Premier Grecji nie wyklucza zablokowania akcesji Albanii do UE

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis / Zdjęcie via twitter @kmitsotakis

Premier Grecji zagroził zawetowaniem rozpoczęcia albańskich rozmów akcesyjnych do Unii Europejskiej. Na październik zapowiedziana jest decyzja państw członkowskich w tej sprawie. W grę wchodzą prawa mniejszości greckiej w Albanii.

 

 

Grecka prasa donosi, że premier Kyriakos Mitsotakis ostrzegł Albanię przed możliwością zawetowania rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z UE. Decyzja państw członkowskich spodziewana jest w październiku. Do rozpoczęcia rozmów potrzebna jest zgoda wszystkich państw Wspólnoty.

UE przekłada decyzję w sprawie Albanii i Macedonii Płn.

Unia Europejska opóźnia rozmowy akcesyjne z Macedonią Północną i Albanią. Tak postanowili ministrowie spraw europejskich państw członkowskich. Wśród głównych przeciwników są m. in. Francja, Niemcy i Holandia. Polska opowiedziała się za otwarciem negocjacji.
 

 

Unia Europejska zdecydowała we wtorek o opóźnieniu do października …

Unia przeciwko

Unia Europejska już dwukrotnie opóźniła start rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią pomimo pozytywnej rekomendacji Komisji Europejskiej. Powodem był brak zgody niektórych państw członkowskich, takich jak Francja, Niemcy czy Holandia. Po raz drugi decyzja ta została podjęta podczas czerwcowej Rady ds. Ogólnych, w skład której wchodzą ministrowie ds. europejskich państw Wspólnoty.

Wyżej wspomniane państwa przekonują, że obaj przedstawiciele Bałkanów Zachodnich powinni w pierwszej kolejności przeprowadzić reformy wewnętrzne. Tymczasem podczas niedawnej konferencji w Salonikach premier Grecji stwierdził, że jego kraj może nie poprzeć rozpoczęcia negocjacji dopóki Tirana „nie wykaże namacalnych dowodów w odniesieniu do traktowania mniejszości greckiej”.

Blokując drogę Macedonii do UE, Francuzi szkodzą Europie – WYWIAD

Rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią było już dwa razy przekładane. Jeszcze raz i moi rodacy naprawdę stracą wszelką nadzieję i przestaną popierać integrację europejską, twierdzi prezes Instytutu na rzecz Demokracji „Societas Civilis” (IDSCS) Marko Trosanovski w rozmowie z EURACTIV.pl.
 

 

Karolina Zbytniewska: …

Zmiana polityki

Oświadczenie greckiego premiera pojawiło się po doniesieniach mediów w sprawie zamierzeń albańskiego rządu, by wprowadzić ustawę zezwalającą wywłaszczenie gruntów rolnych pod strategiczne inwestycje. Może to bowiem wpłynąć na społeczność grecką mieszkającą na południu Albanii. Wedle szacunków Grecy stanowią od 2 do 4 proc.

Oświadczenie wygłoszone przez Mitsotakisa podczas Międzynarodowych Targów w Salonikach oznacza zmianę w polityce zagranicznej Grecji. Poprzedni rząd lewicowej Syrizy prowadził zgoła inną politykę w regionie, czego świadectwem jest przede wszystkim zakończenie sporu z Macedonią w sprawie nazwy tego państwa.

Albania: Polityczny pat. Opozycja bojkotuje wybory lokalne

Zgodnie z przewidywaniami opozycja zbojkotowała wczorajsze wybory lokalne. Rząd odmówił przesunięcia głosowania pomimo ogłoszenia przez prezydenta nowej daty. Efektem niska frekwencja i ciągły brak porozumienia co do przyszłości kraju.
 

 

Niedzielne głosowanie przebiegło bez większych incydentów. Opozycja zapowiedziała już, że nie uzna …