Rada UE: Fińska prezydencja postawi na klimat

Flaga Finlandii, [https://www.eurodesk.pl/europraca/finlandia-biedny-kraj-bogatych-ludzi]

Flaga Finlandii, [http://www.eurodesk.pl/europraca/finlandia-biedny-kraj-bogatych-ludzi]

Z początkiem lipca Finlandia obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Rząd zapowiada nacisk na kwestie polityki klimatycznej. Helsinki złożyły już także deklarację znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2035 r.

 

Po trwających półtora miesiąca rozmowach dotyczących utworzenia nowego gabinetu w jego skład wchodzi 5 ugrupowań. W wyborach zwyciężyła partia socjaldemokratyczna, a na czele rządu stanął Antti Rinne.

W skład koalicji wchodzi między innymi Partia Zielonych, której został przydzielony resort środowiska. Koalicjant odpowiada za określenie fińskiej polityki klimatycznej, w tym za ogłoszony przez rząd postulat osiągnięcia bezemisyjnej gospodarki do 2035 r.

Finom zależy na takim ograniczeniu produkcji gazów cieplarnianych, która pozwalałaby na naturalne przetworzenie ich przez lasy czy też poprzez użycie rozwiązań technologicznych.

Finlandia: Socjaldemokraci wygrywają wybory, skrajna prawica tuż za nimi

Najwięcej głosów w niedzielnych (14 kwietnia) wyborach parlamentarnych w Finlandii zdobyła Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP), ale zanotowała zaledwie 0,2 p.p. przewagi nad skrajnie prawicową partią Finowie. Rozkład głosów pokazuje, że będzie bardzo trudno o sformowanie koalicji rządowej.
 

Na SDP według wstępnych …

Zielone wybory europejskie

Rząd Finlandii zamierza wpisać się w zieloną falę, która przechodzi przez Europę. Partie Zielonych powiększyły osobowy stan posiadania w Parlamencie Europejskim, co oznacza że wzrośnie słyszalność ich głosu w procesie decyzyjnym UE. Finowie chcą także skorzystać ze wzrostu świadomości społeczeństwa w kwestii zmian klimatycznych.

Dlatego jednym z celów rozpoczynającej się z początkiem lipca prezydencji w Radzie UE będzie przyśpieszenie prac nad osiągnięciem neutralności klimatycznej przez państwa członkowskie UE. Finowie zamierzają przyśpieszyć prace nad osiągnięciem tego celu do 2050 r., ponieważ dotychczasowe wysiłki członków wspólnoty europejskiej są, ich zdaniem, niewystarczające.

Finlandia: Lewica wraca do władzy z ambitnym programem społecznym

Po 16 latach przerwy fińscy socjaldemokraci wracają do władzy. Nowy rząd zapowiada wzrost wydatków publicznych na cele społeczne oraz osiągnięcie bezemisyjnej gospodarki do 2035 r.
 

Półtora miesiąca trwały rozmowy na temat utworzenia nowego gabinetu. W jego skład wejdzie aż 5 ugrupowań. …

Nieosiągalne porozumienie?

W listopadzie Komisja Europejska pozytywnie odniosła się do przyjęcia strategii  2050 r. w celu realizacji postanowień wynikających z Paryskiego Porozumienia klimatycznego. Oświadczenie poparł także Parlament Europejski.

Po przekazaniu planu Radzie Unii Europejskiej stało się jasne, że jego wdrożenie nie zostanie zaplanowane na najbliższym, czerwcowym szczycie. Brakuje czasu na rozmowy odnośnie dostosowania planu do realnych możliwości każdego z 28 państw członkowskich.

Angela Merkel twierdziła, że „dyskusji nie podlega decyzja czy, tylko jak mamy zamiar osiągnąć to porozumienie”.

Podczas prezydencji Finlandii przewidziane są zaledwie dwa spotkania Rady w jej pełnym składzie – w październiku i grudniu. To pozostawi niewiele czasu na podjęcie kluczowych decyzji w sprawie planu klimatycznego.

Optymizm i zapał Finlandii jest jednak duży, towarzyszy mu także obchodzona niedługo 25. rocznica członkostwa w Unii (do której wstąpiła w 1995 r.). Jest to już trzecia prezydencja tego kraju w Radzie Unii Europejskiej.

Krajom UE daleko do bezemisyjnej gospodarki. Zagrożona perspektywa 2050?

Żadne z 28 państw UE nie jest na dobrej drodze, by osiągnąć bezemisyjną gospodarkę do 2050 r. Nawet Hiszpania, która wypadła najlepiej w ocenie European Climate Foundation, osiągnęła zaledwie 52 proc. realizacji celu w odniesieniu do całej gamy wskaźników.
 

O tym jak …