Premier Morawiecki: Wypracowaliśmy dobre, kompromisowe stanowisko

Premier Mateusz Morawiecki na szczycie UE, źródło Krystian Maj KPRM

Premier Mateusz Morawiecki na szczycie UE, źródło Krystian Maj KPRM

Premier Mateusz Morawiecki przekonywał wczoraj w nocy dziennikarzy, że unijnym przywódcom udało się wypracować dobre, kompromisowe stanowisko. Po siedmiogodzinnej debacie unijni przywódcy uzgodnili wczoraj przed północą, że brexit nastąpi 12 kwietnia albo 22 maja.

 

Podkreślił też, że dla Polski kluczowe jest uporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Wcześniej tego dnia przekonywał natomiast, że Brytyjczykom warto dać szansę i przedłużyć negocjacje ws. warunków wyjścia ich kraju z UE.

Brexit wcześniej albo później

Szczyt UE w Brukseli przyjął w czwartek dwa scenariusze. Pierwszy zakłada, że Izba Gmin nie zaakceptuje w przyszłym tygodniu “umowy rozwodowej” z UE i wtedy Zjednoczone Królestwo będzie musiało opuścić Wspólnotę już 12 kwietnia (dzień wcześniej Londyn będzie musiał zdecydować czy wyjdzie z Unii bez porozumienia, czy poprosi o kolejne przedłużenie brexitu).

Drugi zaś przewiduje przesunięcie daty brexitu na 22 maja pod warunkiem jednak, że brytyjski parlament tę umowę w najbliższym tygodniu zaakceptuje. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że brytyjska premier Theresa May (z którą zresztą unijni przywódcy konsultowali się w przerwach w debacie) zaakceptowała ofertę “27”.

Jest zgoda na opóźnienie brexitu do 22 maja

Premier Wielkiej Brytanii nie udało się przekonać przywódców pozostałych państw członkowskich UE do przesunięcia brexitu na koniec czerwca. Aby uzyskać opóźnienie wyjścia z UE będzie też musiała zdobyć poparcie dla projektu umowy brexitowej w Izbie Gmin. Takie są konkluzje pierwszego …

Morawiecki: Z mozołem wypracowaliśmy dobre, kompromisowe stanowisko

“Bardzo ważne jest, aby to wyjście nastąpiło w sposób uporządkowany. Dla nas porządek jest absolutnie kluczowy. Decyzje, które podjęliśmy dają możliwość wypracowania ostatecznego kształtu wyjścia do 22 maja, czyli jeszcze przed rozpoczęciem wyborczego cyklu” – powiedział po zakończeniu pierwszego dnia  obrad szczytu UE premier Mateusz Morawiecki. Wybory do PE odbędą się w dniach 23-26 maja.

“Uniknęliśmy tego, co było początkową propozycją, czyli postawienia Wielkiej Brytanii pod ścianą. (…) To daje lepszą perspektywę wyjścia z kryzysu ratyfikacyjnego przez Brytyjczyków” – ocenił podkreślając, że uzgodnione porozumienie zawiera gwarancję, że tzw. backstop nie będzie obowiązywał bezterminowo. “Z mozołem wypracowaliśmy dobre, kompromisowe stanowisko” – posumował  szef polskiego rządu.

Tusk: Odroczenie brexitu, tylko jeśli Westminster przegłosuje umowę rozwodową

Brytyjska premier Theresa May zwróciła się w środę do szefa Rady Europejskiej z wnioskiem o krótkie odroczenie brexitu. Ten jednak uzależnił zgodę od przyjęcia przez Westminster porozumienia rozwodowego.
 

Jeśli unijna Dwudziestkasiódemka nie zgodzi się na przełożenie, a Londyn w ostatniej chwili …

Morawiecki: Warto przedłużyć negocjacje

“My podkreślamy to, że teraz warto dać Wielkiej Brytanii szansę na wypracowanie wewnętrznego kompromisu i o te dwa czy trzy miesiące przedłużyć negocjacje na temat możliwości wyjścia umownego z UE” – powiedział szef polskiego rządu jeszcze przed rozpoczęciem wczorajszych obrad.

Przekonywał, że wyjście bezumowne będzie bardzo niedobre zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla UE. “My przez nasze kompromisowe stanowisko zachęcające do kreatywności, do elastyczności podejścia, już uczyniliśmy bardzo wiele, żeby ten kompromis mógł być osiągnięty” – ocenił Morawiecki.

“Bardzo trudna” sytuacja w brytyjskim parlamencie

Przyznał jednak, że potrzeba jeszcze dalszych tygodni, “żeby w Wielkiej Brytanii ukształtowała się odpowiednia większość do przyjęcia tej umowy wyjścia”. Podkreślił przy tym, że w brytyjskim parlamencie mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją i nie ma sensu jeszcze bardziej podnosić temperaturę trwającego tam sporu utrudniając wypracowanie takiej formuły dokumentu, która byłaby akceptowalna dla brytyjskich deputowanych.

Sondaż: Brexit "narodowym upokorzeniem"

Aż 90 proc. Brytyjczyków ocenia dotychczasowy przebieg negocjacji brexitowych jako „narodowe upokorzenie”. Najwięcej z nich obwinia za to brytyjski rząd. Na Unię Europejską jako winowajczynię kryzysu wskazuje zaś mniej niż co 10 badany.
 

Sondaż z cyklu Sky Data …

“Stawianie jakichś dodatkowych warunków – tak jak to robią niektórzy – zmniejsza prawdopodobieństwo uzgodnienia po stronie brytyjskiej tego co jest dobrą umową wyjścia wynegocjowaną przez (unijnego negocjatora) Michela Barnier – również za nasza zgodą – w końcówce zeszłego roku”.

Polacy na Wyspach nie ucierpią z powodu brexitu

Szef polskiego rządu przypomniał też, że jeszcze rano rozmawiał z premier May. “Mogę podkreślić z całą mocą, że po raz kolejny uzgodniliśmy, że zrobimy wszystko z panią premier May, żeby nawet w przypadku brexitu bez umowy polscy obywatele (mieszkający na Wyspach) nie ucierpieli” – zapewnił.

Morawiecki dodał, że polski rząd “uczyni wszystko co możliwe”, żeby nie ucierpiał handel między oboma krajami i polscy przedsiębiorcy mogli w dalszym ciągu eksportować na Wyspy bez przeszkód. “Podsumowując chcę podkreślić, że cały czas mam nadzieję na (…) takie łagodne, spokojne wyjście Wielkiej Brytanii (z UE” –  oświadczył w czwartek po południu szef polskiego rządu.

Opóźnienie brexitu oznacza chwilową stabilizację UE – WYWIAD

„Każde rozwiązanie zakładające opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest korzystne ze względu na tymczasowe zachowanie stabilizacji we wspólnocie europejskiej, choć rodzi również komplikacje” – mówi w rozmowie z EURACTIV.pl dr Przemysław Biskup, główny analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ds. …