Polska: Rząd nie zamierza spieszyć się z ratyfikacją Funduszu Odbudowy UE. Przeciwna Solidarna Polska?

Mateusz Morawiecki, Polska, premier

Rozprawę odroczono do 22 września, aby zająć się wnioskiem o wyłączenie z obrad Stanisława Piotrowicza. Zdjęcie: Unia Europejska

„Nie ma pośpiechu” z ratyfikacją unijnego Funduszu Odbudowy, uważa premier Mateusz Morawiecki. Dotychczas proces ten zakończyło dopiero osiem krajów. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ustawa trafi do Sejmu. Tymczasem wkrótce rozpoczną się konsultacje w sprawie Krajowego Programu Odbudowy.

 

Według pierwotnych planów rząd miał zająć się projektem ustawy o ratyfikacji funduszu „Next Generation EU”, przeznaczonego na odbudowę gospodarczą państw członkowskich UE, już 16 lutego. Do tego jednak nie doszło – według mediów, m.in. „Gazety Wyborczej”, stało się tak prawdopodobnie za sprawą sprzeciwu Solidarnej Polski.

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że projekt nie został przyjęty, choć na jego temat toczyła się dyskusja. Koalicyjny partner PiS konsekwentnie odcina się jednak od przyjętego późną jesienią przez unijną 27-mkę pakietu budżetowego, złożonego z Wieloletnich Ram Finansowych 2021-2027 z powodu decyzji o wdrożeniu mechanizmu, uzależniającego wypłatę unijnych środków od przestrzegania praworządności przez państwa-beneficjentów.

Ratyfikacji przez parlamenty krajowe podlega decyzja o wprowadzeniu przez UE nowych zasobów własnych, z których Unia Europejska pokryje dług zaciągnięty przy uruchomieniu Funduszu Odbudowy. Kwestia uwspólnotowienia długu była przedmiotem zaciętych dyskusji na forum Rady Europejskiej latem ubiegłego roku.

PE przegłosował główny instrument Funduszu Odbudowy. Miliardy euro wspomogą unijne gospodarki

Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności jest kluczowym elementem Next Generation EU, czyli europejskiego Funduszu Odbudowy.

SP: Unijne ustalenia w sprawie Funduszu zagrażają suwerenności Polski

„Solidarna Polska wskazuje konsekwentnie od wielu miesięcy, że ustalenia poczynione przez premiera na szczytach RE w 2020 roku zagrażają suwerenności Polski, przede wszystkim mowa o rozporządzeniu warunkującym wypłaty”, powiedział w rozmowie z polsatnews.pl jeden z członków ugrupowania.

Ocenił, że „prowadzi to do drastycznego przyspieszenia procesu federalizacji bez zmiany traktatów, a zatem rodzi wielkie ryzyka dla kształtu polskiej suwerenności” Wytknął także braki w przygotowaniu projektu.

„Premier próbował przeforsować (…) ustawę ratyfikującą, potwierdzającą ustalenia grudniowego szczytu. Ministerstwo Sprawiedliwości wskazywało już dwa tygodnie temu, że w dokumentacji brakuje odniesienia do rozporządzenia o warunkowości wypłat z budżetu unijnego, a dodatkowo wytknęło Ministrowi Finansów, że nie wyliczył ani składki Polski w nowym budżecie w ujęciu historycznym, ani skutków zezwolenia do zaciągania zobowiązań przez Komisję Europejską w wysokości 750 mld euro w zakresie odpowiedzialności Polski za brak spłaty pożyczek przez niektóre państwa”, argumentował polityk partii Zbigniewa Ziobry.

NGO'sy i biznes apelują do premiera Morawieckiego: Współpracujmy, aby lepiej wykorzystać unijne miliardy z Funduszu Odbudowy

Rząd nie przedstawił jak dotąd zarysów Krajowego Planu Odbudowy finansowanego ze środków UE.

