Portugalia: Przewodniczący Eurogrupy Mário Centeno odchodzi ze stanowiska

Portugalski Minister Finansów Mário Centeno poddał się do dymisji z funkcji przewodniczącego Eurogrupy i funkcji Ministra Finansów.

Portugalski Minister Finansów Mário Centeno poddał się do dymisji z funkcji przewodniczącego Eurogrupy i funkcji Ministra Finansów. / Foto via: consilium.europa.eu

Minister finansów Portugalii Mário Centeno podał się do dymisji. Rezygnacja ze stanowiska oznacza zmianę na czele Eurogrupy – nieformalnego gremium ministrów finansów państw strefy euro. Kto ma szansę na zastąpienie Portugalczyka?

 

 

Wiadomość o poddaniu się Mário Centeno do dymisji ogłoszono we wtorek (9 czerwca). Jego następcą zostanie od poniedziałku (15 czerwca) dotychczasowy sekretarz stanu ds. budżetu João Leão. Dymisja Centeno jest jednoznaczna z rezygnacją ze stanowiska przewodniczącego Eurogrupy – nieformalnego gremium, w skład której wchodzą ministrowie finansów państw strefy euro.

„Mário Centeno był bardzo kompetentnym ministrem w trudnych momentach. Dobrze służył Portugalii jako minister oraz Europie jako przewodniczący Eurogrupy”, powiedziała Elisa Ferreira, unijna komisarz ds. spójności i reform.

Komisja Europejska apeluje o pełne otwarcie granic w strefie Schengen

Polska należy do tych państw członkowskich, które nie zadeklarowały daty zniesienia ograniczeń na granicach.

Centeno: Z ministerstwa do banku centralnego?

Centeno będzie przewodniczył kolejnemu posiedzeniu ministrów finansów strefy euro, które przewidziano na 11 czerwca. Wówczas zostaną przedstawione kandydatury potencjalnych następców. Kadencja Centeno formalnie zakończy się 13 lipca, a jego następca zostanie wybrany 9 lipca.

Wśród kandydatów, wymienia się m.in. Nadię Calviño, hiszpańską minister spraw gospodarczych i transformacji cyfrowej oraz Pierre’a Gramegna, ministra finansów Luksemburga.

Centeno nie podał oficjalnych powodów swojej decyzji. Być może na dymisję wpływ mogły mieć ochładzające się w ostatnim czasie relacje z premierem Portugalii António Costą. Już w marcu planowane były zmiany w portugalskim rządzie, ale zostały one opóźnione z powodu pandemii koronawirusa. Dodatkowo odejście z rządu motywowane może być majowym sporem, który dotyczył przekazania 850 mln euro wsparcia prywatnemu Novo Banco, mimo że wcześniej Antonio Costa oznajmił przed parlamentem, że nie dojdzie do tego bez wcześniejszych rezultatów audytu, który jest obecnie przeprowadzany. Niewykluczone, że Centeno w przyszłości zostanie prezesem Banku Centralnego Portugalii.

W trakcie sprawowania przez Centeno funkcji ministra finansów w ciągu czterech lat dług publiczny Portugalii zmniejszył się o 14 punktów proc. osiągając granicę 117,7 proc. PKB. Portugalia ogłosiła, że w 2020 r. po raz pierwszy od czasu rewolucji goździków (1974 r.) osiągnie nadwyżkę budżetową – 0,2 proc. Pandemia zweryfikowała te plany. Odpowiedzialna polityka gospodarcza rządu Costy pozwoliła portugalskiej Partii Socjalistycznej na odniesienie wyborczego zwycięstwa jesienią 2019 r.

Portugalia otwiera drogę dla przeprowadzania eutanazji

Parlament Portugalii zagłosował w czwartek za legalizacją eutanazji. Prawo musi zostać zatwierdzone przez prezydenta i Trybunał Konstytucyjny. Portugalia jest czwartym krajem w Europie, który będzie dopuszczał tzw. „aktywną eutanazję”.

 

 

Portugalski parlament zagłosował w czwartkowy wieczór za legalizacją eutanazji i wspomaganego samobójstwa …

Kim jest João Leão?

Wybór nowego następcy Centeno – João Leão – nie jest zaskoczeniem. Obecny sekretarz stanu ds. budżetu jest blisko związany politycznie z premierem Costą.

Leão w latach 2010-2014 był dyrektorem biura w Ministerstwie Gospodarki  oraz w latach 2009-2010 zastępcą sekretarza stanu ds. przemysłu i rozwoju.