Ruszyły prace nad powstaniem Europejskiego Funduszu Obronnego

W latach 2021-27 Europejski Fundusz Obronny (EFO) ma przeznaczyć 4 mld euro na dofinansowanie badań i 9 mld euro na wsparcie rozwoju europejskiego przemysłu zbrojeniowego.

Europosłowie opracowują projekt rozporządzenia powołującego Europejski Fundusz Obronny. Jego celem będzie wspieranie badań i produkcji uzbrojenia na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej.

 

W latach 2021-27 Europejski Fundusz Obronny (EFO) ma przeznaczyć 4 mld euro na dofinansowanie badań i 9 mld euro na wsparcie rozwoju europejskiego przemysłu zbrojeniowego.

Sprawozdawcą Parlamentu Europejskiego w tej sprawie jest prof. Zdzisław Krasnodębski (ECR).

Badania i rozwój przemysłu

Fundusz będzie stanowił zachętę dla państw członkowskich do współpracy w zakresie wspólnego rozwoju i nabywania wyposażenia obronnego oraz technologii poprzez współfinansowanie z budżetu UE i praktyczne wsparcie ze strony Komisji. Państwa członkowskie mogą na przykład wspólnie inwestować w rozwój technologii dronów lub łączności satelitarnej lub zakupić większą liczbę helikopterów, aby obniżyć koszty.

30 listopada 2016 r. Komisja Europejska przedstawiła europejski plan działań w sektorze obrony, w którym omówiła, w jaki sposób Europejski Fundusz Obronny może zwiększyć efektywność wydatków państw członkowskich na wspólne zdolności obronne, zwiększyć bezpieczeństwo obywateli państw członkowskich i wspierać rozwój konkurencyjnego oraz innowacyjnego przemysłu zbrojeniowego. Inicjatywa ta została przyjęta z zadowoleniem przez unijnych przywódców podczas posiedzeń Rady Europejskiej w grudniu 2016 r. i w marcu 2017 r.

Jacek Czaputowicz: Dla Polaków Unia Europejska jest wartością, którą należy szanować

„Polska dąży do tego, by Unia Europejska była silna, demokratyczna i sprawna” – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie.
 

Warszawska debata wieńczy cykl konsultacji obywatelskich ws. …

Profesor Krasnodębski podczas konferencji w Warszawie zapowiedział, że w ramach projektu rozporządzenia planowane są regulacje w przepisach umożliwiające dofinansowanie współpracy firm unijnych również z brytyjskimi po zakończeniu procesu wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. Rozważane są także możliwości wsparcia ważnych dla bezpieczeństwa UE inwestycji z Stanów Zjednoczonych.

Stanowiska w sprawie projektu rozporządzenia powołującego EFO należy spodziewać się w ciągu kilku miesięcy.

Macron: Bezpieczeństwo Europy nie może zależeć tylko od USA

W wyemitowanym we wtorek wywiadzie dla francuskiego radia Europe1 prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił, że Unia Europejska nie będzie w stanie się bronić bez „prawdziwej europejskiej armii”.

„Nie ochronimy Europejczyków, jeśli nie zadecydujemy o posiadaniu prawdziwej europejskiej armii. W obliczu Rosji, która znajduje się przy naszych granicach i która udowodniła, że może być groźna, musimy mieć Europę, która się broni bardziej sama, w sposób bardziej suwerenny, nie będąc tylko zależną od Stanów Zjednoczonych” –powiedział Macron.

Timmermans kandydatem socjalistów na przewodniczącego KE

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Słowak Maroš Šefčovič ogłosił swoją rezygnację z ubiegania się o oficjalną nominację Partii Europejskich Socjalistów (PES) na przewodniczącego KE po przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Oznacza to, że tzw. Spitzenkanidat socjalistów zostanie drugi wiceszef KE – Holender Frans …