 r. Wzięło w nim udział 42 proc. Katalończyków i 90 proc. z nich opowiedziało się za odłączeniem od Hiszpanii. Miesiąc wcześniej hiszpański Trybunał Konstytucyjny zakazał organizacji głosowania, a następnie uznał je za nielegalne.

Puigdemont, który sprawował funkcję premiera rządu wspólnoty autonomicznej Katalonii oraz minister zdrowia Comín wyjechali wtedy do Belgii, a minister edukacji Ponsatí udała się do Szkocji.

W skardze Puigdemont, Comín i Ponsatí napisali, że ich ekstradycja przyniosłoby „poważną i nieodwracalną szkodę”, a prawdopodobne aresztowanie lub ograniczenie wolności uniemożliwiłoby im wypełnianie mandatu eurodeputowanych, którego to mandatu nie odebranoby im wraz z immunitetem.

Zwrócili też uwagę na decyzję Parlamentu Europejskiego o powrocie do organizacji sesji plenarnych w Strasburgu i podkreślili, że w razie podróży do Francji groziłoby im zatrzymanie.

Katalonia: Ostatnia taka "Diada"

Katalonia ustąpiła w ostatnich tygodniach miejsca na nagłówkach światowej prasy Hongkongowi, jednak przypadająca na 11 września La Diada, obchodzona w Katalonii jako narodowe święto, jest okazją do ponownej mobilizacji zwolenników niepodległości regionu. Tegoroczne obchody przypadają w szczególnym czasie – w …

Puigdemont: Nie poddamy się

Wiceprzewodniczący Sądu (jednego z dwóch organów TSUE) zdecydował w środę (2 czerwca) o zawieszeniu uchylenia przez PE immunitetu katalońskim europosłom. Zapowiedział on utrzymanie statusu quo, jeśli chodzi o ich uprawnienia wynikające z mandatu europarlamentarzystów do czasu rozpatrzenia przez Sąd oskarżeń wobec trojga polityków.

Zadowolony z decyzji organu TSUE, Puigdemont opublikował na Twitterze zdjęcie, na którym wraz z Comínem i Ponsatí unoszą ręce w triumfalnym geście i opatrzył fotografię hashtagiem #NoSurrender („nie poddamy się”).