Przesłuchanie Wojciechowskiego w PE 1 października

Janusz Wojciechowski, kandydat polskiego rządu na komisarza UE ds. rolnictwa, źródło twitter@jwojc

Janusz Wojciechowski, kandydat polskiego rządu na komisarza UE ds. rolnictwa, źródło twitter@jwojc

Nie siódmego, ale już pierwszego października przed komisją ds. rolnictwa Parlamentu Europejskiego odbędzie się przesłuchanie kandydata polskiego rządu na unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

 

Oznacza to, że Janusz Wojciechowski będzie jednym z pierwszych kandydatów, którzy będą odpowiadać na pytania europarlamentarzystów. Wcześniej on sam informował, że jego przesłuchanie wyznaczono prawdopodobnie na pierwszy poniedziałek października.

Wojciechowski będzie musiał ponadto złożyć dodatkowe wyjaśnienia przed komisja prawną. Znalazł się on bowiem wśród ośmiu kandydatów na komisarzy, których o to poproszono.

Wojciechowski już po pierwszej rozmowie z von der Leyen 

Kolejny polski kandydat na unijnego komisarza Janusz Wojciechowski powiedział wczoraj dziennikarzom, że widzi szanse na dobrą współpracę z szefową-elekt Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Zastrzegł jednak, że na razie nie zapadły ostateczne decyzje ws. składu “europejskiego rządu”.

Przesłuchania kandydatów do KE od 30 września do ósmego października

Kalendarz przesłuchań ustaliła w czwartek (19 września) Konferencja Przewodniczących (szef PE i szefowie grup politycznych reprezentowanych w unijnym zgromadzeniu). Rozpoczną się one w poniedziałek 30 września, a zakończą we wtorek ósmego października – poinformowały służby prasowe PE w komunikacie (z tym, że w przesłuchaniach przewiduje się trzydniową przerwę: czwartego, piątego i szóstego października).

W ich trakcie kandydaci będą musieli przedstawić swój program i wizję pracy. Potem komisje za zamkniętymi drzwiami przygotują ocenę wystąpienia oraz kompetencji kandydata. W przeszłości zdarzało się, że efektem braku akceptacji europosłów było wycofanie takiej kandydatury.

Znamy drużynę Ursuli von der Leyen

Ursula von der Leyen przedstawiła dziś podział tek, jakie przypadną komisarzom w nowej kadencji Komisji Europejskiej. Z nominacji można wyczytać, jakie będą priorytety unijnej egzekutywy w najbliższych pięciu latach.
 

 

Janusz Wojciechowski otrzymał zgodnie z przewidywaniami tekę rolnictwa. Dunka Margrethe Vestager oraz …

Z harmonogramu prac komisji PE wynika, że pierwszego dnia przesłuchań europosłowie będą przepytywać tylko trzech kandydatów. Jako pierwszy przed komisjami ds. konstytucyjnych i prawną będzie odpowiadał kandydat na wiceszefa KE ds. relacji międzyinstytucjonalnych Maroš Šefčovič. Przed komisją ds. handlu międzynarodowego stanie nominowany na komisarza ds. handlu Phil Hogan (obecnie komisarz ds. rolnictwa), natomiast przed europosłami z komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz Kultury i Edukacji – kandydatka na komisarza ds. innowacyjności i młodzieży Marija Gabriel.

Drugiego dnia na pytania europarlamentarzystów odpowiadać będzie aż sześciu kandydatów, m.in. z Polski. Poza członkami komisji ds. rolnictwa pytania Wojciechowskiemu będą zadawać mu też europosłowie z komisji ds. środowiska.

Mniejsze kompetencje dla Wojciechowskiego

Przyszła szefowa KE Ursula von der Leyen ograniczyła kompetencje komisarza ds. rolnictwa, którym ma zostać Janusz Wojciechowski. Odebrała mu mianowicie te związane z pomocą państwa w sektorze rolnym i przekazała przyszłej wiceszefowej KE Margarethe Vestager. 

