Premier Rumunii: regionalna współpraca kluczem do zwalczania eurosceptycyzmu

Viorica Dancila;źródło: victoralexeev.wordpress.com

Premier Rumunii Viorica Dancila

Współpraca między unijnymi instytucjami oraz władzami lokalnymi jest kluczem do zwalczania eurosceptycyzmu – mówiła w środę na plenarnym posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów premier Rumunii Viorica Dăncilă.

 

„Teraz jest czas, w którym potrzebujemy wzmocnić wysiłki, aby pokazać obywatelom Europy, ile korzyści w ich codzienne życie wnosi projekt europejski”  – przekonywała rumuńska premier.

Jak mówiła, w momencie, gdy Unia jest coraz częściej krytykowana, trzeba udowodnić, że „wciąż potrafi ona załatwiać konkretne sprawy dla swoich obywateli”.

Podkreśliła również, że walka z eurosceptycyzmem zakłada model znacznie bardziej aktywnej i demokratycznej Europy, w której „społeczności oraz władze lokalne i regionalne mogą odgrywać bardzo ważną rolę”.

Rumunia zaproponuje kompromis ws. Nord Stream 2?

Na dzisiejszym spotkaniu ambasadorów państw UE ws. projektu nowelizacji dyrektywy gazowej Rumunia ma przedstawić kompromisową propozycję ws. budowy Nord Stream 2.

Według premier Rumunii, aby uniemożliwić niedemokratycznym siłom wygranie majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego, „europejska polityka musi być tak blisko obywateli, jak to możliwe”. Jej zdaniem pomoże to również w decentralizacji procesu decyzyjnego i stworzeniu „prawdziwej więzi między lokalnymi i regionalnymi władzami i instytucjami Unii”.

„Fakt, że jest pani tutaj, pokazuje, że stolice państw są coraz bardziej świadome tego, że należy współpracować” – powiedział przewodniczący Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz. „Teraz czas na to, by dać głos innym miastom i regionom” – dodał.

Spójność priorytetem rumuńskiej prezydencji

Rumuńskiej prezydencji w UE przewodzi hasło „Spójność to wspólna wartość europejska”. Dancila podkreślała, że pokazuje ono, jak ważny jest powrót do fundamentów Unii Europejskiej, opierających się właśnie na spójności.

Jednym z głównych priorytetów rumuńskiej prezydencji jest zmniejszenie różnic rozwojowych między państwami członkowskimi.

„Przyszłość polityki spójności ma dla nas duże znaczenie. Bez niej różnice w poziomie rozwoju poszczególnych państw byłyby jeszcze większe” – tłumaczyła Dancila.

Jutro spotkanie Juncker-May

Jutro w Brukseli odbędzie się spotkanie szefa KE Jean-Claude’a Junckera i brytyjskiej premier Theresy May ws. brexitu – zapowiedział rzecznik KE Margaritis Schinas. Tymczasem brytyjski rząd przygotowując się na “twardy brexit” rozważa zniesienie taryf celnych nana wszystkie importowane produkty.

Jej zdaniem bez solidnych i konsekwentnych działań w tym zakresie ciężko mówić o „prawdziwej Unii Europejskiej”.

„Podstawowymi strategiami UE są polityka spójności i Wspólna Polityka Rolna” – podkreśliła, zaznaczając jednak, że oba te obszary wymagają „nieustannego wsparcia finansowego”.

Premier Rumunii poinformowała też, że aby je zapewnić, rumuńska prezydencja chce osiągnąć porozumienie w sprawie długoterminowego budżetu Unii najpóźniej do jesieni tego roku.

Priorytety rumuńskiej prezydencji

Rumunia oficjalnie zainaugurowała swoją prezydencję 10 stycznia. O tym, że polityka spójności stanowi dla niej priorytet, mówiła m.in. unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu.

Rumunia chce zmniejszenia różnic rozwojowych między państwami, skonsolidowania i wzmocnienia wspólnego rynku, a także pogłębienia konwergencji w zakresie praw socjalnych. Ważnymi elementami programu rumuńskiej prezydencji są także bezpieczeństwo oraz wzmocnienie Europy jako „globalnego gracza”, m.in. poprzez rozwój potencjału obronnego i wsparcie ambicji europejskich państw Bałkanów Zachodnich.

Kontrowersje wokół praworządności

Rumunia obejmowała prezydencję w klimacie wątpliwości dotyczących przestrzegania przez nią zasad państwa prawa. Komisja Europejska krytykuje wprowadzane w tym kraju reformy sądownictwa i przepisów karnych.

W listopadzie Parlament Europejski ocenił, że zmiany te niosą ze sobą ryzyko „podważenia rozdziału władz” i mogą utrudniać walkę z korupcją.

Rumunia wezwana do przestrzegania rządów prawa przed objęciem prezydencji w UE

Unia Europejska we wtorek ostrzegła Rumunię, aby szanowała demokratyczne wartości UE, zanim obejmie prezydencję w styczniu 2019 roku, ponieważ może to poważnie utrudnić jej dążenie do wejścia do strefy Schengen.
 

Komisja Europejska, wyraziła zaniepokojenie zmianami w rumuńskim kodeksie karnym, ostatnio przeforsowanymi …

Kwestia ta została równiez poruszona podczas środowej debaty.

Guido Wolf z Europejskiej Partii Ludowej przypomniał rumuńskiej premier, że niezależność sądownictwa jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania demokracji i nalegał, by w kraju respektowano praworządność.

„Powtórzę jeszcze raz to, co mówiłam wcześniej: w Rumunii praworządność obowiązuje” – odparła Viorica Dăncilă, podkreślając, że prawa obywatelskie i walka z korupcją są dla niej priorytetem.