Ruch Pięciu Gwiazd bez własnej grupy w Parlamencie Europejskim?

Luigi Di Maio / Zdjęcie via twitter @EmilioCarelli

Eurodeputowani Ruchu 5 Gwiazd (R5G) rozważają wskrzeszenie – przy współudziale Partii Brexit – istniejącej w poprzedniej kadencji PE grupy Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD). Jeśli im się to nie uda, prawdopodobnie czeka ich los posłów niezrzeszonych, bowiem żadna inna grupa parlamentarna nie zgodziła się, jak dotąd, przyjąć ich w swoje szeregi.

 

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego i główny prawnik R5G, Fabio Massimo Castaldo, zapytany w zeszły czwartek (6 czerwca) o przyszłość swojej antyestablishmentowej partii, odpowiedział: „Wszystkie opcje są nadal otwarte”. Sam zaznaczył przy tym jednak, że nie bierze pod uwagę możliwości współpracy z nacjonalistyczną grupą Matteo Salviniego i Marine Le Pen.

Bruksela obejmie Włochy procedurą nadmiernego deficytu?

Komisja Europejska zamierza objąć Włochy procedurą nadmiernego deficytu. To efekt wysokiego długu publicznego w tym kraju. Rzym może uniknąć kary finansowej, jeśli przekona Brukselę do swoich racji.
 

Komisja Europejska podjęła dziś pierwsze kroki, aby objąć Włochy procedurą nadmiernego deficytu. Włochom grozi …

Jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, w lutym br. lider Ruchu 5 Gwiazd, Luigi Di Maio próbował budować przyszłą koalicję, zapraszając do współpracy partie z innych krajów UE. Zawierający 10 punktów „manifest europejski” podpisali wówczas, obok polityków R5G, przedstawiciele ugrupowań: Kukiz’15, AKKEL z Grecji, Żywy Mur z Chorwacji i Ruch Teraz z Finlandii. Majowe wybory zweryfikowały jednak dalekosiężne plany Di Maio, bowiem do PE dostali się jednie współpracownicy z Chorwacji. Pozostali sygnatariusze manifestu nie przekroczyli progu wyborczego.

Walka nie tylko o pozycję, ale i pieniądze

Aby uniknąć zmarnowania całkiem pokaźnej, bo aż 14-osobowej siły politycznej w PE, Ruch Pięciu Gwiazd musi obecnie zintensyfikować i przyspieszyć wysiłki zmierzające do zawarcia nowych sojuszy. Stawką w grze jest między innymi dystrybucja parlamentarnych środków finansowych. Posłom niezrzeszonym przysługuje jedynie 60 proc. ze średniej kwoty przypadającej na parlamentarzystę zrzeszonego. Wynika to ze sposobu, w jaki rozdzielany jest budżet Parlamentu, który faworyzuje członków grup politycznych. Posłowie niezrzeszeni otrzymują również relatywnie mniej środków na finansowanie działań promocyjnych i rozwojowych, takich jak organizacja seminariów i udział w konferencjach. Do powstania grupy politycznej w PE potrzeba minimum 25 europosłów reprezentujących co najmniej 7 państw członkowskich.

Reaktywacja EFDD?

Po wyborach stało się jasne, że R5G, którego celem na kolejną kadencję Parlamentu miało być „przywrócenie europejskiej równowagi”, nie ma szans na zbudowanie nowej siły politycznej. Pojawił się więc pomysł wskrzeszenia istniejącej w przeszłości grupy Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD). Zadanie utrudnia jednak fakt, że większość byłych członków EFDD nie dostało się do nowego Parlamentu – mowa tu zarówno o czeskiej Partii Wolnych Obywateli, francuskich Patriotach (LP), polskim KORWiNie, oraz litewskim ugrupowaniu Porządek i Sprawiedliwość. Eurosceptyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) postanowiła natomiast dołączyć do nacjonalistycznie nastawionej grupy Salviniego.