Tego samego dnia zaplanowano przesłuchania też pięciu innych kandydatów na komisarzy: ds. miejsc pracy Nicolasa Schmita, ds. partnerstwa międzynarodowego Juttę Urpilainen, ds. wewnętrznych Ylvę Johansson, ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Laszlo Trocsanyiego oraz ds. zdrowia Stellę Kiriakidu.

W środę (2 października) przesłuchanie kandydata na komisarza ds. sprawiedliwości (ma się zajmować praworządnością) Didiera Reyndersa ma się odbyć przed komisją prawną, a  kandydatki na komisarza ds. transportu Rovany Plumb – przed dwiema komisjami: transportu i środowiska. Mającą zajmować się równością Helenę Dalli będą przepytywać tego dnia również dwie komisje: równouprawnienia oraz wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Przesłuchiwana będzie ponadto kandydatka na komisarz ds. rynku wewnętrznego Sylvie Goulard (w komisji rynku wewnętrznego i  przemysłu, badań naukowych i energii, a także prawnej oraz kultury i edukacji), oraz oraz Elisa Ferreira (spójność i reformy) w  komisji rozwoju regionalnego oraz gospodarczej i ds. budżetu). W środę przed europosłami komisji rozwoju oraz środowiska stawi się ponadto Janez Lenarčič (zarządzanie kryzysowe).

Kolejnego dnia (czwartek 3 października) przesłuchiwani będą: Paolo Gentiloni (kandydat na komisarza ds. gospodarki) w komisjach: gospodarczej, a także  ds. budżetu oraz zatrudnienia; Kadri Simson (energia) w komisjach przemysłu, badań naukowych i energii, a także środowiska; Virginijus Sinkevičius (środowisko i oceany) przed europosłami z komisji Rybołówstwa oraz środowiska; Johannes Hahn (budżet) w komisjach: kontroli budżetowej, ds. budżetu i dodatkowo prawnej. Margaritisowi Schinasowi (wiceprzewodniczącemu odpowiadającemu za „ochronę naszego europejskiego stylu życia”) będą tego dnia zadawać pytania członkowie komisji kultury oraz wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, a także zatrudnienia, a Dubravka Szuica (wiceprzewodnicząca ds. demografii i demokracji) będzie odpowiadać posłom z komisji spraw konstytucyjnych oraz zatrudnienia.

Spory o komisarza ds. ochrony europejskiego stylu życia

Wśród zaproponowanych przez nową przewodniczącą Komisji Europejskiej tek tematycznych, znalazła się m.in. taka, która obejmować ma „ochronę europejskiego stylu życia”, pod czym kryją się zagadnienia związane z migracją, bezpieczeństwem, zatrudnieniem i edukacją. Ma ona łączyć się z funkcją wiceprzewodniczącego KE. …

Po trzech dniach przerwy, przedostatniego dnia (poniedziałek 7 października) zaplanowano tylko dwa przesłuchania: kandydata na szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella przepytywać będą europosłowie z komisji spraw zagranicznych, a nominowana na wiceszefową KE ds. wartości (ma się zajmować również praworządnością) Vera Jourova ma odpowiadać na pytania członków komisji ds. konstytucyjnych oraz komisji wolności obywatelskich.

Przesłuchania zakończą (we wtorek 8 października) trzej wiceprzewodniczący wykonawczy. Frans Timmermans, który ma odpowiadać za „Europejski Zielony Ład” będzie przesłuchiwany przez komisję środowiska (jako główną), a także komisję przemysłu oraz transportu (jako dodatkowe). Margrethe Vestager (Europa na miarę ery cyfrowej) pytania zadawać będą członkowie aż trzech komisji: ds. przemysłu, rynku wewnętrznego oraz ds. gospodarczych (plus dodatkowo komisja prawna). Natomiast Valdisa Dombrovskisa (gospodarka, która służy ludziom) mają przesłuchiwać komisje ds. zatrudnienia oraz gospodarcza (plus dodatkowo komisja budżetowa). Służby prasowe unijnego zgromadzenia podały, że po zakończeniu przesłuchań Konferencja Przewodniczących PE spotka się z całą trójką kandydatów na wiceprzewodniczących wykonawczych w celu „wymiany poglądów”.

