Radosław Fogiel został wiceprzewodniczącym EKR

Radosław Fogiel, nowy wiceszef EKR, źródło fb Radosław Fogiel

Radosław Fogiel, nowy wiceszef EKR, źródło fb Radosław Fogiel

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel został wybrany na wiceprzewodniczącego partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – przekazał europoseł PiS Tomasz Poręba. Zastąpił na tym miejscu europosłankę tej samej partii – Annę Fotygę. Wicerzecznik rządzącego ugrupowania zapewnił jednak, że nie wyjeżdża z kraju.

 

Informację o wyborze Radosława Fogla opublikowała na swojej stronie internetowej również partia EKR.

Giorgia Meloni nową szefową partii EKR. Fotyga ponownie sekretarzem generalnym

Partia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której skład wchodzi m.in. PiS, wybrała nowe kierownictwo.

W EKR Fogiel za Fotygę

“Radosław Fogiel został właśnie wybrany na wiceprzewodniczącego EKR. Będzie zastępcą Georgii Meloni. Serdeczne gratulacje. Jednocześnie wielkie podziękowania dla Anny Fotygi za fantastyczną pracę i budowę EKR w ostatnich latach. Szacunek”, napisał w poniedziałek (2 sierpnia) na Twitterze Tomasz Poręba.

“Rzeczywiście prezydium EKR wybrało mnie na członka swojego składu”, potwierdził Fogiel podczas poniedziałkowej konferencji w Sejmie. Zapewnił przy tym, że “nie wiąże się to z przenosinami do Brukseli” ani “z żadnym dodatkowym europejskim wynagrodzeniem”.

“Przed nami jako tą konserwatywną, europejską rodziną wyzwania dotyczące dyskusji o przyszłości Europy, zapoczątkowanej przez Komisję Europejską i prezydencję portugalską”, powiedział. „Chcemy, żeby nasz głos był w tej sprawie słyszalny”, podkreślił nowy wiceprzewodniczący ponadnarodowego ugrupowania skupiającego ponad 40 partii politycznych, z których 16 ma swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim (reprezentacja EKR w PE, to 62 europosłów, z czego ponad jedną trzecią – 27 osób – stanowią europarlamentarzyści PiS).

Fogiel powiedział ponadto w PR, że dla EKR kierunek w jakim powinna iść UE „jest jasny”. „Sprzeciwiamy się federalistycznym zapędom, jesteśmy zwolennikami suwerenności państw narodowych w ramach podpisanych traktatów europejskich”, deklarował. Ponadto w ramach „ewolucji instytucji UE” powinny jego zdaniem, ewoluować również unijne traktaty. „Podejmiemy takie prace w gronie eksperckim” – zapowiedział nowy wiceszef EKR.

W zeszłym tygodniu zgłoszenie Fogla do objęcia stanowiska w EKR potwierdziła europosłanka Beata Mazurek. Przypomniała, że ze względów zdrowotnych zrezygnowała wcześniej z tego stanowiska była szefowa polskiego MSZ w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Anna Fotyga. Zapowiedziała też wtedy na Twitterze, że „prezydium ma dokonać wyboru 2 sierpnia”.

Europejska prawica o przyszłości: „Nie chcemy rewolucji”, które stworzą z UE superpaństwo

Co zawiera podpisany przez szesnaście ugrupowań dokument, który może stać się podstawą programową pod nowy europejski sojusz?

Kim jest Radosław Fogiel?

Urodzony w Radomiu niespełna 40-letni polityk i samorządowiec swoją działalność rozpoczął w 2001 r. od wstąpienia w szeregi PiS. Co prawda nie udało mu się ukończyć socjologii na UW, ale  był czeladnikiem w piekarni. W swojej dotychczasowej karierze był jednak radnym miejskim Radomia i radnym sejmiku mazowieckiego, a także asystentem i dyrektorem biura poselskiego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W 2012 r. został pierwszym wiceprzewodniczącym, a w 2017 – przewodniczącym Europejskich Młodych Konserwatystów. W czerwcu 2019 został zastępcą rzecznika prasowego PiS, a w wyborach parlamentarnych w tym samym roku uzyskał mandat poselski.