Rumunia: Do wyboru dwoje nowych kandydatów do KE  

Nowi kandydaci Rumunii do KE Melania-Gabriela Ciot i Dan Nica, źródło PE

Nowi kandydaci Rumunii do KE Melania-Gabriela Ciot i Dan Nica, źródło PE

Wiceszefowa rumuńskiego MSZ Melania-Gabriela Ciot i europoseł Dan Nica (S&D), to nowi kandydaci Rumunii do Komisji Europejskiej. Zaproponował ich rząd w Bukareszcie w miejsce odrzuconej wcześniej kandydatury Rovany Plumb.

 

Partia Socjaldemokratyczna, która stoi na czele koalicji rządzącej Rumunią, zdecydowała się przedstawić we wtorek (1 października) dwoje nowych kandydatów. Taka decyzja zapadła w wyniku otrzymanego sygnału, że Bruksela chce, by Bukareszt zaproponował kobietę i mężczyznę – podała rumuńska Digi24, powołując się na źródła wśród socjaldemokratów.

Dzień wcześniej komisja prawna PE zdecydowała, że dwoje kandydatów na unijnych komisarzy: Rovana Plumb z Rumunii (miała odpowiadać za transport) i László Trócsányi z Węgier (miał być komisarzem ds. polityki sąsiedztwa i rozszerzenia UE), nie są w stanie wykonywać swoich funkcji z powodu „nierozwiązywalnego konfliktu interesów”.

Odrzucono dwoje kandydatów do nowej KE 

Kandydatka Rumunii Rovana Plumb, która miała objąć tekę transportu, i Węgier László Trócsányi, który w nowej KE miał być odpowiedzialny za polityką sąsiedztwa i rozszerzenie UE, nie są w stanie wykonywać swoich funkcji – potwierdziła wczoraj komisja prawna Parlamentu Europejskiego.

Tego samego dnia przewodnicząca-elekt KE Ursula von der Leyen poprosiła rządy obu państw o przedstawienie innych kandydatów. W miejsce Trócsányiego Budapeszt od razu przedstawił dyplomatę Olivéra Várhelyia, a Bukareszt swoją nową dwójkę dopiero dziś. Dotychczas nie zdarzyło się, by któryś z kandydatów na komisarzy został odrzucony na etapie formalnego sprawdzania konfliktu interesów i nie przeszedł nawet do etapu przesłuchań w komisjach PE.

PE: Weto w sprawie powołania rumuńskiej komisarz

Nominacja rumuńskiej kandydatki do nowej Komisji Europejskiej została dziś odrzucona przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego (JURI). To efekt kontrowersji wokół oświadczenia majątkowego Rovany Plumb.
 

 

Członkowie komisji prawnej Parlamentu Europejskiego nie dali za wygraną i zagłosowali przeciwko nominacji Rovany Plumb, rumuńskiej kandydatki …

Rumuńska europeistka Melania-Gabriela Ciot

Urodzona w 1975 r. została sekretarzem stanu w rumuńskim MSZ jesienią 2017 r. Jest doktorem habilitowanym na Wydziale Europeistyki Uniwersytetu Babeş-Bolyai w Klużu-Napoce z poważnym dorobkiem naukowym. Jej zainteresowania koncentrują się na kwestiach związanych z międzynarodowymi negocjacjami oraz procesach i strategiach decyzyjnych w polityce międzynarodowej.

Dan Nica, rumuński socjaldemokrata

Polityk rządzących w Rumunii socjaldemokratów (PSD) jest europosłem już drugą kadencję. Wcześniej był wicepremierem rządu w Bukareszcie oraz ministrem komunikacji i spraw wewnętrznych. Media przypominają, że został on oskarżony o naruszenie prawa o zamówieniach publicznych w czasie, gdy był ministrem komunikacji. Zarzucano mu bowiem nadużycie stanowiska przy podejmowaniu decyzji o dzierżawie licencji Microsoft. Sprawa została jednak umorzona z powodu przedawnienia.

Znamy drużynę Ursuli von der Leyen

Ursula von der Leyen przedstawiła dziś podział tek, jakie przypadną komisarzom w nowej kadencji Komisji Europejskiej. Z nominacji można wyczytać, jakie będą priorytety unijnej egzekutywy w najbliższych pięciu latach.
 

 

Janusz Wojciechowski otrzymał zgodnie z przewidywaniami tekę rolnictwa. Dunka Margrethe Vestager oraz …