Polacy chcą, by Tusk pozostał szefem RE

Platforma Obywatelska RP by Wikimedia commons

Rząd podtrzymuje swój sprzeciw wobec kandydatury Donalda Tuska na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej, ale większość Polaków opowiada się pozostawieniem go na tym stanowisku.

 

2,5 letnia kadencja Donalda Tuska kończy się 31 maja br. i wiele wskazuje na to, że mimo braku poparcia polskiego rządu, były premier zostanie ponownie wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej

„Na chwilę obecną w UE jest konsensus wokół Tuska. (Lider PO Grzegorz) Schetyna rozmawiał osobiście i z chadekami i z socjalistami, i z konserwatystami, i wszyscy jednomyślnie go popierają, łącznie z (premierem Viktorem) Orbánem, łącznie z Węgrami” – powiedział wczoraj (2 marca) pragnący zachować anonimowość brukselski polityk.

PiS odmawia Tuskowi poparcia

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział we wtorek (28 lutego), że były premier nie tylko nie może liczyć na poparcie partii rządzącej, ale nawet na brak jej sprzeciwu. „Donald Tusk jest politykiem, który łamie elementarne zasady UE. Przedstawiciel władz UE w żadnym razie nie powinien łamać zasady neutralności, jeżeli chodzi o wewnętrzne stosunki w państwach” – podkreślił. Tymczasem – jak ocenił – „Donald Tusk wprost popiera opozycję, która sama siebie nazywa totalną i która nie ukrywa, że chciałaby obalić rząd metodami pozakonstytucyjnymi”.

Sondaż: Polacy chcą pozostawienia Tuska na drugą kadencję

Tymczasem według najnowszego sondażu CBOS (przeprowadzonego jednak jeszcze przed informacjami nt. alternatywnej kandydatury Jacka Saryusza-Wolskiego), większość (52 proc.) Polaków uważa, że polski rząd powinien poprzeć kandydaturę byłego szefa polskiego rządu na drugą kadencję, a niemal połowa (49 proc.) dobrze ocenia go jako przewodniczącego Rady Europejskiej.

„Raczej dobrze” ocenia dotychczasową prezydenturę Tuska 40 proc. badanych, a 9 proc. – zdecydowanie dobrze. „Zdecydowanie źle” ocenia ją natomiast 14 proc. respondentów, „raczej źle” – 18 proc., a 19 proc. nie miało zdania na ten temat.

Ponad połowa badanych Polaków uważa, że polski rząd powinien poprzeć Tuska na stanowisko szefa RE, w tym 28 proc. respondentów powiedziało, że powinien poprzeć zdecydowanie, a 24 proc., że „raczej”. 17 proc. ankietowanych uważa, że gabinet Beaty Szydło zdecydowanie nie powinien popierać kandydatury byłego premiera na druga kadencję, 19 proc. odpowiedziało, że raczej nie powinien popierać, a 2 proc nie wskazało żadnej odpowiedzi.

Szef SLD: Europosłowie Sojuszu zagłosują za Tuskiem

Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty zapowiedział wczoraj w Kielcach, że europosłowie Sojuszu będą głosowali za kandydaturą Tuskaj. „Wzbudza mój uśmiech cała rozgrywka związana z panem Jackiem Saryusz-Wolskim. To się skończy kompletną kompromitacją PiS” – ocenił Czarzasty. Nawiązał w ten sposób do informacji brytyjskiego dziennika „Financial Times” o tym, że polska premier sonduje inne kraje UE ws. szans na zastąpienie Tuska europosłem PO Jackiem Saryusz-Wolskim.

>> Czytaj więcej o informacjach ws. możliwości zastąpienia Tuska Saryusz-Wolskim

Czarzasty przewiduje, że PiS okaże się partią „totalnie nieskuteczną” w tej sprawie. „Donald Tusk zostanie wybrany na szefa Rady Europejskiej, a przeciwko niemu zagłosuje jedno albo dwa państwa. Jeżeli jednym z nich będzie Polska, to się okaże, że rząd Polski, PiS-owski rząd Polski, nieracjonalnie ocenia sytuację międzynarodową” – cytują media opinię lidera SLD.

Saryusz-Wolski: No comments

Sam Saryusz-Wolski nie zabrał dotychczas głosu w tej sprawie. Na swoim profilu na Twitterze napisał: „Jedna korespondencja z Moskwy i dwa anonimowe źródła dyplomatyczne. To mówi wiele na temat tego, jak tworzona jest wojna spekulacyjna”.

PO domaga się wyjaśnień, a PiS chwali europosła PO

Partyjni koledzy Saryusz-Wolskiego domagają się od niego reakcji, a od rządu wyjaśnień, natomiast politycy PiS chwalą kompetencje europosła Platformy. PO domaga się od premier Szydło wyjaśnień ws. poparcia dla kandydatury Saryusz-Wolskiego. Złożyła nawet wniosek o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o informację nt. stanowiska polskiego rządu ws. wyboru szefa RE i poparcia dla kandydatury Donalda Tuska. Platforma chce, by ta informacja została przedstawiona na posiedzeniu Sejmu 8 marca, dzień przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej.

Szef MSZ Witold Waszczykowski uważa tymczasem, że europoseł PO „lepiej zna problemy europejskie niż Tusk, a jednocześnie (…) lepiej by promował interes Polski w UE”. „Wydaje mi się, że Donald Tusk nie zasłużył na drugą kadencję, on niczego nie zrobił pozytywnego dla Europy” – dodał. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski uznał kandydaturę Saryusz-Wolskiego za „bardzo interesującą”, choć przyznał, że nie zna go osobiście. „To odpowiedzialny polityk z wielkim doświadczeniem europejskim, polityk rozsądny, który nigdy nie wypowiadał się krytycznie o polskim rządzie, bardzo wstrzemięźliwy w swoich opiniach i to jest ciekawa kandydatura” – ocenił. Marszałek zastrzegł, że widzi wielu polityków, którzy mogliby sprawować funkcję szefa RE, ale dodał, że nie stawiałby „pana Jacka Saryusz-Wolskiego na pozycji straconej”. Wicepremier Jarosław Gowin uważa natomiast, że europoseł PO byłby najlepszym polskim kandydatem na stanowisko szefa RE.