Věra Jourová: Komisja Europejska zaniepokojona przejęciem Polska Press przez PKN Orlen

Polska, Unia Europejska, Orlen, PiS, Kaczynski, Bodnar, Ziobro, prasa, lokalne, media, komisja europejska

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová / Foto via EP/Jan VAN DE VEL [© European Union 2021 - Source : EP]

Przejęcie Polska Press przez PKN Orlen wzbudziło zaniepokojenie Komisji Europejskiej – podkreśliła w rozmowie z EURACTIV.com wiceprzewodnicząca KE Vera Jourová.

 

 

Wypowiedź unijnej komisarz pojawiła się w środowe popołudnie, zaledwie na dzień przed wydaniem przez Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej werdyktu dotyczącego zgodności z ustawą zasadniczą kwestii przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

TK wyda dziś orzeczenie ws. RPO, a Sejm wybierze następcę Adama Bodnara?

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej ma dziś wydać orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, a Sejm wieczorem wybrać następcę obecnego RPO Adama Bodnara. 

To właśnie Adam Bodnar w marcu zaskarżył decyzję prezesa UOKiK, który zgodził się na transakcję. W ten poniedziałek (12 kwietnia) Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek RPO o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKIK w sprawie przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. Kadencja Bodnara skończyła się we wrześniu 2020 r., a zastępca nie został jeszcze wyznaczony.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) twierdzi, że Bodnar od dawna wykorzystuje stanowisko, aby blokować inicjatywy rządu. Politycy PiS oskarżają RPO o upolitycznienie sprawowanej funkcji i działanie zgodnie z linią opozycji.

Wydarzenia w Warszawie zwróciły uwagę Komisji Europejskiej, a wiceprzewodnicząca Vera Jourová powiedziała, że przejęcie Polska Press zwiastuje niepokojący trend dla mediów w kraju. „Sprawa Orlenu wzbudziła zaniepokojenie Komisji”, podkreśliła Jourová w dzisiejszej (14 kwietnia) rozmowie z EURACTIV.com.

„Oczywiście nie możemy ingerować w trwające procedury, ale przejęcie spółki medialnej kontrolowanej przez państwo może stworzyć niebezpieczną sytuację, w której media zaczną działać w interesie jednej partii politycznej”, dodała. „Dlatego bardzo ważne jest, aby zasady konkurencji były w Polsce stosowane uczciwie”.

Jourová, odpowiedzialna w KE za wolność mediów, dodała, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów „miał bardzo ważne powody”, aby wstrzymać wykonanie decyzji Prezesa UOKIK w sprawie przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press

Jourová wypowiedziała się także w sprawie kadencji Bodnara: „Będziemy uważnie śledzić rozwój sytuacji. Słyszę od niektórych ekspertów z Polski, że Rzecznik Praw Obywatelskich jest ostatnim bastionem dla tych, którzy szukają uczciwego potraktowania swojej sprawy, bez uprzedzeń i wpływu dyskursu politycznego. Dlatego postanowiłem się zaangażować, wysyłając pismo do władz polskich”.

„W Polsce biuro Rzecznika Praw Obywatelskich jest organem ds. równości i dlatego odgrywa ważną rolę we wspieraniu i egzekwowaniu prawa UE. Dlatego istotne jest, aby zapewnić niezależność tej instytucji”, dodała.

Przejęcie przez PKN Polska Press spotkało się z krytyką ze strony opozycji w Polsce, która twierdzi, że jest to dowód na próbę podporządkowania mediów w Polsce przez PiS oraz rozszerzający się trend przejmowania spółek medialnych przez podmioty państwowe.

Ze swojej strony prezes PKN Daniel Obajtek nazwał w poniedziałek decyzję polskiego Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów „bezprzedmiotową”, gdyż nabycie udziałów Polska Press dokonało się już w marcu.

„Postanowienie sądu nie ogranicza PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press” – dodał Obajtek.

Polska Press wydaje szereg mediów drukowanych w Polsce, w tym 20 regionalnych gazet, około 100 lokalnych tygodników, a także portal „Naszemiasto.pl”.