Przewodniczący Parlamentu Europejskiego: Włoski rząd prowadzi kraj ku katastrofie

Antonio Tajani, źródło Flickr

Antonio Tajani przewodniczący Parlamentu Europejskiego [Flickr]

Tworząca rząd Giuseppe Contego koalicja Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd nie zdaje sobie sprawy z „ogromnych szkód, jakie wyrządza Włochom” – powiedział w sobotę przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Oświadczył, że jego ugrupowanie jest gotowe do nowych wyborów na Półwyspie Apenińskim.

 

W wywiadzie dla jednego z włoskich dzienników Tajani ocenił, że rząd Contego „dojechał do stacji końcowej” i może „zniszczyć Włochy”.

Tajani nie boi się wyborczej konfrontacji

Szef PE zwrócił się do lidera Ligi Matteo Salviniego, niegdyś sojusznika Forza Italia we wspólnym bloku centroprawicy: „Zostaw natychmiast tych dyletantów”. W ten sposób określił antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd.

Wielka Brytania: Wielki marsz przeciw brexitowi

Uczestnicy gigantycznej manifestacji w Londynie domagali się zorganizowania ponownego referendum ws. opuszczenia przez ich kraj Unii Europejskiej, a w efekcie rezygnacji z brexitu. Według organizatorów demonstracji wzięło w niej udział nawet 700 tys. osób.
 
„Brexit zabrał mi przyszłość” czy „Oddajcie ludziom …

Wiceprzewodniczący Forza Italia zapewnił, że jego partia nie obawia się nowych wyborów. „Jesteśmy gotowi” – dodał. – „To, co się dzieje, jest znacznie gorsze od nowych wyborów” – ocenił przewodniczący PE.  

„Rząd odizolował się, obraża wszystkich i nie rozmawia z nikim w Europie na żadne tematy, począwszy od ekonomii i migrantów. Roztrwaniają zaufanie inwestorów, wyrządzając straty nie do oszacowania dla oszczędności obywateli. Naprawdę zmierzamy ku katastrofie” – oznajmił szef PE.

W opinii Tajaniego ostatni konflikt w koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd na tle planu amnestii podatkowej to „międzynarodowa kompromitacja”. Zaapelował, aby rząd „natychmiast” dokonał korekty budżetu na przyszły rok.

Kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej doprowadzi do zawieszenia Fideszu w EPL?

Alexander Stubb, jeden z kandydatów EPL na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej,  w trakcie swojego wystąpienia inaugurującego kampanię, zapowiedział zdecydowaną walkę z  nieliberalnym skrzydłem wewnątrz frakcji, twierdząc, że nie toleruje naruszania podstawowych wartości wyznawanych przez partie tworzące chadecką grupę w Parlamencie Europejskim.
 

W …

Jak zaznaczył, problemem jest nie tylko deficyt na poziomie 2,4 proc. PKB, ale także wydatki na dochód podstawowy dla najuboższych i bezrobotnych. Przypomniał, że przywódcy UE jednogłośnie wyrazili zaniepokojenie sytuacją finansową we Włoszech i planem budżetu.