Morawiecki i przywódcy czterech państw UE apelują do Charlesa Michela ws. zwiększenia dostaw szczepionek

W czwartek (25 lutego) rozpocznie się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. / Zdjęcie: Twitter @eucopresident

We wtorek (23 lutego) przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel otrzymał list od premierów Belgii, Danii, Hiszpanii, Polski oraz prezydenta Litwy, w którym liderzy wymienionych państw wzywają UE do lepszego zabezpieczenia europejskich możliwości produkcji szczepionek przeciwko SARS-CoV-2.

 

 

List podpisali premier Belgii Alexander De Croo, premier Danii Mette Frederiksen, prezydent Litwy Gitanas Nauséda, premier Mateusz Morawiecki oraz premier Hiszpanii Pedro Sánchez.

Stwierdzili oni, że dostęp do wystarczającej liczby szczepionek zgodnie z ustalonymi terminami jest nadal “nierozwiązanym wyzwaniem”. “Pomimo bezprecedensowo szybkiego rozwoju nowych wysokiej jakości szczepionek”, kraje muszą mierzyć się z opóźnieniami, które wynikają z problemów produkcyjnych. Ponadto, pojawiają się nowe warianty koronawirusa, a to może zagrozić powrotowi do “normalnego życia”.

W związku z tym autorzy listu sugerują, że UE powinna zwiększyć swoje własne możliwości produkcyjne, a to zakłada zarówno przystosowanie istniejących już obiektów, gdzie wytwarzane są szczepionki, jak i budowę nowych zakładów. “Musimy ściśle współpracować ze wszystkimi potencjalnymi producentami szczepionek w Europie” – napisali przywódcy.

Dzięki temu państwa członkowskie mają być lepiej zabezpieczone w przypadku konieczności dostosowania preparatów do nowych wariantów koronawirusa czy pojawienia się kolejnej pandemii.

Według polityków to istotna kwestia nie tylko z perspektywy wewnętrznych interesów UE. Wspólnota musi poprawić działania na tym polu, jeśli chce zrealizować cele związane z “solidarnością międzynarodową” i pomóc w walce z pandemią państwom trzecim.

Potrzeba „zmiany podejścia”, które powinno zakładać również wsparcie dla prac nad rozwojem i badaniem szczepionek. Autorzy listu oczekują, że “Rada Europejska wyśle w tym tygodniu najmocniejszy z możliwych sygnał, że nie ma czasu do stracenia”.

W czwartek (25 lutego) rozpocznie się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Pierwszego dnia przywódcy skupią się na pandemii COVID-19, a w piątek będą rozmawiać na temat bezpieczeństwa i obrony. Wtedy dołączy do nich sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Jak przekazał w zaproszeniu na zbliżające się spotkanie przewodniczący RE Charles Michel  “priorytetem niezmiennie jest przyspieszenie szczepień w UE”, czyli usprawnienie procesu autoryzacji, produkcji i dostaw.

Członkowie Rady Europejskiej mają poruszyć także m.in. kwestie restrykcji dotyczących przemieszczania się oraz wspólnego stanowiska w sprawie certyfikatów szczepień.