Czechy: Rosjanie, którzy chcieli otruć Skripala, wysadzili w powietrze magazyn z amunicją? / STOLICE

Rosja, Polska, Bułgaria, Czechy, Nawalny, cyberzagrożenie

Czeska policja wydała listy gończe za trójką rosyjskich obywateli. Są to dokładnie ci samy mężczyźni, których od 2018 r. poszukuje także Wielka Brytania w związku z atakiem bronią chemiczną na byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę brytyjską. / Foto via [Shutterstock/trambler58]

Agenci GRU zamieszani w skandal w Czechach. Bunt najbogatszych europejskich klubów piłkarskich. Izrael podpisał umowę o współpracy wojskowej z Grecją. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

PRAGA | MOSKWA

Wet za wet. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że za persona non grata na terytorium Rosji uznano aż 20 dyplomatów z Czech.

To reakcja na wcześniejsze wydalenie przez czeskie władze 18 dyplomatów rosyjskich. Praga oskarżyła Moskwę o przeprowadzenie ataku na skład amunicji w 2014 r., w którym zginęło dwóch obywateli Czech.

Jednocześnie czeska policja wydała listy gończe za trójką rosyjskich obywateli. Są to dokładnie ci sami mężczyźni, których od 2018 r. poszukuje także Wielka Brytania w związku z atakiem bronią chemiczną na byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę brytyjską.

Jak ujawniły czeskie media, w znajdujących w Vrběticach magazynach, które należały do spółki Imex Group, znajdowała się broń, która czekała na transport na Ukrainę, a służyć miała ukraińskim oddziałom do walki z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

Część arsenału miała także trafić do Syrii do grup walczących z reżimem Baszara Asada, którego z kolei wspiera Moskwa, m.in. poprzez wysłaniae tam swoich żołnierzy. Pośrednikiem w przekazaniu tej broni do Syrii miały być służby amerykańskie, które koordynowały dostawy m.in. dla walczących nie tylko z reżimem Asada, ale także terrorystycznym Państwem Islamskim jednostek kurdyjskich.

Realizatorem obu transakcji miał być natomiast słynny bułgarski handlarz bronią Emilian Gebrew. Bułgar w kwietniu 2015 r. został otruty tajemniczą substancją podczas przyjęcia w Sofii. Do szpitala trafili wówczas także jego syn oraz jeden z pracowników jego firmy zbrojeniowej Emko.

„Polska w pełni popiera decyzję Czech o wydaleniu rosyjskich dyplomatów zaangażowanych w sprawę wybuchu w składzie amunicji w 2014 r.”, oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Solidarność sojusznicza i szybkie działanie czynią nas silnymi”, podkreślił w niedzielę resort dyplomacji. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Rosja wydala 20 czeskich dyplomatów. Coraz więcej wiadomo o śledztwie ws. wybuchu w czeskim składzie amunicji

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że za persona non grata na terytorium Rosji uznano aż 20 dyplomatów z Czech. To reakcja na wcześniejsze wydalenie przez czeskie władze 18 dyplomatów rosyjskich. Praga oskarżyła Moskwę o przeprowadzenie ataku na skład amunicji w …

LONDYN

Bunt klubów. Największe europejskie kluby piłkarskie ogłosiły powstanie Superligi. Ogłoszenie nastąpiło dziś (19 kwietnia) po północy. Komunikaty pojawiły się na oficjalnych stronach zespołów, które stworzą Superligę. Na razie udział w rozgrywkach zadeklarowało 12 zespołów, ale łącznie ma być 20 uczestników

Wśród klubów założycielskich są: AC Milan, Arsenal Londyn, Atletico Madryt, Chelsea, FC Barcelona, Inter Mediolan, Juventus Turyn, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madryt i Tottenham Hotspur Trzy kolejne kluby mają dołączyć wkrótce, a łącznie w nowych rozgrywkach będzie grało 20 klubów.

Wiadomo, że gry w Super Lidze odmówiły trzy inne drużyny zaliczane do europejskiej czołówki: Bayern Monachium, Borussia Dortmund oraz Paris Saint Germain.

Pierwszym przewodniczącym Superligi został prezydent Realu Madryt Florentino Perez. „Pomożemy piłce nożnej zająć jej właściwe miejsce w świecie. Futbol jest jedynym globalnym sportem z 4-miliardową widownią i naszą odpowiedzialnością, jako wielkich klubów, jest odpowiedź na jej potrzeby”, przekonuje Hiszpan, który dorobił się majątku w branży budowlanej.

