Portugalia: Premier Costa zapewnia o poparciu dla powiązania budżetu z praworządnością

António Costa, Portugalia

„Unia Europejska poza tym, że jest unią celną, jednolitym rynkiem, unia monetarną, jest przede wszystkim unią wartości. To wartości są fundamentem UE i stanowisko Portugalii w tej sprawie pozostaje niezmienne”, oświadczył premier Portugalii António Costa (na zdj.) / Zdjęcie: Twitter, @antoniocostapm

Szef portugalskiego rządu António Costa oświadczył w Brukseli, że popiera porozumienie w sprawie budżetu UE i Funduszu Odbudowy, a także unijny mechanizm uzależnienia wypłaty środków od praworządności. Opowiedział się przy tym przeciwko renegocjacji uzgodnionych kwestii.

 

Premier Portugalii António Costa spotkał się wczoraj (1 grudnia) w Brukseli z szefem Rady Europejskiej Charles’em Michelem. Głównym tematem rozmów były przygotowania do przejęcia przez Portugalię półrocznej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w styczniu 2021 r.

W czasie konferencji prasowej dziennikarze zapytali Costę o portugalskie stanowisko w sprawie mechanizmu powiązania wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności. Zdziwienie wywołały bowiem doniesienia tamtejszego dziennika „Publico”, który powołał się na rozmowę z byłym polskim ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim.

Europoseł PiS miał stwierdzić, że „Portugalia grała po naszej stronie (…) w tej wojnie ideologicznej”, dotyczącej kwestii uzależnienia unijnych środków od praworządności. „Były polski minister potwierdził, że stanowisko Portugalii za zamkniętymi drzwiami Rady Europejskiej w sprawie mechanizmu praworządności było krytyczne. W niemieckich dokumentach Portugalia również opisywana jest jako „bardzo krytyczna” wobec propozycji, która skłoniła Węgry i Polskę do zawetowania unijnego budżetu”, napisała gazeta.

Costa: Wspieramy wypracowany kompromis ws. budżetu i praworządności

Portugalski premier zapewnił jednak, że pozycja Lizbony w kwestii praworządności i budżetu jest jasna, a kraj popiera kompromis, jaki został wypracowany na tym polu. „Nie ma żadnych wątpliwości co do stanowiska Portugalii. Nasze stanowisko jest bardzo jasne. Jesteśmy przywiązani do porozumienia ustalonego w lipcu”, oświadczył António Costa. „Wspieramy niemiecką prezydencję w kwestii powiązania budżetu z praworządnością i porozumienie wynegocjowane przez nią z Parlamentem”, stwierdził.

Costa podkreślił również, że nie wyobraża sobie możliwości renegocjacji ustaleń w sprawie budżetu, które zapadły latem. „Nie możemy otwierać porozumień, które zostały osiągnięte. W lipcu byliśmy tutaj przez pięć dni i cztery noce, aby osiągnąć to historyczne porozumienie. Dokonaliśmy tego, więc czas na renegocjacje minął”, uważa szef portugalskiego rządu.

Odnosząc się do spornego mechanizmu powiązania budżetu z praworządnością stwierdził, że unijni przywódcy „muszą znaleźć sposób na rozwiązanie problemów, szanując jednocześnie porozumienia, które zostały wypracowane”, czyli zarówno porozumienie Rady Europejskiej z lipca, jak i kompromis osiągnięty przez Radę UE i Parlament Europejski.

Praworządność: Portugalia wsparła stanowisko Polski ws. unijnego budżetu?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Portugalii zapewniło, że poszanowanie praworządności „zawsze było czerwoną linią” dla rządu,

„Wartości fundamentem UE”

Premier wyjaśnił, że dla Portugalii kluczową rolę w funkcjonowaniu wspólnoty europejskiej odgrywają wartości. „Wspieramy wartości europejskie. Kiedy Portugalia wchodziła do Unii, nie było jeszcze wspólnego rynku czy unii monetarnej, ale była za to Unia wartości i właśnie to miało dla nas największe znaczenie: wartości, demokracja, praworządność”, przypomniał.

„Unia Europejska poza tym, że jest unią celną, jednolitym rynkiem, unia monetarną, jest przede wszystkim unią wartości. To wartości są fundamentem UE i stanowisko Portugalii w tej sprawie pozostaje niezmienne”, zapewnił.

KE wierzy w porozumienie ws. budżetu? Gentiloni: Weto Polski i Węgier uda się przezwyciężyć

Komisarz UE ds. gospodarczych wskazał, że oba kraje pilnie potrzebują środków z nowego Funduszu Odbudowy.

Michel: UE nigdy nie wątpiła w stanowisko Portugalii

Stojący obok Costy podczas konferencji prasowej Charles Michel oświadczył, że w Unii nigdy nie było cienia wątpliwości w kwestii postrzegania przez Lizbonę mechanizmu warunkowości, a także samej kwestii praworządności.

Według słów przewodniczącego RE podczas unijnych szczytów António Costa aktywnie działał na rzecz osiągnięcia konsensusu pomiędzy stronami. „Oczywiście są także trudne kwestie, takie jak powiązanie praworządności z budżetem. Gdy w lipcu miałem zaszczyt prezentować na konferencji prasowej jednomyślne porozumienie osiągnięte przez przywódców 27 państw UE, zdawaliśmy sobie sprawę, że niektóre z jego punktów będą trudne we wdrożeniu”, przyznał Michel.

„W negocjacjach z Parlamentem Europejskim wiele z tych spornych kwestii zostało rozwiązanych, ale pozostała jedna sprawa, która jest trudna dla dwóch państw członkowskich”, powiedział.