Włochy: Premier grozi dymisją z powodu sporów w koalicji

Szef włoskiego rządu Giuseppe Conte grozi dymisją z powodu narastających sporów w koalicji, którą tworzą prawicowa Liga oraz Ruch Pięciu Gwiazd (M5S). Ostatnio zarzewiem politycznego konfliktu były alianse, jakie na europejskiej scenie zawierał wicepremier i lider Ligi Matteo Salvini.
 

Giuseppe Conte …

Partia Brexit Nigela Farage’a, która przejęła w PE schedę po Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) należącej kiedyś do EFDD, mogłaby obecnie pomóc Ruchowi Pięciu Gwiazd w zbudowaniu lub reaktywacji grupy parlamentarnej. Sojusz taki wiązałby się jednak dla Włochów z pewnym ryzykiem, ze względu na możliwość opuszczenia Parlamentu przez posłów Brexitu w perspektywie nadchodzących kilku miesięcy. Ponadto uważa się, że Farage’owi zależy przede wszystkim na ponownym objęciu stanowiska przewodniczącego grupy i uzyskania tym samym wygodnej platformy do wygłaszania swoich poglądów na forum Unii Europejskiej.

Chętnych do współpracy brak

Wygląda jednak na to, że poza próbą reaktywacji EFDD, Ruch Pięciu Gwiazd nie ma obecnie żadnej alternatywy. Pogłoski o możliwości podjęcia współpracy z grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ERC) zostały szybko zdementowane przez  przedstawicieli grupy, którzy w rozmowie z EURACTIV podkreślili, że R5G to partia lewicowa, a ERC skupia w PE ugrupowania o poglądach zdecydowanie prawicowych.

Przez pewien czas wydawało się, że potencjalnym kandydatem do współpracy mogą być Zieloni, jednak oni również stanowczo odrzucili taki scenariusz. „Do współpracy mogłoby dojść tylko wtedy gdyby ktoś z R5G chciał opuścić ruch i dołączyć do nas, tak jak zrobił to Marco Affronte w czasie ostatniej kadencji” – powiedział jeden z reprezentantów Zielonych.

Spośród wszystkich innych grup parlamentarnych, które EURACTIV zapytał o możliwość współpracy z włoskim Ruchem, żadna nie udzieliła jednoznacznie pozytywnej odpowiedzi. Socjaliści, liberałowie oraz Europejska Partia Ludowa (EPP) całkowicie wykluczyły taką opcję. Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) w przeszłości brała co prawda pod uwagę możliwość zbliżenia się do R5G, później jednak lider grupy Guy Verhofstadt nazwał te działania „błędem”.

Włochy wyrzucą Akademię Bannona z zabytkowego klasztoru

Jeszcze nie zaczęła prawdziwej działalności, a już musi szukać nowego miejsca – uczelnia dla przyszłych nacjonalistycznych europejskich polityków, którą założył guru amerykańskiej alt-prawicy Steve Bannon, straciła umowę na wynajem zabytkowego klasztoru w środkowych Włoszech. Stało się tak po protestach okolicznych …

Rzecznik Konfederacyjnej Grupy Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordyckiej Zielonej Lewicy (GUE/NGL) powiedział z kolei, że grupa nie otrzymała od R5G żadnej propozycji. Nie było też nieformalnych rozmów na ten temat. „Do tej pory tylko dwie nowe partie poprosiły o dołączenie do naszej grupy: Partia Pracujących Belgii (PTB) oraz Czerwono Zieloni z Danii. Oba wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie” – dodał rzecznik GUE/NGL.

Francuski eurodeputowany Nicolas Bay, reprezentujący grupę nacjonalistów, która zastąpi wkrótce dotychczasową grupę Europa Narodów i Wolności (EFN) podkreślił natomiast, że między nacjonalistami i Ruchem Pięciu Gwiazd istnieje zbyt wiele różnic, aby możliwy był między nimi sojusz.