Dodatkowe wyjaśnienia polskiego kandydata do KE przed komisją prawną PE

Kandydat polskiego rządu na unijnego komisarza będzie musiał złożyć dodatkowe wyjaśniania przed komisją ds. prawnych PE – poinformowało wczoraj RMF FM. Janusz Wojciechowski znalazł się bowiem wśród ośmiu kandydatów na komisarzy, których o to poproszono. Ich sprawą komisja prawna zajmie się ponownie w przyszłym tygodniu.

Dyskusja w czasie czwartkowego spotkania tej komisji, która tego dnia obradowała za zamkniętymi drzwiami, była burzliwa i trwała godzinę dłużej niż planowano. Komisja sprawdzała deklaracje majątkowe wszystkich kandydatów na komisarzy pod kątem ewentualnego konfliktu interesów.

Polski kandydat do KE broni się przed oskarżeniami o nadużycia

Janusz Wojciechowski, kandydat polskiego rządu do KE, broni się przed oskarżeniami o nadużycia finansowe w czasie sprawowania przez niego mandatu w PE. Zapewnił, że pieniądze zwrócił już dawno i to z własnej inicjatywy, a OLAF zakończył postępowanie w jego sprawie.

Europosłowie z komisji prawnej nie badali jednak sprawy, którą prowadzi wobec Wojciechowskiego Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF, gdyż nie ma takich instrumentów (OLAF prowadzi  postępowanie ws. rozliczeń kosztów podróży polskiego kandydata do KE). Sprawdzano jedynie deklarację majątkową i stwierdzono pewne różnice między zawarte w składanych przez niego dokumentach.

Tymczasem dokument wydany przez tę komisję stwierdzający, że nie zachodzi konflikt interesów w przypadku każdego kandydata, jest warunkiem dopuszczenia go do przesłuchania (przesłuchanie Wojciechowskiego ma się odbyć już  pierwszego października). Jeden z europosłów, który chce zachować anonimowość, na którego powołuje się RMF FM powiedział, że „deklaracje majątkowe wszystkich, tych których poproszono o dodatkowe wyjaśnienia, były albo niekompletne albo różniły się od poprzednio składanych lub były po prostu – podejrzane”.

Terminy kolejnych kroków formowania nowej KE

Zgodnie z przyjętym harmonogramem 15 października Konferencja Przewodniczących Komisji (europarlamentu) dokona oceny wyników wszystkich przesłuchań i przekaże swoje wnioski Konferencji Przewodniczących PE, która jest odpowiedzialna za ostateczną ocenę i decyzję o zamknięciu lub kontynuowaniu przesłuchań w PE.

Gdyby okazało się, że potrzebne są dodatkowe przesłuchania dotychczas zgłoszonych kandydatów lub nowych – zgłoszony w miejsce odrzuconych przez komisja PE – to zaplanowane je na dwa dni: 14 i 15 października. Następnego dnia oceni je Konferencja Przewodniczących Komisji, a ostateczną decyzję o zakończeniu przesłuchań podejmie Konferencja Przewodniczących  17 października. W końcu w jednym głosowaniu, zaplanowanym na 23 października w Strasburgu, europosłowie muszą zatwierdzić cały skład KE. Przewodniczący nowej KE i jej komisarze są potem oficjalnie mianowani przez Radę Europejską większością kwalifikowaną.

Wielka Brytania nie będzie mieć swojego komisarza w KE?

W piątek brytyjski parlament potwierdził, że nie nominuje kandydata na komisarza w nowej Komisji Europejskiej. W ten sposób Wielka Brytania przygotowuje się do opuszczenia Wspólnoty 31 października.
 

Dziś mija ostatni dzień na zgłaszanie kandydatów z poszczególnych państw unijnych na najważniejsze stanowiska …