Poważna awaria systemu zarządzania ruchem lotniczym

samoloty na lotnisku źródło: twitter.com/ryanair

samoloty na lotnisku źródło: twitter.com/ryanair

Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) poinformowała wczoraj (3 kwietnia) o awarii systemu zarządzania przepływem ruchu lotniczego, która spowodowała zakłócenia w europejskich lotach.

 

Efekty tej awarii odczuły również polskie lotniska, jednak – zgodnie z zapowiedziami Eurocontrolu – wieczorem udało się ją usunąć.

System zarządzania przepływem ruchu lotniczego (Enhanced Tactical Flow Management System – ETFMS) ma podstawowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania transportu lotniczego w Europie.

Opóźnienia połowy wtorkowych lotów

Eurocontrol uprzedzał wcześniej, że połowa z 29,5 tys. zaplanowanych na wczoraj lotów, „może zostać opóźniona w wyniku problemów z systemem”. „Wprowadzono procedury awaryjne, które spowodują zmniejszenie zdolności europejskiej sieci o około 10 proc. Trwają prace nad rozwiązaniem problemu” – zapewniła organizacja. Podkreśliła przy tym, że awarią nie została dotknięta bezpośrednio kontrola ruchu lotniczego i nie ma ona wpływu na bezpieczeństwo pasażerów.

Utrudnienia również na polskich lotniskach

Rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Mateusz Sokołowski uprzedził, że w związku z awarią europejskiego systemu zarządzania przepływem ruchu lotniczego, na polskich lotniskach można spodziewać się opóźnień startów i lądowań samolotów. W rozmowie z PAP wyjaśnił, że Eurocontrol nałożył ograniczenia na europejskie porty lotnicze w odniesieniu zarówno do lądowań, jak i startów samolotów.

Zwrócił jednak uwagę, że nie są one jednorodne dla wszystkich portów i trudno przewidzieć na ilu lotniskach w Polsce mogą wystąpić opóźnienia. „Pasażerowie muszą się jednak przygotować, że opóźnienia mogą wystąpić” – podkreślił Sokołowski. Uspokajał jednak, że zarówno PAŻP jak i Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej przeszły na system zapasowy.

„Organem zarządzającym całym ruchem lotniczym w Europie jest Network Manager w Brukseli. To tam nastąpiła awaria systemu, który zbiera i przypisuje złożone plany lotów do konkretnych operacji” – tłumaczył rzecznik PAŻP.

Awarię usunięto wieczorem

Sokołowski dodał, że zgodnie z informacją, jaką PAŻP uzyskała z Eurocontrolu, awaria prawdopodobnie zostanie usunięta we wtorek wieczorem. I rzeczywiście organizacja poinformowała wieczorem o ponownym uruchomieniu systemu.

„Począwszy od 18.00 UTC, po wznowieniu ETFMS, Menedżer @eurocontrol Network ponownie uruchomił normalne operacje zarządzania przepływem. Dokonano tego po szeroko zakrojonych wewnętrznych testach iw koordynacji z lotniskami, liniami lotniczymi i kontrolą ruchu lotniczego w całej Europie i poza nią” – podano na Twitterze.