KO i Polska 2050 nalegają na przyspieszenie prac nad ratyfikacją

Wczoraj natomiast, jak zauważyło radio TOK FM, temat projektu ustawy w ogóle nie znalazł się w porządku obrad rządu. Pytany o sprawę, Mateusz Morawiecki oświadczył, że w tej sprawie Polska jest „na początku całej drogi uzgodnień na szczeblu politycznym i rządowym”. Dodał, że „nie ma w związku z tym pośpiechu”.

W poniedziałek swój apel do premiera i marszałka Sejmu o przedstawienie na najbliższym posiedzeniu izby informacji o ratyfikacji Funduszu Odbudowy ponowili w imieniu Koalicji Obywatelskiej posłowie Marcin Kierwiński i Jan Grabiec. „Od 10 dni nie ma reakcji ze strony marszałek Sejmu Elżbiety Witek i premiera Mateusza Morawieckiego, ponawiamy ten wniosek, to jest sprawa fundamentalna dla bezpieczeństwa finansowego Polaków”, powiedział Kierwiński.

Tego samego domaga się także Polska 2050. Według założyciela ugrupowania, Szymona Hołowni, ustawa o ratyfikacji funduszu „Next Generation EU” nie została jeszcze przegłosowana, gdyż „(prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław – red.) Kaczyński boi się, że jeśli pójdzie z nią do Sejmu, to Ziobro go publicznie upokorzy i opozycja będzie musiała zapewnić mu większość do realizacji tak ważnego celu”.

„Chciałbym się dzisiaj zwrócić publicznie do prezesa PiS: Panie Jarku, pan się nie boi! My jesteśmy gotowi wyciągnąć pomocną dłoń i wesprzeć rząd Zjednoczonej Prawicy”, zapewnił Hołownia.

KE: Gentiloni apeluje o większe włączenie związków zawodowych w plany odbudowy po kryzysie

Unijny komisarz ds. gospodarczych podkreślił, że bez konsultacji ze związkami zawodowymi rządom będzie o wiele trudniej przyjąć reformy pracy i systemów emerytalnych.

Partie pospieszają też rząd w sprawie Krajowego Planu Odbudowy

Inna kwestia, nad którą przyspieszenia prac chce opozycja, to Krajowy Plan Odbudowy. Poseł PSL Andrzej Grzyb stwierdził we wtorek, że Polska znajduje się w gronie ośmiu państw UE, które do tej pory nie złożyły tego dokumentu do Brukseli.

„Stąd też wzywamy rząd do jak najszybszego opublikowania Krajowego Planu Odbudowy, przedłożenia go do Komisji Europejskiej, a w szczególności uwzględnienia też w ramach konsultacji wszystkich tych uwag, które niewątpliwie zostaną zgłoszone”, powiedział Grzyb.

„Zadaniem rządu jest przedstawienie Brukseli Krajowego Planu Odbudowy i okazuje się, że ten krajowy plan odbudowy nie został przez rząd przygotowany i nie został skonsultowany”, wytknął z kolei Jan Grabiec. Wezwał władze „do ujawnienia tego planu natychmiast, do przedstawienia informacji Polakom podczas posiedzenia Sejmu, jak rząd chce dzielić te pieniądze”.

Jakie są plany rządu względem konsultacji w sprawie KPO?

Według informacji na stronie rządu w ramach konsultacji planowane są trzy debaty online. Odbędą się one kolejno jutro (26 lutego), we wtorek (2 marca) i w następny czwartek (4 marca). Pierwsza z nich będzie dotyczyła odpornej i konkurencyjnej gospodarki oraz transformacji cyfrowej, druga zielonej energii i zrównoważonej mobilności, a trzecia zwiększenia dostępu i wzmocnienia jakości funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Dokument ma być dostępny na stronie od 26 lutego.

 

Projekt sfinansowano przy wsparciu Komisji Europejskiej. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie poglądy autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji zawartych w tym tekście.