„QUO VADIS, AIDA?” o masakrze w Srebrenicy z nagrodą filmową LUX Parlamentu Europejskiego

Na zdjęciu ocalała z masakry w Srebrenicy, przewodnicząca Stowarzyszenia Matek Srebrenicy Munira Subašić. / Foto via Eric VIDAL [European Union 2022 - Source : EP]

Film „QUO VADIS, AIDA?” bośniackiej reżyserki Jasmili Žbanić został dziś (8 czerwca) nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową Publiczności LUX za rok 2022. Film opowiada o największym ludobójstwie w Europie od czasów II wojny światowej.

 

 

W tym roku zwycięzca Europejskiej Nagrody Filmowej Publiczności LUX został po raz drugi wyłoniony w nowej formule po nawiązaniu współpracy z Europejską Akademią Filmową (European Film Academy).

Do 2021 r. nagrodę przyznawali europosłowie, który dokonywali wyboru spośród trzech filmów zakwalifikowanych do „ścisłego finału”. Jednak od ubiegłego roku o werdykcie decydują wspólnie posłowie do Parlamentu Europejskiego i obywatele państw UE, a każda grupa odpowiadała za 50 proc. wyniku.

"Kolektyw": Film z Rumunii z nagrodą LUX. Opowiada o największym skandalu w najnowszej historii kraju

O laur widzów walczył film z Polski: „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy.

„Quo vadis, Aida?”: Film o największym ludobójstwie w Europie od czasów II wojny światowej.

Film „Quo vadis, Aida?”, autorstwa bośniackiej reżyserki Jasmili Žbanić, został wyprodukowany przez Bośnię i Hercegowinę, Austrię, Holandię, Francję, Polskę, Norwegię, Niemcy, Rumunię i Turcję.

Aida jest tłumaczką dla sił pokojowych w Srebrenicy latem 1995 r. Jej rodzina znajduje się wśród tysięcy cywilów szukających schronienia w obozie ONZ. Aida dowiaduje się, że jej rodzinę i ludzi czeka straszny los. Film opowiada o jej próbach uratowania członków rodziny przed niechybną śmiercią z rąk Serbów dowodzonych przez generała Ratko Mladicia.

„Ten film jest wołaniem o sprawiedliwość dla kobiet i matek ze Srebrenicy, które były świadkami okrutnego zabójstwa ponad 8 tys. bliskich. Tak potworne okrucieństwa i zbrodnie przeciwko ludzkości nie mogą zostać nigdy zapomniane”, powiedziała w trakcie środowej (8 czerwca) uroczystości w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przewodnicząca Roberta Metsola.

Do tegorocznej nagrody nominowane były trzy filmy: Flee duńskiego reżysera Jonasa Pohera Rasmussena (drugie miejsce) oraz Wielka wolność austriackiego reżysera Sebastiana Meise (trzecie miejsce).

Odbierając nagrodę, reżyserka Jasmila Žbanić powiedziała: „Kiedy przygotowywałam film o ludobójstwie w Srebrenicy, myślałam, że wojna w Bośni, w Chorwacji, w naszym regionie była ostatnią wojną w Europie. Byłem zszokowany, gdy dowiedziałem się, że my, Europejczycy, pozwoliliśmy na wojnę na Ukrainie. Wzywam was wszystkich, abyście znaleźli sposób na powstrzymanie wojny na Ukrainie”.

Przypomnijmy, że masakra w Srebrenicy zaczęła się 11 lipca 1995 r. Kilka dni wcześniej dotychczas pilnowaną przez holenderskich żołnierzy w barwach sił pokojowych ONZ enklawę wokół miasta Srebrenica opanowały oddziały bośniackich Serbów pod dowództwem gen. Ratko Mladicia.

Do 22 lipca w okolicznych lasach rozstrzelano lub zamordowano w inny sposób prawie 8,4 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców, powyżej 15 roku życia, czyli każdego kto zdaniem morderców byłby w stanie nosić broń, choć byli to wyłącznie cywile.

Kobietom, dzieciom i starcom pozwolono ujść z życiem, ale popędzono ich w wielokilometrowym marszu ku terenom, które kontrolowali bośniaccy muzułmanie bądź Chorwaci.

O masakrze w bośniackiej Srebrenicy – procesie inicjatorów zbrodni oraz licznych kontrowersjach – piszemy TUTAJ. 

25 lat od masakry w bośniackiej Srebrenicy

Ćwierć wieku temu wokół miasta Srebrenica we wschodniej części Bośni rozpoczęła się trwające kilkanaście dni masakra tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców, których dokonały paramilitarne oddziały bośniackich Serbów.

 

Więcej informacji: 

„QUO VADIS, AIDA?” zdobywa Nagrodę Publiczności LUX 2022