Pomysł Macrona na utworzenie w PE „francuskiej drużyny” odrzucony

Emmanuel Macron, źródło: Flickr/© École polytechnique - J.Barande

Emmanuel Macron, źródło: Flickr/© École polytechnique - Jérémy Barande

Dziś odbędzie się spotkanie, na które rząd francuski zaprosił wszystkich nowo wybranych europarlamentarzystów z Francji z zamiarem przedyskutowania wspólnych celów i działań w nadchodzącej kadencji Parlamentu Europejskiego. Na spotkaniu nie pojawią się jednak posłowie lewicy i partii Zielonych, którzy sprzeciwiają się pomysłowi utworzenia jednej „francuskiej drużyny” z reprezentantami prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

 

Zaproszenie dla 79 francuskich europarlamentarzystów wystosowane zostało przez premiera Edouarda Philippe’a oraz minister do spraw europejskich Amélie de Montchalin. „To bardzo ważne, abyśmy utworzyli jeden francuski zespół, skupiający wszystkich, którzy są gotowi pracować dla dobra kraju i razem realizować  wspólne francuskie cele” – tak minister ds. europejskich uzasadniała ideę spotkania ponad podziałami.

Macron: Unia Europejska potrzebuje reform

We wtorek w czterdziestu regionalnych dziennikach francuskich ukazał się wywiad z Emmanuelem Macronem. Prezydent Francji zachęca obywateli do głosowania w nadchodzących wyborach europejskich i sugeruje, by pokazać czerwoną kartkę Marine Le Pen i kierowanej przez nią nacjonalistycznej partii Zjednoczenie Narodowe.
 

 
Unia …

Porozumienie ze Zjednoczeniem Narodowym niemożliwe

Pomysł utworzenia „francuskiej drużyny” nie spodobał się jednak partiom o profilu lewicowym i proekologicznym, które odrzuciły zaproszenie do rozmów przy wspólnym stole. Jedynym reprezentantem lewej strony francuskiej sceny politycznej będzie Sylvie Guillaume, przewodnicząca wspólnej listy wyborczej Partii Socjalistycznej (PS) i ruchu Place Publique, która na spotkaniu ma się pojawić w roli wysłannika tych partii. Nie kryje ona jednak swojej negatywnej opinii na temat zwoływanego przez premiera zgromadzenia. „Nie chcemy strzelać gola do własnej bramki i grać przeciwko drużynie, którą tworzymy w Unii Europejskiej z innymi lewicowymi partiami” – powiedziała w rozmowie z EURACTIV. W podobnym tonie wypowiedział się na Twitterze jeden z głównych kandydatów z listy PS/Place Publique, Raphaël Glucksmann. „Nie mogę być częścią żadnej ‘drużyny’, do której należy jednocześnie Zjednoczenie Narodowe. Jest mi znacznie bliżej do hiszpańskiego socjalisty niż do francuskiego nacjonalisty” – napisał.

Na spotkaniu nie pojawi się również żaden z europosłów lewicowej partii Francja Nieujarzmiona (LFI). „Jesteśmy zobowiązani spełniać obietnice składane naszym wyborcom, dlatego nie planujemy słuchać żadnych rządowych instrukcji ani wskazówek dotyczących naszej działalności w ciągu nadchodzącej kadencji” – powiedziała stojąca na czele delegacji LFI do PE Manon Aubry.

Emmanuel Macron mówi o zmniejszeniu strefy Schengen

Wraca temat relokacji uchodźców na terenie Unii Europejskiej. Jak podaje RMF24.pl, francuski prezydent Emmanuel Macron stwierdził, że strefa Schengen mogłaby być mniejsza – bez państw, które nie chcą wziąć odpowiedzialności za przybyłych do Europy uchodźców i nie zgadzają się na …

Zieloni o partii Le Pen: „nie jesteśmy  jedną drużyną”

Do idei rozmów o wspólnej francuskiej drużynie nie udało się także przekonać żadnego z trzynastu posłów do PE reprezentujących partię Zielonych, mimo, że na ich udział w spotkaniu liczyła bardzo Amélie de Montchalin. W wywiadzie dla France 3 mówiła: „Wśród europejskich Zielonych są posłowie, którzy mają duże doświadczenie w szukaniu kompromisów  i wchodzeniu w koalicje. Tak działają na przykład niemieccy Zieloni”. Dodała również, że byłaby zachwycona możliwością współpracy z Yannickiem Jadotem, stojącym na czele listy wyborczej partii Europa Ekologia – Zieloni (EELV).

Do rządowego zaproszenia odniosła się jedna z eurodeputowanych EELV, Karima Delli, mówiąc, że spotkanie zostało zorganizowane zbyt wcześnie, kiedy nie wykrystalizowały się jeszcze koalicje w ramach PE. Skrytykowała również forsowaną przez rządzących nazwę „drużyna francuska”, zwracając uwagę, że Zieloni nie czują się kolegami z jednej drużyny ze Zjednoczeniem Narodowym. „Jako posłowie do Parlamentu Europejskiego zostaliśmy wybrani, aby służyć wszystkim Europejczykom, a nie realizować cele i zadania francuskiego rządu” – dodała.

Macron apeluje o przezwyciężenie nieporozumień z Włochami

W wywiadzie dla włoskiego publicznego nadawcy RAI, francuski prezydent zaapelował m. in. o przezwyciężenie „nieporozumień”, które pojawiły się między Paryżem a Rzymem.
 

 

Od czasu zawiązania się koalicji antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd z Ligą w czerwcu 2018 r. relacje między Francją a …

Spotkanie prawicy

Na rządowe zaproszenie pozytywnie odpowiedzieli jedynie europosłowie z prawej strony francuskiej sceny politycznej. Ostatecznie  w piątkowym spotkaniu, które odbędzie się w Matignon,  oprócz przedstawicieli partii rządzącej La République en Marche (LREM) oraz reprezentującej partie lewicowe Sylvie Guillaume, udział wezmą 24 eurodeputowani Zjednoczenia Narodowego oraz kilkoro reprezentantów prawicowej partii Republikanie, w tym między innymi Geoffroy Didier.

Stanowi to spore rozczarowanie dla europosłów z obozu LREM, którzy liczyli na szeroką koalicję z lewicą i Zielonymi w Parlamencie Europejskim.