Rozmowa von der Leyen-Szczerski o ewentualnej współpracy

prezydent.pl

Kandydat polskiego rządu na unijnego komisarza Krzysztof Szczerski spotkał się wczoraj (7 sierpnia) w Brukseli z przewodniczącą-elekt Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Rozmowa dotyczyła m.in. „przyszłej, ewentualnej współpracy i planów formowania przyszłej KE”.

 

Przyszła szefowa Komisji Europejskiej w najbliższych dniach ma odbyć kilkanaście takich nieformalnych spotkań z kandydatami na stanowiska unijnych komisarzy.

Szczerski: To etap formowania KE

„Rozmawialiśmy o współpracy i planach formowania przyszłej Komisji Europejskiej. Na tym etapie nie mogę dzielić się żadnymi szczegółami, bo to kwestia pani przewodniczącej, która ma cały cykl tych spotkań; to etap formowania składu KE” – powiedział w środę (7 sierpnia) PAP Krzysztof Szczerski. “Pani przewodnicząca spotyka się z osobami, które zostały zgłoszone przez poszczególne państwa jako kandydaci na komisarzy” – dodał.

Prezydencki minister przekazał, z Ursulą von der Leyen rozmawiali „o elementach przyszłej ewentualnej współpracy i o tym, jaki jest plan formowania się całej KE”.

Wciąż nie wiadomo jaka teka dla Polaka

W odpowiedzi na pytanie czy dostał jakąś propozycję podkreślił, że te rozmowy toczą się z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. „To była raczej osobista rozmowa z kandydatem, mówiliśmy raczej o wzajemnych względem siebie oczekiwaniach w razie przyszłej ewentualnej współpracy” – poinformował Szczerski.

Premier już w zeszłym miesiącu powiedział jakimi „ministerstwami” byłby zainteresowany polski rząd. “Chodzi o takie teki, które mają jak najważniejsze kwestie w polityce realnej. Zaproponowałem von der Leyen obszary gospodarcze” – powiedział Morawiecki. “Nam zależy na jak najszybszym wzroście gospodarczym, realnym wzroście płac” – podkreślił.

Decyzje co do tek, jakie w przyszłej komisji przypadną poszczególnymi kandydatom, mają zapaść we wrześniu.

Ursula von der Leyen z wizytą w Warszawie

Ursula von der Leyen rozpoczęła z europejskimi stolicami konsultacje na temat podziału tek w nowej Komisji Europejskiej. Była już w tej sprawie w Paryżu i Berlinie, teraz zjawiła się w Warszawie. Jej rozmowa z polskim premierem miała też dotyczyć kwestii …

Szczerskiego czeka trudne przesłuchanie w PE?

Według radia RMF FM, które powołuje się na unijne źródło, spotkanie polskiego kandydata na komisarza UE trwało pół godziny i było “rozmową zapoznawczą, a nie ustrukturyzowanym przesłuchaniem ws. teki komisarza”. Formalne „przesłuchania” komisarzy odbędą się dopiero za kilka tygodni, ale powinny zakończyć się w pierwszej połowie października.

Przewiduje się, że przesłuchanie w PE może być trudne dla polskiego kandydata z powodu konfliktu polskich władz z Komisją w kwestii praworządności. Utrudnieniem może okazać się również płeć zaproponowanego przez Polskę kandydata. Ursuli von der Leyen założyła bowiem, że utworzy Komisję Europejską złożoną w równym stopniu z mężczyzn i kobiet. Tymczasem na 19 oficjalnie zgłoszonych przez państwa kandydatów, tylko siedem to kobiety.

Obecny szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy kandydował niedawno na funkcję zastępcy Sekretarza Generalnego NATO. Szczerski przegrał jednak z byłym ministrem spraw zagranicznych Rumunii Mirceą Geoana.

[AKTUALIZACJA] Nowa Komisja Europejska nabiera kształtów

Nabiera kształtów lista osób, które obejmą teki komisarzy w następnej kadencji Komisji Europejskiej. Jak dotąd 22 państwa wybrały swoich przedstawicieli, którzy przez najbliższe pięć lat będą odpowiadać za poszczególne obszary unijnej polityki.
 

Ursula von der Leyen, która zastąpi Jean-Claude’a Junckera, rozpoczyna …