Przywódcy UE (ponownie) za rozmowami akcesyjnymi z Albanią i Macedonią Płn.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, źródło twitter eucopresident

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, źródło twitter eucopresident

Liderzy Unii Europejskiej nie ustają w przekonywaniu przywódców państw członkowskich do wyrażenia zgody na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią. Po niedawnej zgodzie Bundestagu , Niemcy dołączyły do grona państw popierających otwarcie na Bałkany Zachodnie. Decyzja zapadnie jeszcze w tym miesiącu.

 

 

Albania i Macedonia Północna spotkały się już z dwukrotną odmową państw członkowskich UE na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych. Czwórka liderów Unii Europejskiej – przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli oraz mająca objąć obowiązki nowej szefowej Komisji Ursula von der Leyen – wystosowali wczoraj wspólny apel do unijnej 27 o podjęcie jasnej i merytorycznej decyzji, „do której państwa Wspólnoty zobowiązały się w czerwcu”.

Blokując drogę Macedonii do UE, Francuzi szkodzą Europie – WYWIAD

Rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią było już dwa razy przekładane. Jeszcze raz i moi rodacy naprawdę stracą wszelką nadzieję i przestaną popierać integrację europejską, twierdzi prezes Instytutu na rzecz Demokracji „Societas Civilis” (IDSCS) Marko Trosanovski w rozmowie z EURACTIV.pl.
 

 

Karolina Zbytniewska: …

Niemcy za, choć pod pewnymi warunkami

Im bliżej unijnego szczytu, na którym zostaną podjęte ostateczne decyzje, tym intensyfikowane są apele liderów UE o otwarcie rozmów z Albania i Macedonią. Donald Tusk gościł przed dwoma tygodniami w Skopje, gdzie w towarzystwie premiera Zorana Zaewa zaapelował do przywódców państw członkowskich, aby na październikowym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli poparli rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną.

Przewodniczący RE pochwalił podczas październikowej wizyty macedońskie władze za „przestrzeganie praworządności i walkę z korupcją”. Polak zaapelował jednak o cierpliwość, gdyż – jak przyznał – „piłka jest po stronie przywódców państw członkowskich”. To ostatnie zdanie oddaje sedno sprawy. O ile liderzy UE są przekonani, co do konieczności otwarcia Wspólnoty na Bałkany Zachodnie, o tyle niektóre państwa członkowskie mają w tej sprawie wątpliwości. W tym gronie znajdują się przede wszystkim Holandia i Francja. Niemcy – jeszcze w czerwcu również nieprzekonane o zasadności pośpiechu w rozmowach, przegłosowały niedawno w Bundestagu zgodę na rozpoczęcie rozmów, aczkolwiek obwarowaną kilkoma warunkami, głównie ze względu na Macedonię.

Donald Tusk wzywa do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną

Przewodniczący Rady Europejskiej zaapelował do przywódców państw członkowskich, aby na październikowym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli poparli rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną. Donald Tusk wygłosił swój apel podczas wizyty w Skopje.
 

W macedońskiej stolicy Donald Tusk spotkał się premierem Zoranem …

Korzyści z rozszerzenia

Wobec zgody Bundestagu na rozmowy z dwoma Bałkańskimi państwami, pozostaje jeszcze opór Paryża i Hagi. Francuzi powtarzali wielokrotnie konieczność przeprowadzenia w pierwszej kolejności reform wewnętrznych przed rozpoczęciem rozmów akcesyjnych. Pozostałe państwa UE nie oponują. Do tego grona należy także Polska, aktywnie działająca na rzecz rozszerzenia np. w ramach Procesu Berlińskiego. Warszawa należała także do grona 13 państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej,  które w czerwcu wezwały do rozpoczęcia negocjacji.

O potrzebie rozszerzenia na państwa bałkańskie wskazał przedwczoraj w Warszawie podczas Warsaw Security Forum minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó, przekonując że wszystkie państwa członkowskie skorzystałyby ekonomicznie na rozszerzeniu. Polityk podkreślił także inne zalety ewentualnego rozszerzenia, np te dotyczące bezpieczeństwa: „im dalej będzie sięgała granica UE, tym łatwiej będzie można zatrzymać nielegalne przepływy migracyjne”.

UE przekłada decyzję w sprawie Albanii i Macedonii Płn.

Unia Europejska opóźnia rozmowy akcesyjne z Macedonią Północną i Albanią. Tak postanowili ministrowie spraw europejskich państw członkowskich. Wśród głównych przeciwników są m. in. Francja, Niemcy i Holandia. Polska opowiedziała się za otwarciem negocjacji.
 

 

Unia Europejska zdecydowała we wtorek o opóźnieniu do października …

Kluczowy moment dla UE

W czerwcu się nie udało z powodu niemożliwości wypracowania wspólnego stanowiska. Według autorów listu, UE staje przed „strategicznym wyborem (…) sprawdzianem zdolności UE do dotrzymania obietnic i spojrzenia w przyszłość”.  Tusk, Juncker, Sassoli i von der Leyen podkreślają, że „jeśli UE ma utrzymać swoją międzynarodową rolę i chronić swoje interesy, to krok w kierunku tych państw europejskich, które wyraziły zainteresowanie i spełniły wymogi rozpoczęcia procesu akcesyjnego, pomoże to osiągnąć”.

Premier Grecji nie wyklucza zablokowania akcesji Albanii do UE

Premier Grecji zagroził zawetowaniem rozpoczęcia albańskich rozmów akcesyjnych do Unii Europejskiej. Na październik zapowiedziana jest decyzja państw członkowskich w tej sprawie. W grę wchodzą prawa mniejszości greckiej w Albanii.
 

 

Grecka prasa donosi, że premier Kyriakos Mitsotakis ostrzegł Albanię przed możliwością zawetowania rozpoczęcia rozmów …

 

Więcej informacji:

List liderów UE ws. rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną