Unia Europejska powinna skupić się na udzielaniu Ukrainie pomocy, a nie debatować w tej chwili nad perspektywami jej przystąpienia do bloku, uważa premier Portugalii António Costa.
„Aby okazać jednoznaczne i natychmiastowe wsparcie, nie trzeba koniecznie teraz rozpoczynać negocjacji w sprawie procedury, która może potrwać wiele lat. Francuski prezydent (Emmanuel – red.) Macron mówił nawet o dekadach. Ja bym aż takich słów nie użył, ale na pewno potrwa to bardzo, bardzo długo”, stwierdził António Costa.
„Najgorzej to dać fałszywą nadzieję, po której jest jeszcze większe rozczarowanie. Tak więc potrzeba mniej teoretycznych debat, a więcej praktycznych rozwiązań”, ocenił w wywiadzie dla „Financial Timesa”, udzielonym podczas wizyty w Londynie w miniony weekend.
Jego zdaniem podczas zaplanowanego na koniec miesiąca szczytu Rada Europejska musi „powziąć silne zobowiązanie do natychmiastowego wsparcia Ukrainy i budowy trwałej platformy wspierania odbudowy kraju”.
„Najlepsze, co możemy zaoferować Ukrainie, to nasza jedność”
Costa nie wyraził otwarcie żadnych obiekcji wobec przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE, ale powiedział, że oczekuje na opinię Komisji Europejskiej w tej sprawie, która ma pojawić się jeszcze w tym tygodniu.
Tymczasem Unia powinna skoncentrować się na reakcji na obecne wydarzenia, przede wszystkim na pomocy Ukraińcom, ocenił portugalski premier. Musi przy tym utrzymać jedność, jaką konsekwentnie demonstruje od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, podkreślił.
„Najlepszym wsparciem, jakie Unia Europejska może dać Ukrainie, to utrzymanie jedności. Najlepsze, co mamy do zaoferowania, to nasza europejska jedność”, stwierdził.
Wiele unijnych państw przeciwnych akcesji Ukrainy?
Choć przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opowiada się za rozpoczęciem procesu akcesyjnego Ukrainy do UE, to nie wszyscy są równie entuzjastyczni wobec tego pomysłu. Premier Holandii Mark Rutte powiedział w krajowym parlamencie, że w ubiegłym miesiącu wiele krajów było przeciwnych.
Jednoznacznie za rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych z Ukrainą są państwa bałtyckie, Polska i Włochy.