Z najnowszego raportu KE dotyczącego unijnego systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach niespożywczych wynika, że po raz pierwszy na czele listy znalazły się „pojazdy silnikowe” wyprzedzając dotychczasowego lidera, czyli zabawki. W poprzednim raporcie kolejność była odwrotna.
Stwarzające zagrożenie problemy skutkujące wycofaniem z rynku pojazdów silnikowych dotyczyły głównie przypadków wystąpienia problemów technicznych, natomiast w przypadku zabawek była to obecność niebezpiecznych chemikaliów i baterii guzikowych.
Trzecie miejsce wśród niebezpiecznych produktów nieżywnościowych zajęły „urządzenia i sprzęt elektryczny” (tu najczęściej zgłaszano problemy z narażeniem ze strony części pod napięciem i problemami z przegrzewaniem), natomiast w efekcie pandemii COVID-19 znaczną część zgłoszonych produktów stanowiły nadal środki ochrony indywidualnej, w tym maski.
Reynders: Safety Gate chroni przed niebezpiecznymi produktami
Komisja Europejska opublikowała roczne sprawozdanie ws. Safety Gate, unijnej platformy umożliwiającej szybką wymianę informacji o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych stwarzających zagrożenie dla konsumentów. Dokument dotyczy ostrzeżeń zgłoszonych w zeszłym roku i związanych z nimi działań organów krajowych.
“Safety Gate raz kolejny raz okazała się ważnym narzędziem chroniącym unijnych konsumentów przed niebezpiecznymi produktami”, oświadczył komisarz UE ds. sprawiedliwości i konsumentów Didier Reynders przedstawiając wczoraj (25 kwietnia) raport. Podkreślił, że dzięki temu narzędziu państwa członkowskie UE mogą łatwo wykryć niebezpieczne produkty i usunąć je z rynku. Zwrócił także uwagę, że system ten “odegrał istotną rolę w zapewnieniu, by sprzęt wykorzystywany w walce z pandemią spełniał najwyższe standardy”.
KE poinformowała, że w 2021 r. organy państw uczestniczących w sieci bezpieczeństwa (obejmuje 30 państw – UE-27 oraz Islandię, Liechtenstein i Norwegię) wymieniły za pośrednictwem systemu 2142 ostrzeżenia.
Nowe narzędzie: „Przeszukiwarka sieci”
Komisja uruchomiła wczoraj również nowe narzędzie nadzoru elektronicznego nazywane przeszukiwarką sieci. Ma ono pomagać organom krajowym w wykrywaniu ofert internetowych dotyczących niebezpiecznych produktów ujętych w systemie Safety Gate. Jak tłumaczy Komisja konieczność wprowadzania nowych instrumentów, które lepiej chronią ludzi kupujących przez internet i umożliwiają usuwanie niebezpiecznych produktów z rynku, wynika ze zmiany wzorców konsumpcji i wzrostu znaczenia internetowych platform handlowych.
“Pozwoli ono zidentyfikować i automatycznie sporządzić wykaz wszystkich takich ofert, umożliwiając organom egzekwowania prawa ustalenie dostawcy i nakazanie skutecznego wycofania tych ofert. Działanie to pomoże ujednolicić obecne zróżnicowane podejście i sprostać wyzwaniom związanym z monitorowaniem sprzedaży produktów niebezpiecznych przez internet”, głosi komunikat KE.
“Jestem dumny z ciągłej modernizacji i wzmacniania tego systemu. Bardzo ważne jest, aby system Safety Gate był dostosowany do nowego środowiska konsumenckiego. W ten sposób możemy zagwarantować, że pozostanie on skutecznym narzędziem jednolitego rynku, chroniącym konsumentów w każdych okolicznościach”, powiedział Reynders.