Wielu tej zmiany jednak nie chce, w tym europejscy politycy. Projekt już skrytykowali m.in. premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że powstanie Superligi zagrozi solidarności i rywalizacji sportowej.

Wczoraj (18 kwietnia) zanim Superliga stała się faktem, europejska unia piłkarska (UEFA) – Superliga będzie bezpośrednią konkurencją dla organizowanych przez nią rozgrywek Ligi Mistrzów – wspólnie z krajowymi federacjami z Anglii, Hiszpanii i Włoch oraz w porozumieniu z władzami organizatorów rozgrywek w Anglii (Premier League), Hiszpanii (LaLiga) i Włoszech (Serie A) wydała specjalnie oświadczenie.

Napisano w nim, że odpowiedź piłkarskich władz na próbę secesji największych klubów może być stanowcza i surowa. Włącznie z wyrzuceniem wszystkich klubów założycieli z dotychczasowych rozgrywek, w których biorą udział. Także z rozgrywek krajowych. Piłkarze zaś muszą liczyć się z dyskwalifikacjami z rozgrywek reprezentacyjnych.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Koronawirus w Europie: Piłkarze przeciw obniżkom pensji.

Zawieszenie rozgrywek piłkarskich nie zmniejszyło zainteresowania sportowcami. Powód? Spory o pieniądze.

ATENY

Wspólny przeciwnik. Izrael i Grecja podpisały umowę obronną o wartości 1,65 mld dolarów. W ramach umowy izraelski koncern Elbit Systems stworzy centrum szkoleniowe dla lotnictwa Grecji i zmodernizuje grecką flotę powietrzną.

„Jestem pewien, że ten program podniesie możliwości i wzmocni gospodarki Izraela i Grecji, w ten sposób przyczyniając się do pogłębienia naszego partnerstwa na płaszczyźnie obronnej, gospodarczej i politycznej”, powiedział izraelski minister obrony Benny Ganz.

Zgodnie z umową koncern Elbit Systems stworzy i w pełni wyposaży centrum szkoleniowe dla greckich Sił Powietrznych wzorowane na izraelskim ośrodku tego typu. Koncern dostarczy mu 10 zmodernizowanych samolotów szkolno-treningowych M-346 produkowanych przez włoskie zakłady Leonardo.

(Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)

Grecja się dozbraja. Kupi francuskie myśliwce i wydłuży służbę wojskową

Grecja modernizuje swoje siły zbrojne w związku z narastającym konfliktem z Turcją.

PARYŻ | MOSKWA

Cienka czerwona linia? Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS powiedział, że w stosunkach z Rosją konieczne jest wyznaczenie czerwonych linii, za których naruszenie należy karać sankcjami.

Z kolei szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian nie wykluczył, że UE może wprowadzić nowe sankcje przeciwko Rosji z powodu sytuacji z rosyjskim opozycjonistą.

(Anne Damiani | EURACTIV.fr)

UE: Francja gotowa na nowe sankcje przeciwko Rosji? Macron mówi o wyznaczeniu "czerwonych linii"

Zdaniem francuskiego przywódcy Zachód musi wypracować dwukierunkowe podejście w stosunkach z Moskwą.

LUKSEMBURG

Luksemburg rozpoczyna szczepienia 30-54-latków. Na piątkowym (16 kwietnia) posiedzeniu rady rządu zdecydowano, że od tego tygodnia szczepionka AstraZeneca będzie podawana zainteresowanym 30-54-latkom.

(Anne Damiani | EURACTIV.fr)

Nacjonalizm szczepionkowy: Program Covax wyrównuje szanse uboższych państw?

Jednym z celów programu Covax jest zapobieganie nierównemu dostępowi do szczepionek poprzez negocjowanie umów w imieniu wszystkich uczestniczących w nim krajów. 

DUBLIN | LONDYN

Lider Sinn Fein przeprasza za zabicie lorda Mountbattena przez IRA w 1979 r. „Przepraszam”, że IRA (Irlandzka Armia Republikańska – red.) zabiła Lorda Mountbattena w 1979 r., powiedziała przywódczyni Sinn Féin Mary Lou McDonald dzień po pogrzebie bratanka Lorda Mountbattena, księcia Filipa.

Lord Louis Mountbatten był prawnukiem królowej Wiktorii, członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej, naczelnym dowódcą alianckich sił zbrojnych w Azji Południowo-Wschodniej podczas II wojny światowej i ostatnim generalnym gubernatorem i wicekrólem Indii.

Zamach terrorystyczny na Lorda Mountbattena został przeprowadzony 27 sierpnia 1979 r. Bomba wybuchła na wychodzącym w morze jachcie. Na jego pokładzie oprócz Mountbattena znajdowali się także jego 14-letni wnuk Nicholas Knatchbull, Lady Brabourne oraz miejscowy chłopak – 14- letni Paul.

Jeszcze tego samego dnia 18 brytyjskich żołnierzy w Warrenpoint w Irlandii Północnej również zginęło w wyniku eksplozji bomb-pułapek.

(Paula Kenny | EURACTIV.com)

Irlandia Północna: Zamieszki lojalistów trwają, regionalny rząd zgodnie potępia przemoc

Podstawową przyczyną zamieszek jest napięcie związane ze skutkami brexitu.

HELSINKI

Coraz więcej OZE. Produkcja energii odnawialnej w Finlandii osiągnęła 40 proc. całkowitego zużycia energii i jest obecnie wyższa niż udział paliw kopalnych, wynika ze statystyk z 2020 r. opublikowanych przez Statistics Finland.

Według danych, najczęściej używanymi źródłami energii w Finlandii w 2020 r. były biopaliwa pochodzenia leśnego, które stanowiły 28 proc. całkowitego zużycia energii, podczas gdy ropa i energia jądrowa stanowiły łącznie około 20 proc. Zużycie ropy spadło o 6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dla porównania energia wodna i wiatrowa stanowiły 6 proc. w miksie energetycznym Finlandii, co jednak oznaczało, że oba źródła energii odnotowały 30 proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Szczyt klimatyczny Bidena: USA dołączają do globalnego wyścigu po neutralność klimatyczną

Stany Zjednoczone są inicjatorem przyszłotygodniowego szczytu Leaders Summit on Climate z udziałem 40 światowych przywódców.

KOPENHAGA | NUUK

Przeciwnicy eksploatacji paliw kopalnych będą rządzić. Zwycięzcy wyborów parlamentarnych na Grenlandii – partia Inuit Ataqatigiit (Wspólnota Ludzka), która zdobyła prawie 37 proc. głosów. i 12 miejsc w 31-osobowym parlamencie poinformowała w piątek (16 kwietnia), że utworzy rząd z proniepodległościową partią Naleraq. 

Członkowie Inuit Ataqatigiit wyraźnie sprzeciwiali się budowie kopalni metali ziem rzadkich na wyspie. Szczegóły na temat wyborów na Grenlandii, gdzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi decydowało o światowej gospodarce, poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Wybory na Grenlandii: Kilkadziesiąt tysięcy ludzi decyduje o światowej gospodarce

Do przedterminowego głosowania doszło z powodu sporów o potencjalne wydobycie cennych i rzadkich minerałów przez zagraniczne koncerny.

RZYM

Nie zdążą? Włochy mogą mieć problem z dotrzymaniem terminu złożenia do Brukseli krajowego planu odbudowy, informuje agencja Reutera. Dostarczenie dokumentu będzie podstawą do otrzymania przez państwa UE środków z funduszu odbudowy „Next Generation EU”. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Włosi nie zdążą z krajowym planem odbudowy? Zastrzeżenia Brukseli przyczyną opóźnienia

Powodem opóźnień mają być zastrzeżenia Komisji Europejskiej do włoskiego planu w jego obecnym kształcie.

MADRYT

W poszukiwaniu własnej szczepionki. Hiszpania spodziewała się, że w tym roku będzie dysponowała własną szczepionką przeciwko COVID-19, powiedział premier Pedro Sánchez, który określił projekt lokalnej firmy farmaceutycznej Hipra jako jeden z najbardziej obiecujących w Europie, aby zakończyć pandemię.

Sánchez w zeszłym tygodniu odwiedził zakłady Hipra w Amer, położone w katalońskiej prowincji Girona, gdzie podkreślił znaczenie szczepień jako „wielkiej nadziei” na przezwyciężenie kryzysu zdrowotnego wywołanego przez COVID-19 na świecie.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)